Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Hastahanede hastalığım hakkında bilgilendirilmedim, ne yapabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Old 17-10-2009, 18:21   #1
Konuk

 
Varsayılan Hastahanede hastalığım hakkında bilgilendirilmedim, ne yapabilirim?

Ben bir devlet hastanesine muayene olmak için gittim, doktora şikayetlerimi anlattım. Hiç konuşmadan bazı ilaçlar verdi. İlaçları kullansam mı kullanmasam mı bilmiyorum, hastalığımın ne olduğunu dahi bilmiyorum. Ne yapabilirim?
Old 17-10-2009, 19:10   #2
Gülsün A. Aygörmez

 
Varsayılan

Sayin Konuk,

Hasta Haklari Yönetmeligi 15. maddesinde acikca ve ayrintilariyla hastalarin bilgi alma hakki düzenlenmistir. Sizi tedavi eden kurumda, sizi muayene eden hekim ya da muayene olacaginiz baska bir hekime basvurarak, burda belirttiginiz sekilde durumunuzu izah edebilir, kendisinden hastaliginiz ve olasi tedavi hakkinda sizi bilgilendirmesini isteyebilirsiniz.

Hasta Haklari Yönetmeligi'nin 15. maddesi su sekildedir: Hasta; sağlık durumunu, kendisine uygulanacak tıbbi işlemleri, bunların faydaları ve muhtemel sakıncaları, alternatif tıbbi müdahale usulleri, tedavinin kabul edilmemesi halinde ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçları ve hastalığın seyri ve neticeleri konusunda sözlü veya yazılı olarak bilgi istemek hakkına sahiptir. Sağlık durumu ile ilgili gereken bilgiyi, bizzat hasta veya hastanın küçük, temyiz kudretinden yoksun veya kısıtlı olması halinde velisi veya vasisi isteyebilir. ... Hasta, tedavisi ile ilgilenen tabip dışında bir başka tabipten de sağlık durumu hakkında bilgi alabilir.


Saygilarimla
Old 16-11-2009, 09:15   #3
avukathamdicanunsal

 
Varsayılan

Sayın Konuk,

Hekim ile hasta arasında vekalet sözleşmesinden kaynaklanan bir ilişki vardır.Vekalet sözleşmesinin ana unsurlarından biri vekilin aydınlatma yükümüdür. Doktor'un sizi muayeneye alması ile birlikte vekalet sözleşmesi kurulmuş kabul edilir. Bu noktada doktor, üzerine düşen aydınlatma yükümlülüğünü yani hastalığınıza dair teşhis tedavi yöntem ve süreci, varsa riskleri konusunda bilgi vernek zorundadır. Anlattığınız vakada şikayet ettiğiniz aydınlatma yükümünün yerine getirilmediği ve tedavinin bu nedenle başlayamadığı anlaşılıyor. İspatı halinde doğmuş zararların giderimini talep edebilirsiniz. Aynı zamanda doktor hakkında da şikayette bulunabilirsiniz. Ancak aydınlatma yükümünün ihlal edildiğinin tanık vs. deliller ile ispatı şarttır.
Old 24-11-2009, 16:06   #4
hukuksever_dr

 
Varsayılan Doktorun Sorumluluğu

Sayın Konuk;
Muayene olduğunuz her doktor siz daha talep etmeden sizin ile ilgili düşündüğü önteşhis/teşhis, muayene bulgularını, yapılması gereken tetkiklerin ne için yapıldığını, tetkiklerin sonuçlarını ve başlayacağı ilaçların neler olduğunu ve bu ilaçları ne için başladığını ve ilaçların ne kadar kullanılacağını sizin anlayacağınız bir dilde anlatması gerekir. Hastalığın ne kadar sürede iyileşeceğini belirtip, iyileşme olmazsa tekrar kontrole gelmeniz gerektiğini anlatmalıdır. Doktorunuzun size "kanında iltihap çıktı", "iç guatr, dış guatr" gibi tıbbi olmayan bir teşhisleri telefuz etmesi tıp ahlakına uymaz.
Old 25-11-2009, 15:57   #5
yyyasemin

 
Varsayılan

Sayın Konuk,
Hasta hakları yönetmeliği ve birçok uluslararası bildirgelerde hekimin hastasını bilgilendirmesi gerektiği açık olmamaklala beraber belirtilmiştir. Hekim bilgilendirme eylemini yapmamış olabilir bunu normal karşılamıyoruz . Sizin hekiminiz den bilgilendirme hakkını talep edip etmediğinizi ve bu doğrultuda hekimin size bilgilendirmeyi yapıp yapmadığını merakediyorum. Şayet siz böyle bir talepte bulundunuz ve hekim açıklama yapmadıysa, hastahanenin hasta hakları birimine uyarı anlamında bu hatayı belirtebilirsiniz. Sizin herhangi bir hukuki mağduriyetiniz mevcut değil ve hekimin size kaba davranışı veya sizi tersleyerek işime karışma v.b tavırlarla bilgilendirmeden kaçınma gibi bir hali mevcutsa yine bu birime başvurabilirsiniz. Hekim böyle bir durumda uyarı alır "hastanı bilgilendir".
Sizin bizden istediğiniz hekimin mağdur olmasını ve bildiğiniz bilgi alma hakkından mağdur olma ise; sizin hekimden bilgilendirme talebinde bulunduğunuz ve somut bir zararla karşı karşıya kalmanız gerekecektir.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Ne yapabilirim? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 4 07-01-2009 20:16
Ne yapabilirim? alime Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 17-12-2008 20:51
fotoğraflarım ve vidolarım hakkında ne yapabilirim Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 23-04-2008 16:00


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03984308 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.