Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gerekçeli karar yazılmadan istinaf edilebilir ?

Yanıt
Old 10-06-2024, 11:33   #1
AVUKAT2549

 
Varsayılan Gerekçeli karar yazılmadan istinaf edilebilir ?

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

Tahliye konusuna ilişkin bir davamız karara çıktı. Kiracının tahliyesine karar verildi. Davalı kiracı duruşmaya gelmedi. Gerekçeli karar daha yazılmadı. Fakat bugün istinaf dilekçesi sunmuş. Gerekçeli karar yazılmadan istinaf dilekçesi sunulabilir mi ?

Elinizde bu hususla alakalı karar var ise sunabilirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar
Old 10-06-2024, 15:26   #2
bvroll

 
Varsayılan

Merhaba meslektaşım,

İlgili taraf zaten tefhimle kararı öğrenmiş bulunduğundan, istinaf için gerekçeli kararı beklemek zorunda değildir. Aksi yönde hiçbir karar yahut bilgiye rastlamadım bugüne dek.

Yalnız yerel mahkeme, gerekçeli karar yazılmadan ve nitekim istinaf süresi sona ermeden istinaf mahkemesine gönderemez.
Old 10-06-2024, 15:28   #3
mamafi48

 
Varsayılan

Meslektaşım şahsi kanaatim gerekçeli karar yazıldıktan sonra mahkeme kalemince taraflara tebliğ edilmesi, tebliğ edilmesi akabinde istinaf için taraflara süre verilmesi ve bu süre içerisinde istinaf edilmesi gerektiği yönünde. Zira bu durumun usul kuralı olduğu HMK 349. maddesinde de kanun koyucunun aynı irade ile hareket ettiğini ve usulün esastan önce gelmesi gerektiği düşünüyorum.
Old 10-06-2024, 15:46   #4
bvroll

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan mamafi48
Meslektaşım şahsi kanaatim gerekçeli karar yazıldıktan sonra mahkeme kalemince taraflara tebliğ edilmesi, tebliğ edilmesi akabinde istinaf için taraflara süre verilmesi ve bu süre içerisinde istinaf edilmesi gerektiği yönünde. Zira bu durumun usul kuralı olduğu HMK 349. maddesinde de kanun koyucunun aynı irade ile hareket ettiğini ve usulün esastan önce gelmesi gerektiği düşünüyorum.

Bahsettiğiniz bağlamda; kanun istinaf süresine ilişkin bir usul belirliyor. Kuralı süreye uyguluyor. Öte yandan "istinaf iradesini" kısıtladığını sanmıyorum. Söz gelimi bu durumda, gerekçeli kararın yazıldığı ama tebliğ edilmediği durumlarda da istinaf etmek mümkün olmayacaktır. Kanun koyucunun bu yönden bir kısıtlama getirmediği kanaatindeyim.
Old 11-06-2024, 10:22   #5
AVUKAT2549

 
Varsayılan

Meslektaşlarım fikirleriniz için teşekkür ederim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Lehe olan istinaf kararı temyiz edilebilir mi? Av.m.elif Meslektaşların Soruları 1 16-07-2021 12:32
kısa karar,gerekçeli karar, süre tutum,temyiz sorunu Pandekt Meslektaşların Soruları 22 22-05-2015 23:17
kısa karar/gerekçeli karar/iş davası/vekalet ücreti Av. Bülent Sabri Akpunar Meslektaşların Soruları 4 04-12-2012 14:36
İş mahkemesinde tefhim edilen kısa karar ve gerekçeli karar TABUOSMAN Meslektaşların Soruları 3 18-06-2008 13:04
Kısa karar/Gerekçeli karar/Hmuk m. 388 Av. Bülent Sabri Akpunar Meslektaşların Soruları 13 11-04-2008 12:01


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03323507 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.