Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Noter islemlerinde hata!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-05-2010, 00:38   #1
umutlaw

Varsayılan Noter islemlerinde hata!

Sayin Meslektaslarim,
Yurt disinda TC Konsolosluklarindan birinin nezdinde Alman uyruklu olup Turkiyede gayrimenkulu olan ve Turkce konusabilen ancak okumasini tam olarak bilmedigi bir Alman vatandasti noter bolumune giderek bir vekaletname hazirlar, vekaletnamede kisinin adini soy adini I harfiyle yazilmasi gerekirken i harfiyle yazilmis ve tabi Turkiyede tapu islemlerinde tapu muduru bunu kabul etmemis olayi konsolosluga aktardik biz kendisine okusun imzalasin dedik niye dikkat etmedi diye cevap veriyorlar oysa bende kimlik bilgilerini noterin dikkat etmesi gerektigini vekaletin iceriginin vekalet vereni bagladigini savunuyorum ve paranin iade edilmesini istiyoruz (cunku yeniden baska bir vekaletname yapildi) pekala bu durumda kimlik bilgilerini yanlis yazan noter sorumlusu hakli mi haksiz mi? Degrli bilgilerini ve yasal dayanaklarinizi paylasmanizi saygiyla dilerim.
Old 16-05-2010, 01:05   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın Umutlaw,
Burada açıklığa kavuşturulmamış bir konu var. Vekaleti veren kişinin mi kimlik bilgileri yanlış yazılmış, yoksa vekilin mi? Vekil TC vatandaşı mı değil mi?

Eğer asilin kimlik bilgileri yanlış yazılmışsa, burada noterin sorumluluğu olduğu tartışmasızdır. Çünkü noter, kimlik ya da kimlik yerine geçen bir resmi belgeye dayanarak vekaletname işlemi yapmaktadır. Noter, resmi bir kurum olduğuna ve yaptığı vekaletnamenin de resmi belge olduğu düşünüldüğünde,Noterin dayanak kimlikteki bilgileri eksiksiz yerine getirme sorumluluğu vardır.
Kaldı ki, Noterler, maddi hata sonucu yanlış yazılmış evrakları, ilgilisinin imzasını alarak şerh düşüp aynı vekaletname üzerinde başka bir yevmiye vermeden düzeltme
yapabilmekte ve bu haliyle vekaletname geçerli olmaktadır. Noterin bu yola dahi başvurmaması hatalıdır. Bu duruma göre, ödenen para talep edilebilir.

Yok eğer vekilin kimlik bilgileri yanlış yazılmış ise,
Burada; normal şartlarda Konsolosluğun sorumluluğundan bahsedemeyiz. Çünkü; bilindiği üzere vekaletname işlemi yapıldığında, vekalet veren hazır olup, vekil hazır değildir. Dolayısıyla da, vekaleti verecek olan kişi Türkçeyi yeterince bilemese de, en azından vekalet vereceği kişiyi tanıdığı için, vekilin kimlik bilgilerini içeren bir belge veya kimlik fotokopisi hazır etmelidir.
Yalnız burada dahi, şöyle bir ayrık durumdan bahsedebiliriz. Tüm noterler ve Konsolosluklar, MERNİS sistemine bağlı olup, vekilin Türk vatandaşı olması ve T.C. kimlik numarasının ibraz edilmesi şartıyla, sisteme T.C. kimlik no ile girildiğinde, vekilin kimlik bilgileri çıkacağından,buna rağmen vekaletnamede hata yapılmışsa Noter sorumlu olup, parayı iade etmeli ya da yeni vekaletnameyi ücretsiz yapmalıdır.
Saygılarımla
Old 16-05-2010, 01:48   #3
umutlaw

Sayin Dervis Ilginize tesekkurler, Alman vatandasti olan ve vekalet veren sahisin soyadi yanlis yazilmistir soyle ki ornegin vekalet verenin Alman kimliginde soyadi buyuk harflerle BIRLINKEN yazilmis noter sorumlusu bunu BiRLiNKEN yazmis biz noktayla olmaz diyoruz cevap efendim bir noktanin ne degeri varki artik kim bunlara is emri veriyorsa sasmis durumdayim! Simdi biz yeni vekaletname tekrar duzenledik gerce daha elime ulasmadi gecen hafta yine noter benle tartisiyor noktada bir sey olmaz diye ancak simdi ben bir onceki vekaletnameyi komple iptal edip parasini geri almak istiyorum 80 Euro bir vekaletnameye para alinmis hatada kabul edilmiyor acikcasi yasal bir dayanaga ihtiyacim var cunku tartismayla hic bir yere varamadim sozumuz soz diyorlar nokta bir sey degistirmez, vekalet veren kimligine dikkat edecek, nuh diyorlar peygember demiyorlar simdi artik benim icin bu bir hukuki mesele haline geldi. Yardimlarinizi saygiyla rica ederim.
Old 16-05-2010, 03:36   #4
avukat.derviş.yıldızoğlu

1512 Sayılı Noterlik Kanunu
NOTERLİK İŞLEMLERİNİN ŞEKLİ

BİRİNCİ BÖLÜM
NOTERLİK İŞLEMLERİNDE UYULMASI GEREKLİ GENEL HÜKÜMLER

HUKUKİ İŞLEMLER VE İLGİLİLERİ :
Madde 72 - Noterler, ilgililerin istemi üzerine, hukuki işlemleri belgelendirirler. Belgelendirme, bu kısım hükümleri ile diğer kanunlar ve yönetmelikte gösterilen şekilde yapılır.
İlgili, belgelendirme isteminde bulunan kişidir.
Noter, iş yaptıracak kimselerin kimlik, adres ve yeteneğini ve gerçek istediklerini tamamen öğrenmekle yükümlüdür.
Old 16-05-2010, 10:10   #5
imsel

noterler vekalette kişinin beyanı değil kimlik ile hareket etmek zorundadır.yani vekalet verenin bilgileri kimlik belgesinden alınmalıdır.
Old 16-05-2010, 13:23   #6
umutlaw

Sayin dervis tekrar tesekkurler, konsoloslugun yeni bir iddiasiyla karsi karsiyayiz soyle ki efendim bizde I harfi kucuk olarak i yazilirmis yabanciysa yabanci Turk hukuku gecerlidir, merak ettim ve sordum acaba neden Alman devleti kimlik duzenlemis cevap olarak ta bu onlarin bilecegi bir istir diye verildi. Arkadaslar sinir kupune donmus durumdayim artik. Sayin dervis eklediginiz maddeyi aynen daha once aktarmistim yine ilginize tesekkurler bu husus hakkinda daha siki bir hukuki gerekceye ihtiyacim var yani noterin vekaletname icerigine degil (onu zaten bir hazirlamis vermistik) vekalet verenin adini ve soyadini oldugu gibi yazmak ve aynen kontrol etmekle gorevli olduguna dair, bu isin pesini birakmayacagim cunku aldigim duyumlara gore magdur sayisi fazlaymis. Bilgilerinizi paylasmanizi dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi