Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İcra Daireleri parayla ilişiğini kesti: İcra Dairelerinin Son Hali...

Yanıt
Old 19-01-2013, 14:58   #61
echokosmos

merhaba,sayın meslektaşlarım,yasa=2004(İİK)ek,değişiklik yasa=6352 ile eklenen -çıkarılan maddeler,e bakıldığında her işlemin artık elektronik ortamda yapılması zorunluluğu getirilmiş görülmektedir.adalet bakanlıgı ile anlaşma yapan vakıf bank da kendi çıkarları doğrultusunda,kolaylık getirme adına kendiside nemalanmaktadır.Devlet(gelirler müsteşarlıgı)bu yolla her türlü elektronık ortamda işlemleri rahatlıkla takibe alabilmektedir.amaç;vergi kaçırmayı önlemek ve usulsüz işlemlerin önüne geçmektir.diye düşünmekteyim.yapılan bu uygulamalar,kanaatince il zamanlar mutlaka aksamaya sebebiyet verecektir.umarım hayırlı olur.saygılarımla(echokosmos)
Old 20-01-2013, 00:51   #62
üye18734

Artık elden para alış verişi olmaması çok yerinde bir uygulama.
Artık Antalya'da icra daireleri uyap sorgulamalarını reddetmekte. İcra mahkemeleri de şikayetleri reddetmekte.
Sorgulamaların paralı olmasına karşıyım ama, bir dosya için onlarca defa aynı sorguyu talep etmeye de bir o kadar karşıyım. Bu yüzden makul bir süre belirlenip bu süre içerisindeki ilk sorgunun ücretsiz olması sonrakilerin ücretli olması sağlanmalıdır.
Old 21-01-2013, 18:10   #63
hukukcu

Alıntı:
Yazan hukukkuşu
Değerli meslektaşlarım bir konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Görünen o ki artık her avukatın vakıfbank hesabı olacak,zorunlu olmasa da kolaylık açısından gerekecek.Peki sizce devlet özellikle vergi daireleri ilgili hesaplarımızı ve icra takip işlemlerimizi izleyecek mi? haricen tahsilat durumunda ne olacak? Bu konularda usulsuzlük olduğu iddiasıyla yarın vergi daireleri hakkımızda işlem başlatmasın ya da direk hesabımıza icra takibi yapmasın?

Hukukkuşu, burda enteresan bir noktayı yakalamış. Bu konunun da tartışılması gerekir.

- Müvekkilden masrafı Vakıfbank hesabıma göndermesini istedim. Vakıfbank, kredi kartı veya kredi alacağını bu parayı çekerek mahsup ederse ne olacak?

- İcradan, Vakıfbank hesabıma müvekkilin parası yatırıldı diyelim. Malumunuz avukatların bir çoğunun vergi borcu var. Vergi dairesi, hesap bana ait diye müvekkil adına emanet olan bu paraya haciz koyarsa ne olacak?

- Avukatın 3. bir kişiye borcu olması durumunda, ihtiyati haciz yapılarak bu paraya haciz konulursa ne olacak?

- Ayrıca, Vakıfbank bu hesaplara yıllık hesap işletim ücreti ve komisyon/masraf işletecek mi?

Bu tür bir hesabın, emanet hesabı gibi bir statüsü olması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bu hesabı biz masraf ve müvekkil alacaklarının dağıtımı için kullanacağız..
Old 21-01-2013, 18:47   #64
olgu

Alıntı:
Yazan hukukcu

- Ayrıca, Vakıfbank bu hesaplara yıllık hesap işletim ücreti ve komisyon/masraf işletecek mi?

Bu tür bir hesabın, emanet hesabı gibi bir statüsü olması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bu hesabı biz masraf ve müvekkil alacaklarının dağıtımı için kullanacağız..
Ankara adliyesi şubesindeki görevlinin beyanına göre masraf, hesap işletim ücreti alınmıyormuş avukat hesaplarından. Arkadaşın dediğine göre hesaba sistemden vakıfbank kod girince avukat hesabı olduğundan imtiyaz tanınıyormuş.

Olurda alsa bile hakim durumun köyüye kullanılmasından yasal olarak haksız olduklarını düşünüyorum. Başka banka kartı ile harç yatıramadığımızı düşünürsek
Old 22-01-2013, 10:31   #65
avukatneşe

Varsayılan yasanın yorumu

İlk sayfadaki İcra Müdürü Beyin yorumuna katılmıyorum.Yasanın yorumu hususunda değişik görüşler var,fiziki talebi elektronik ortama aktarma hususunda icra dairelerine yasal yükümlülük verildiği,ilgilinin sözlü,yazılı taleplerinin de dosyaya dercedilmesi ve bundan sonra Uyap'a aktarılmasının dairenin görevi olduğunu düşünüyorum,işin niteliği de bunu zorunlu kılmaktadır.
Hesabın haczi ile ilgili yorumlara ise katılamayacağım zira avukatın uhdesindeki paranın mahiyetinin vergi dairesini ilgilendirmeyeceği düşüncesindeyim;eski sisteme göre icra dosyasından müvekkilinizin alacağını tahsil ettiniz ve dışarı çıktınız ve evinize geldiniz diyelim evinizdeki bu paranın haczi nasıl mümkünse hesabınızdaki paranın da haczi mümkündür,müvekkil vekilinden usulü dairesinde bu paranın kendisine ödenmesini talep edebilir.Paranın mülkiyeti onu uhdesinde tutanındır
Old 22-01-2013, 17:06   #66
üye18734

Avukatın borcundan dolayı banka hesabının haczedilmesi durumunda, istihkak iddiasında bulunulabilir.
Paranın nereden ne için geldiğine göre istihkak talebi kabul veya reddedilecektir.
İcra dairelerince yapılacak havaleler için sorun çıkmayacaktır. Ancak, haricen yatırılan açıklaması bulunmayan havaleler için (başkaca delil yok ise) istihkak iddiası reddedilecektir.
Old 22-01-2013, 18:27   #67
av.sgenc

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Alacaklı vekili geldi. Sabahtan takibini açmaya yeltendi. Bankadan havalesini yaptırdı, makbuzu aldı geldi. İcra dairesine verdi. Takibi açtı, ihtiyati haciz olduğu için bürosuna gidip e-imzadan talebi gönderdi. Yeniden icra dairesine geldi. Tek tek masaları dolaşıp evrakın kimin ekranına düştüğünü sordu. Bekledi, bekledi ve mütemadiyen bekledi. Saatin yavaş yavaş ikiye geldiğini, uzunca bir süre icrada bir şey yapmadan öylece durduğunu fark etti. Ve içinden şöyle geçirdi; bu bürokrasinin elektronik ortamdan fiziki dünyaya açılan berbat bir uzantısı değil de neydi!

Bir başka gün alacaklı vekili, yaşadıklarından ders almamış olacak ki; tapuya haciz müzekkeresi için e-imzadan talep göndermişti. Müzekkereleri ise flash belleğe attı, koyuldu icranın gül kokan yollarına. Eni sonu kendisiyle ilgilenecek birini buldu. O kişi;müdüre gönderdi, müdür görevlendirme yaptı, başka memura yönlendirdi. Müzekkere UYAP'a aktarıldı. Çıktısı alındı. Alacaklı vekili yine dosyayı müdüre gönderdi, imzalattı. İşin özü, bu alacaklı vekili, sanki bütün gün başka hiçbir işi yokmuş gibi, pinpon topu gibi oradan oraya sekti durdu. Avukatlıktan ziyade ayakçı, getir götürcü olduk. Ne üzücü...

BİR BİLGİ;Uyap ana sayfasında yer alan "işlemler" butonuna tıkladığınızda, göndermiş olduğunuz evrakın onaylanıp onaylanmadığını ve hangi memurun ekrarına düştüğünü görebiliyorsunuz sanırım.

Saygılarımla
Old 23-01-2013, 08:46   #68
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan av.sgenc
BİR BİLGİ;Uyap ana sayfasında yer alan "işlemler" butonuna tıkladığınızda, göndermiş olduğunuz evrakın onaylanıp onaylanmadığını ve hangi memurun ekrarına düştüğünü görebiliyorsunuz sanırım.

Saygılarımla

Sayın meslektaşım, yardımseverliğiniz için teşekkür ederim. Bunu biliyorum. Ama uyap dökümanda yazdığım belge onaylanarak dosyasına girse de, müdürün ekranına düşüyor.Müdür de görevlendirme yoluyla başka memura yönlendiriyor.
Old 25-01-2013, 16:01   #69
SHODAN

Varsayılan E-imza takip açma

E-imzam ile uyaptan icra takibi açmak istiyorum.

Önce e-imzaya yani avukat portala para mı yüklemem gerekiyor? Nereye ödüyorum ?

Sigortalı çalışanlar için durum nasıl olacak ?

Old 03-02-2013, 16:50   #70
Hasan.Sabbah

Varsayılan Uyap Takİp

Alıntı:
Yazan SHODAN

Banka hesabınızda para olması gerekiyor.Sadece örnek 7 ilamsız takipleri başlatabiliyorsunuz.Takip açılırken sizden bankaya bağlanmanızı istiyor ödeme o şekilde gerçekleşiyor ya da barokartınızıda kullanabilirsiniz.

Saygılarımla
Old 08-02-2013, 12:56   #71
Semender33

Alıntı:
Yazan SHODAN

İster Vakıfbank hesabınızı uyap hesabınıza tanımlarsınız isterseniz de barokartınıza yükleme yapabilirsiniz. Yüklemeler uyap ekranınızda dosyanızı açtığınızda sağ üst köşede yer alan *ÖDEME* linkine tıkladığınızda ödeme şeklini seçtiğinizde (VAKIFBANK/BAROKART) ekranınaza gelmektedir. Vakıfbank ile ödeme yapmak isterseniz Vakıfbank'ın internet şubesine girmesini beklersiniz ki önermem bir dünya soru soruluyor müşteri no, parola, şifre, cep telefonunuza gelen şifre...vb. Barokartta ise kredi kartından dahi yükleme yapılabildiği için daha pratik ayrıca bir dünya soru sormuyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi