Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İhtiyati Tedbir Ve Haciz

Yanıt
Old 29-04-2004, 12:18   #1
ali

 
Varsayılan İhtiyati Tedbir Ve Haciz

Değerli Meslektaşlarım;

İcra Müdürlüğünce haczedilen bir taşınmaz üzerine daha sonra ya da daha önce mahkemece 3. kişilere devrinin önlenmesi amacıyla ihtiyati tedbir konulursa, icra müdürlüğünce bu taşınmaz satılabilir mi? yargıtay bunun satılabileceğini kararlarında söylüyor.
Ne dersiniz?
Old 29-04-2004, 13:52   #2
ali

 
Varsayılan

İİK.134/2.maddesi gereği ihalenin feshine Borçlar Kanunu’nun 226.maddesinde yazılı sebeplerde dahil olmak üzere,yalnız satış isteyen alacaklı, borçlu, tapu sicilindeki ilgililer ve pey sürmek suretiyle ihaleye iştirak edenler talep edebilir.

İhalenin feshini isteyen müşteki davacı,Torbalı Asliye Hukuk Mahkemesinin 3.11.1997 tarih ve 97/469-414 sayılı kararı ile borçlusu Orhan Yılmaz’ın gayrimenkul malları ile 3.şahıslardaki hak ve alacakları üzerine ihtiyati tedbir koydurmuştur.Bu ihtiyati tedbir kararı içeriği itibariyle,borçlunun sadece rızai temlik ve tasarruflarının önlenmesi amacına yöneliktir.Cebri icrayı ve satışı engelleyen herhangi bir hüküm içermemektedir.

Bu durumda lehine ihtiyati tedbir konulan ........ ......., taşınmazların tapu kaydına ihtiyati tedbir koydurduğundan bahisle taşınmazların cebri icra yoluyla satışını engelleyemeyeceği gibi bu yolla satışı yapılan bir taşınmaz için İİK.134/2 maddesinde sayılan ve tapu sicilindeki ilgililerden sayılamaz. Bu nedenle ihalenin feshi talebinin reddi gerekirken kabulü isabetsizdir.

12.HD.25.3.1999. T.E:2899, K:3977
Old 30-04-2004, 18:41   #3
Av.M.Aydın Bilen

 
Varsayılan

Taşınmazın tapu kaydında tedbir var ise icra müdürlüğü ilgili mahkemeden dava ve tedbirle ilgili olarak mahkemeyle yazışma yapar.Eğer tedbir taşınmazın aynına ilişkin ise satış yapılamaz.Ayna ilişkin değilse satış yapılabilir.Yazdığınız yargıtay kararı da sanıyorum bu gerekçeyi taşımaktadır.
Old 01-05-2004, 18:07   #4
ibrahimbey

 
Varsayılan

İhtiyati tedbir önce ya da sonra olsun icra müdürü satışı yapılabilir.

Yargıtay'ın benzer şekilde başka kararları da var ve hiç birinde "tedbirin konusu davanın ayni hak dışında olması" şartını aramamış.

Bu kararların gerekçesi, (yine kanaatimce), kötüniyetli borçlunun, bir başka kişi ile anlaşıp muvazaalı olarak bir dava açılmasını sağlayıp, hacizli taşınmazının satışını, tedbir konulmasını sağlayarak uzun süre engelleyebilecek olması halidir. Yargıtay buna izin vermemek için böyle bir karar vermiştir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Teminatsız İhtiyati Tedbir Kararı niliş Meslektaşların Soruları 10 19-06-2010 20:27
İhtiyati Tedbir Ve Tespit nevin kara Meslektaşların Soruları 6 04-08-2009 16:20
Gayrimenkul İçin Verilmiş İhtiyati Tedbir Kararı İlgili Meslektaşların Soruları 3 08-06-2009 17:09
Mirasta İhtiyati Tedbir m_kesik Meslektaşların Soruları 4 29-12-2006 16:45
Takipten Sonra İhtiyati Haciz Mümkün Mü? hukukcu Meslektaşların Soruları 1 20-03-2002 18:27


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05382109 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.