Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-03-2010, 22:45   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka

Fikrinizi almak istediğim bir konu var.

2005 yılında evlendim, 2006 yılında oğlum, 2009 yılında kızım doğdu. Bu dönem boyunca on bir ay çalıştım. Kocam 2009 haziran ayında boşanma davası açtı.

Bana 400 tl tedbir nafakası bağlandı. Kızım ve oğlum için de aylık 400 tl iştirak nafakası bağlandı.

Boşanma davamız sürüyor, baro bana bir avukat atadı. Ancak kendisinden ne bir cevap alabiliyorum ne de yardım. Sadece davalara giriyor.

Kocam aylık 800 tl nafaka veriyor toplamda. Ancak bu çok az çünkü şu anda çalışamıyorum, eşimin çıktığı ortak kiralık evimizin sadece kirası 900 tl. Şu anda ailemin yardımıyla yaşıyorum.

Avukatımdan nafaka artırılması ile ilgili dava açmasını istedim. Avukatım da kocanızın bordorosunda 1.800 tl geliri gözüküyor, 800 tlden bir kuruş daha fazla alamazsınız uğraşmayın dedi.
Ama kocamın başka ek gelirleri var, ayrıca biz evliyken aldığı bir evi de babasının üstüne yaptı. Onun kanıtı olarak da kocamın arkadaşına bu konuyla ilgili yazdığı maili mahkemeye sundum boşanma davasında. Maillerin kanıt olarak kabul edilmediğini söyledi.
Ne yapabilirim? Gerçekten daha fazla nafaka alamaz mıymı?
Teşekkür ederim.
Old 03-03-2010, 23:05   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Aylık kazancı 1.800,00.-TL. olarak gözüken eşinizden toplamda almakta olduğunuz 800,00.-TL. nafaka oldukça iyi bir miktardır. Avukatınızdan gayet nitelikli bir hizmet aldığınız anlaşılıyor.

Boşanma davası devam ederken hükmedilen tedbir nafakaları ileride arttırılıp azaltılmak üzere verilerler. Mahkeme yargıcından mevcut nafaka miktarının arttırılmasını talep edebilmek için, eşinizin GERÇEK gelirini ispat etmeniz gerekecektir.

Mailler kişinin eli ürünü olup olmadığının ispatının olanaksızlığı nedeni ile delil olarak kabul edilmezler.

Ancak, siz eşinizin gerçek mal varlığının ispatı için tapu, trafik tescil, banka gibi ilgili kurumlara yazı yazılıp araştırma yapılmasını isteyebilir, talep edebilirsiniz. Ki avukatınıza bu konuda bilgi (Malvarlıkları ile ilgili) verebilirsiniz.

Bunun haricinde, ek geliri ne ise bunların ispatında tanık dahil her tür delilden yararlanabilirsiniz.

*Yapılan icra takibine rağmen nafaka ödememek suçtur. Bunu da hatırlatalım.

Avukatların fazladan konuşmaya ihtiyaçları yoktur.Ve işlerinin gereğini yaparlar. Avukatınızın yönlendirmesiyle hareket etmeye devam ediniz.

Kahdem'e göstediğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi