Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahliye kararının infazı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-09-2014, 16:25   #1
Av.mehmet.av

Acil Tahliye kararının infazı

Merhabalar,
Tahliye talepli bir icra takibi başlattık. Kiracı itiraz etti. Dava açtık. Davayı kazandık. Açıkçası uygulamada ilk tahliye icram olduğu için sürecin nasıl işlediğini bilmiyorum. Süreç hakkında bilgi verecek meslektaşlara teşekkürler, vermeyenlere de.
Old 24-09-2014, 11:25   #2
altınhukuk06

İtirazın iptaline konu mahkeme ilamı kesinleşince, takibi yapmış olduğunuz icra dosyasına sunacaksınız. Gerekli yolluk ve masrafları yatırdıktan sonra icra memuru eliyle tahliyenizi yapmış olacaksınız. Kolay gelsin
Old 24-09-2014, 11:40   #3
Av.İlker DOLGUN

Alıntı:
Yazan altınhukuk06
İtirazın iptaline konu mahkeme ilamı kesinleşince, takibi yapmış olduğunuz icra dosyasına sunacaksınız. Gerekli yolluk ve masrafları yatırdıktan sonra icra memuru eliyle tahliyenizi yapmış olacaksınız. Kolay gelsin

İİK 269 / c "İcra Mahkemesinin tahliyeye mütedair kararının infazı için kesinleşmesi beklenmez. Ancak tahliye için, kararın borçluya tefhimi veya tebliği tarihinden itibaren on gün geçmesi lazımdır. Borçlu tahliye kararı hakkında 36. madde hükmünden faydalanabilir."

Kararın teffim veya tebliğinden itibaren 10 günlük sürenin sonunda icra müdürlüğünden kararın icrası ve tahliyenin gerçekleştirilmesi için talepte bulunuyorsunuz, icra memuru adrese giderek borçluya tahliye ihtarında bulunuyor ve usulen "son kez" süre veriyor buna rağmen tahliye etmezse, polis zoruyla tahliye ediliyor.
Old 25-09-2014, 11:44   #4
altınhukuk06

İlker Bey, Sanırım bir yanlış anlaşılma var. Benim sorudan anladığım kadarıyla, Elimizde İcra mahkemesince tahliyeye ilişkin verilmiş bir karar yok. İcra takibi üzerine borçlu itiraz etmiş. İtirazın İptali için mahkemeye başvurulmuş. Borçlunun itirazının iptaline konu bir mahkeme kararı var. Benim kesinleşmeden kastettiğim itirazın iptaline konu mahkeme kararı. İcra mahkemesince Tahliyeye ilişkin bir karar alınmışsa tabii haklısınız, tahliye emrinin kesinleşmesi beklenmez.
Old 25-09-2014, 11:50   #5
altınhukuk06

Kaldı ki, İİK. 269/c "...Ancak tahliye için, kararın borçluya tefhimi veya tebliği tarihinden itibaren 10 gün geçmesi lazım" icra mahkemesinin kararının kesinleşmesi için de zaten 10 günlük süre var. Yani nasıl yorumlarsanız yorumlayın netice itibariyle tefhim veya tebliğden itibaren 10 gün geçmesi YANİ KESİNLEŞMESİ gerekiyor.
Old 25-09-2014, 12:36   #6
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan altınhukuk06
Kaldı ki, İİK. 269/c "...Ancak tahliye için, kararın borçluya tefhimi veya tebliği tarihinden itibaren 10 gün geçmesi lazım" icra mahkemesinin kararının kesinleşmesi için de zaten 10 günlük süre var. Yani nasıl yorumlarsanız yorumlayın netice itibariyle tefhim veya tebliğden itibaren 10 gün geçmesi YANİ KESİNLEŞMESİ gerekiyor.

Sayın meslektaşım görüşünüze katılmıyorum. İcra mahkemesince verilen tahliye kararının kesinleşmesine gerek yok.Burada hemfikiriz.
Temyiz aşamasıyla infaz aşamasının karıştırılırmaması gerekir.

Örneğin borçlu icra mahkemesinden verilen tahliye kararını tebliğ aldı ve yasal süre içerisinde temyiz etti diyelim.Peki alacaklı tahliyenin infazını isteyemez mi?
Tabi ki isteyebilir. (Tabi md 36 nın uygulanmadığını varsayarsak.).
Old 25-09-2014, 12:42   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan altınhukuk06
İlker Bey, Sanırım bir yanlış anlaşılma var. Benim sorudan anladığım kadarıyla, Elimizde İcra mahkemesince tahliyeye ilişkin verilmiş bir karar yok. İcra takibi üzerine borçlu itiraz etmiş. İtirazın İptali için mahkemeye başvurulmuş. Borçlunun itirazının iptaline konu bir mahkeme kararı var. Benim kesinleşmeden kastettiğim itirazın iptaline konu mahkeme kararı. İcra mahkemesince Tahliyeye ilişkin bir karar alınmışsa tabii haklısınız, tahliye emrinin kesinleşmesi beklenmez.
İster sulh hukuk mahkemesinden verilecek "itirazın iptali ve tahliye" kararı; isterse icra mahkemesinden verilecek "itirazın kaldırılması ve tahliye" kararı olsun, ikisinde de temyiz icrayı durdurmaz.

Bu nedenle, Sayın Dolgun ve Sayın Sarıkaya'nın isabetli görüşlerine katılıyorum.
Old 25-09-2014, 12:42   #8
Av.İlker DOLGUN

Alıntı:
Yazan altınhukuk06

Yukarıda da yazdığım üzere kanun metni çok açık, yoruma açık bir husus yok, KESİNLEŞME ŞARTI BULUNMUYOR!
Old 25-09-2014, 14:46   #9
altınhukuk06

Meslektaşlarım esasında hemfikiriz. Ancak benim altını çizdiğim husus, kararın tebliğinden itibaren 10 gün geçmesi. 10 gün geçtikten sonra zaten karar da kesinleşmiş oluyor. Sizler karar temyiz edilmiş olsa da, icra dairesinin tahliye kararını infaz edeceğini, temyizin icrayı- infazı durdurmayacağını söylüyorsunuz. Yasa metni de çok açık. Doğrudur ancak uygulamada pratikte icra daireleri kararın kesinleşme şerhini istiyorlar. Diyelim ki, davalı-borçlu kararı temyiz etti ( Tehir-i icra talepli olarak) O zaman ne olacak? Bu durumda, hala "temyiz icrayı durdurmaz, icra memuru tahliye kararını infaz eder" diyebiliyor musunuz?
Old 25-09-2014, 14:52   #10
altınhukuk06

O zaman başka cevaplarını duyar gibiyim. Biraz da empati yapmak, davalı-borçlu tarafından olaya bakmak lazım. Kararı temyiz etmişsin, ancak temyiz icrayı durdurmaz, kapında icra memuru tahliye yapıyor...Farketmez ama düşünün ki, büyük bir fabrika...Kim, hangimiz, hangi memur tahliyeyi yapar, bu sorumluluğun altına girer. Hak, hukuk, adalet, hakkaniyet ... Biraz daha detaylı ve olasılıkları düşünerek cevap vermek gerekmez mi? Güzel bir tartışma konusu oldu, paylaşımlar için kendi adıma Tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.
Old 25-09-2014, 15:12   #11
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan altınhukuk06
O zaman başka cevaplarını duyar gibiyim. Biraz da empati yapmak, davalı-borçlu tarafından olaya bakmak lazım. Kararı temyiz etmişsin, ancak temyiz icrayı durdurmaz, kapında icra memuru tahliye yapıyor...Farketmez ama düşünün ki, büyük bir fabrika...Kim, hangimiz, hangi memur tahliyeyi yapar, bu sorumluluğun altına girer. Hak, hukuk, adalet, hakkaniyet ... Biraz daha detaylı ve olasılıkları düşünerek cevap vermek gerekmez mi? Güzel bir tartışma konusu oldu, paylaşımlar için kendi adıma Tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Sayın meslektaşım

Yukarıda yazdığım mesaj gayet açık. Onun için içimden ' o zaman başka' tarzı bir ifade geçmedi.
Burada devamlı bir şekilde vurguladığınız ' kararın infazı için 10 gün bekliyoruz , zaten kararda bu arada kesinleşiyor' ifadesini ddoğru bulamadığım için düzeltme ihtiyacı hissettim.Davalı borçlunun temyiz etmeyeceğini varsayarak değil temyiz ederse ne olur etmezse ne olur seçeneklerini düşünerek daha sağlıklı bir neticeye ulaşılır. Nitekim yukarıda yapılan yorumlar da bunu gösteriyor.

