Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bebeğin babası, annenin kocası değilse

Konuyu Kilitleyin
Old 04-08-2013, 23:02   #1
ZeynepA

 
Varsayılan bebeğin babası, annenin kocası değilse

Merhaba, evlenmeden 2 çocuk doğurdum, ikisinin de velayeti bende, babalarının nüfusuna kayıtlılar, bir sıkıntımız yok. fakat evlenmeden çocuğu olan başka insanlara ve ailelerine yanlız olmadığımızı göstermek için sorular sormak istiyorum:

* evli olan, ama başkasından hamile olan bir kadının, çocuğunu gerçek babasının üstüne kaydetmesinin yolu nedir? ille babalık davası açmak gerekiyor mu? anne ve babanın ikisi de çocuğu kabul ediyorsa, çocuğu kendi üzerlerine kaydetmelerinin önünde kanuni engel var mı?

* Böyle bir engel varsa bu hangi kanundan geliyor? Bu kanun anayasanın eşitlik gibi temel ilkelerine uygun mu? (Mesela, evli bir adamın evlilik dışı çocuğu öz babası ve öz annesi üstüne yazılabiliyorken, evli bir kadının evlilik dışı çocuğu aynı şekilde yazılamıyorsa bunda bir adaletsizlik ve bir ayrımcılık yok mu?)

* 18 yaşından küçük ve bekar anne-babanın çocuğu nüfusa nasıl kaydedilir? 18 yaşından küçük olmaları erkeği tecavüzcü gibi mi gösteriyor, öyleyse bu hangi kanuna dayanıyor?

* Peki boşanmış ama, sizin siteden okuduğum "iddet müddeti" 300 gün geçmeden, eski eşi dışında birinden hamile olan kadın için, çocuğu öz babasının üstüne kaydetmenin en kolay ve makul yolu nedir?

* Bu iddet müddeti düzenlemesi bana gayet insanlık dışı geliyor. Evli, bekar veya boşanmış bir kadın, çocuğumun babası şu adamdır diyorsa ve adam da bunu kabul ediyorsa, bu çocuğun kendi öz anne ve babası adına kaydedilmesi en makul şey değil mi? Bunun önündeki engellerin kaldırılması için herhangi bir hukuki girişim var mı? Veya ben vatandaş olarak bu konuda bir girişimde bulunabilir miyim?

* iddet müddeti filan derken nüfusa kaydedilemeyen çocuklar vatandaşlık haklarından faydalanamıyorlar, aşı olamıyor, sağlığa dair acil durumlarda hayati tehlikede kalıyorlar. konuya çocuk hakları açısından bakarsak kanun maddeleri arasında tutarsızlıklar var mı ve sizce nasıl düzenlemeler yapılmalı?

Çok teşekkür ederim şimdiden!
Old 06-08-2013, 10:23   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

Alıntı:
* evli olan, ama başkasından hamile olan bir kadının, çocuğunu gerçek babasının üstüne kaydetmesinin yolu nedir? ille babalık davası açmak gerekiyor mu? anne ve babanın ikisi de çocuğu kabul ediyorsa, çocuğu kendi üzerlerine kaydetmelerinin önünde kanuni engel var mı?

Yasaya göre evlilik ve iddet süresinde doğan çocukların babası eş kabul edilmektedir.Anne bakımından kayıtta sorun yoktur.

Çocuğun babasının eş olmadığı durumda ,evet önce soybağının reddi davası açılmalı,sonra biyolojik baba ile hukuki ilişki kurulmalıdır.


Alıntı:
* Böyle bir engel varsa bu hangi kanundan geliyor? Bu kanun anayasanın eşitlik gibi temel ilkelerine uygun mu? (Mesela, evli bir adamın evlilik dışı çocuğu öz babası ve öz annesi üstüne yazılabiliyorken, evli bir kadının evlilik dışı çocuğu aynı şekilde yazılamıyorsa bunda bir adaletsizlik ve bir ayrımcılık yok mu?)

Konu 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 285.maddede Babalık karinesi başlığı ile düzenlenmiştir.

MADDE 285.- Evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün içinde doğan çocuğun babası kocadır.

Mevcut düzenleme ve uygulama elbette pek çok soruna yol açmaktadır.


Alıntı:
* 18 yaşından küçük ve bekar anne-babanın çocuğu nüfusa nasıl kaydedilir? 18 yaşından küçük olmaları erkeği tecavüzcü gibi mi gösteriyor, öyleyse bu hangi kanuna dayanıyor?

Reşit olmayan çocukla cinsel ilişki kurmak şikayete bağlı bir suçtur.Şikayet yoksa ceza da yoktur.

Bu yaş grubundaki çocuk doğum yaptığında ,çocuğun istismara uğrayıp uğramadığı soruşturulur.Şikayet yoksa sorun da yoktur.

Alıntı:
* Peki boşanmış ama, sizin siteden okuduğum "iddet müddeti" 300 gün geçmeden, eski eşi dışında birinden hamile olan kadın için, çocuğu öz babasının üstüne kaydetmenin en kolay ve makul yolu nedir?

Yukarıda da açıklandığı gibi en kolay yol yoktur.Yasa bir tek yol önermektedir.Önce eş üzerine kayıt,sonra soybağının reddi davası ile hukuki ilişkinin sona erdirilmesi ve biyolojik baba ile sonra hukuki ilişki kurma şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Alıntı:
* Bu iddet müddeti düzenlemesi bana gayet insanlık dışı geliyor. Evli, bekar veya boşanmış bir kadın, çocuğumun babası şu adamdır diyorsa ve adam da bunu kabul ediyorsa, bu çocuğun kendi öz anne ve babası adına kaydedilmesi en makul şey değil mi? Bunun önündeki engellerin kaldırılması için herhangi bir hukuki girişim var mı? Veya ben vatandaş olarak bu konuda bir girişimde bulunabilir miyim?

Boşandıktan sonraki 300 günlük bekleme süresi ve bu süredeki gebe kadının evlenme yasağı elbette cinsiyetten kaynaklanan bir ayrımcılıktır.Yasanın bu düzenlemesinin iptali gerekir.Fakat yasa maddesinin iptali yurttaşlar bakımından ancak bir dava sırasında ileri sürülebilir.Hakim Anayasa'ya aykırılığı ciddi bulursa dosyayı Anayasa Mahkemesine gönderecektir.

Alıntı:
* iddet müddeti filan derken nüfusa kaydedilemeyen çocuklar vatandaşlık haklarından faydalanamıyorlar, aşı olamıyor, sağlığa dair acil durumlarda hayati tehlikede kalıyorlar. konuya çocuk hakları açısından bakarsak kanun maddeleri arasında tutarsızlıklar var mı ve sizce nasıl düzenlemeler yapılmalı?

Boşanan kadınlar için 300 günlük bekleme süresinde doğan çocuk nüfusa kadının eşi hanesine kaydedilir.Buna yasal engel yok,hatta zorunluluk var denebilir.

Bu durum elbette Çocuk hakları bakımından da sorundur.Her çocuğun biyolojik anne babasını bilme ve ilişki kurma hakkı vardır.Yasadaki bu düzenleme çocukların bu hakkını kullanmasını önlemektedir.

Sonuç olarak evlilik devam ederken ve boşandıktan sonraki 300 günlük sürede doğan çocukların eş hanesine zorunlu kaydı bir çok hukuki soruna ve hatta kadınların can güvenliğine ilişkin sorunlara yol açmaktadır.

Yasadaki bekleme süresinin iptal edilmesi ve eş dışında biyolojik babanın olduğunun beyan edilmesi karşısında otomatik eş hanesine kayıt yapılmaması için yasanın bu düzenlemesinin yeniden ele alınması gerekmektedir.

KAHDEM 'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Old 23-08-2013, 15:13   #3
ZeynepA

 
Varsayılan teşekkürler

Habibe Hanım size çok çok teşekkür ederim! Geç cevap yazdığım için de özür dilerim... Ayrıntılı açıklamanızı xxxxx sitesine koyacağım. başka başka durumlarda işimizin ne kadar zor olduğunu bir kere daha, çok net görmüş olduk.
bu kanunların değiştiğini bir gün görmeyi diliyorum, belki ben de yapacak bir şey bulurum bu konuda.
bugünkü çocuklar, benim 2 oğlum, şimdi nüfusa kayıtlarını konuştuğumuz doğmamış bebekler, bu yasaları yapanlar gibi düşüncesiz, pervasız, adaletsiz adamlar olmasınlar ileride...
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kocası ölen kadınlara bağlanan maaş Şermin Özkan Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 4 17-05-2012 08:11
Kocası ölen kişinin soyadı değişikliği !! Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 03-09-2011 16:29
kiralayan malik değilse tahliye davasını kim açar? mnokay Meslektaşların Soruları 13 27-01-2011 13:46
Tanıma & tenfiz mümkün değilse ne olacak? Av.S.S Meslektaşların Soruları 10 28-09-2006 00:01
Hakimin Yaptığı Hukuka Uygun mu? değilse Ne Yapabiliriz. Emin GÜNEŞ Meslektaşların Soruları 0 27-03-2004 23:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04357100 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.