Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Emeklilik halinde ihbar, kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin alacağı

Yanıt
Old 11-05-2010, 08:19   #1
mna6323

 
Varsayılan Emeklilik halinde ihbar, kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin alacağı

Merhabalar ;
Müvekilim 1988 den 2009 a kadar Şoförler ve Otomobilciler Odasında sekreter olarak çalışmıştır. Müvekkil bir süreliğine odanın Genel Sekreterliğini de yürütmüştür.2009 yılında Oda Yönetim kurulu seçimleri olmuş ve yönetim kurulu değişmiştir. Eski yönetimin kurulu aldığı kararla müvekkilin emekliye ayrılmasını karara bağlamıştır. 2009 yılı sonunda SSK dan emekli olmuş ve kendisine emekli maaşı bağlanmıştır. Fakat Oda yönetimi müvekkilin tazminatlarını ödememektedir. Müvekkil çalıştığı bu yaklaşık 21 yıllık süre boyunca yıllık izinlerini de kullanmamıştır.
SORULAR ;
1- Emekli olan müvekkilin bu işlemi odaya bildirmesi gerekirmiydi, bildirmemesinin bir sakıncası var mıdır?
2- Emeklilik nedeniyle ihbar tazminatı talep edebilirmiyiz?
3- Kullanılmayan 21 yıllık ücretli izin alacağının hepsini talep edebilirmiyiz?

İlginize Teşekkürler...
Old 11-05-2010, 14:58   #2
Av.Ertan Uzunoğlu

 
Varsayılan

1-Odaya bildirmeye gerek yok kıdem tazminatı hak eder.
2-"eski yönetim kurulu emekliye ayrılmasını karara bağlamış" şeklindeki söyleminizden iş akdinin işveren tarafından sona erdirildiği anlaşılmakla ihbar tazminatı talep edilir.
3-Yıllık izne gelince siz 21 yıllık talep edin, zamanaşımı definde bulunulmazsa kabul edilir.Def'i ileri sürülürse 5 yıllık izin ücreti hak edersiniz.
Old 11-05-2010, 22:18   #3
Adli Tip

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Ertan Uzunoğlu
3-Yıllık izne gelince siz 21 yıllık talep edin, zamanaşımı definde bulunulmazsa kabul edilir.Def'i ileri sürülürse 5 yıllık izin ücreti hak edersiniz.

Yıllık izin hakkı ancak iş sözleşmesi sona erdikten sonra parasal bir alacağa dönüşeceğinden, zamanaşımının başlangıcı konusundaki fikrinize katılmıyorum. Kaldı ki, yıllık izin alacağı 34. maddede düzenlenen anlamda bir ücret olmadığından zamanaşımı da 5 yıl olmamalıdır.

Saygılar,
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
mevsimlik işçilerin yıllık ücretli izin alacağı mustafayıldız Meslektaşların Soruları 12 20-07-2011 20:09
kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ücret alacağı Av.GT Meslektaşların Soruları 2 14-12-2009 20:59
Kıdem Tazminatı, İhbar Tazminatı, Yıllık Ücretli İzin Alacakları, Genel Tatil.... Yönetmen Meslektaşların Soruları 6 12-09-2008 19:50
fesih, emeklilik yaş şartının gerçekleşmemesi halinde kıdem tazminatı??? Av. Caner Arıcı Meslektaşların Soruları 2 11-06-2008 14:53


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03538108 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.