İlaveten usul ve yasaya uygun bir durumda icra dairesi gereğini yapmak zorundadır. Reddederse iptal ettirilir , sorun çözülür.
Old 25-09-2014, 15:42   #12
Av.mehmet.av

Sayın meslektaşlarım soru sahibi olarak hepinize teşekkür ediyorum. Mahkeme kararı 2 Eylül'de tebliğ edilmiş. Mahkeme'den kesinleşme şerhi istemiştim. Ancak müdüre hanım kesinleşme değil de kararın karşı tarafa ne zaman tebliğ edildiğini içerir bir yazı yazdı. Açıkçası tebliğden itibaren 10 günlük süreden dolayı kararı o haliyle aldım. Acaba tahliye aşamasında kesinleşme yok diye sıkıntı çıkar mı.(Gerçi kuvvetle muhtemel kiracı evi terk etmiş durumda.)
Ek bir sorum daha olacak, evde eşya olmadığını düşünüyorum ama olması ihtimalinde sanırım eşyaları yediemine bırakmamız gerekecek. Bu durumda yediemin masrafı kime ait olacak.
Old 25-09-2014, 15:54   #13
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Sayın meslektaşlarım soru sahibi olarak hepinize teşekkür ediyorum. Mahkeme kararı 2 Eylül'de tebliğ edilmiş. Mahkeme'den kesinleşme şerhi istemiştim. Ancak müdüre hanım kesinleşme değil de kararın karşı tarafa ne zaman tebliğ edildiğini içerir bir yazı yazdı. Açıkçası tebliğden itibaren 10 günlük süreden dolayı kararı o haliyle aldım. Acaba tahliye aşamasında kesinleşme yok diye sıkıntı çıkar mı.(Gerçi kuvvetle muhtemel kiracı evi terk etmiş durumda.)
Ek bir sorum daha olacak, evde eşya olmadığını düşünüyorum ama olması ihtimalinde sanırım eşyaları yediemine bırakmamız gerekecek. Bu durumda yediemin masrafı kime ait olacak.
Mahkeme kaleminin verdiği yazı tahliyenin infazı için yeterlidir.Kesinleşme arayan müdüre/memura yasanın ilgili maddelerini ve hukuka aykırı davranmamasını hatırlatınız.

Tahliye sırasında yediemin ücreti vs. masrafları o aşamada siz ödeyeceksiniz ancak bu masraflar borçlu hanesine yazılacak.Daha sonra borçludan tahsili mümkündür.
Old 25-09-2014, 16:01   #14
Av.İlker DOLGUN

Alıntı:
Yazan Av.Denizcan Sarıkaya
Sayın meslektaşım

Yukarıda yazdığım mesaj gayet açık. Onun için içimden ' o zaman başka' tarzı bir ifade geçmedi.
Burada devamlı bir şekilde vurguladığınız ' kararın infazı için 10 gün bekliyoruz , zaten kararda bu arada kesinleşiyor' ifadesini ddoğru bulamadığım için düzeltme ihtiyacı hissettim.Davalı borçlunun temyiz etmeyeceğini varsayarak değil temyiz ederse ne olur etmezse ne olur seçeneklerini düşünerek daha sağlıklı bir neticeye ulaşılır. Nitekim yukarıda yapılan yorumlar da bunu gösteriyor.

İlaveten usul ve yasaya uygun bir durumda icra dairesi gereğini yapmak zorundadır. Reddederse iptal ettirilir , sorun çözülür.

Av.Denizcan Sarıkaya' ya aynen katılıyorum.

Açık kanun hükmüne rağmen iddiasında ısrar eden ve empati kurmamız, kanunu duruma ve olaya göre yorumlamamız gerektiğinde ısrar eden hukukçu arkadaşımıza cevaben diyorumki; halamın bıyığı olsaydı amcam olurdu mantığıyla hareket edemeyiz, açık kanun hükmünü eğip - bükemeyiz.
Old 25-09-2014, 16:19   #15
Av.mehmet.av

Peki evde eşya bulunması ihtimalinde hapis hakkımızı kullanma durumumuz söz konusu olur mu? Borcun tahsili mümkün gözükmüyor açıkçası
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi