Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eşyaları boşaltmadan kilit değişimi ile Kiralanan tahliye edilebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-10-2011, 21:20   #1
lawyer_2009

Varsayılan Eşyaları boşaltmadan kilit değişimi ile Kiralanan tahliye edilebilir mi?

Bir müvekkilim evini kiraya veriyor, kiracı 1 yıldır kira vermediği gibi doğal gaz,su,elektrik, bina giderlerini vermemekte ve evi de tahliye etmemekte.

Benim soracağım soru şu; ben bu şahıs hakkında icra takibi başlatıp, icra mahkemesinden tahliye kararı cıkartırsam bu aşamadan sonra tahliye nasıl gerçekleşir? yani benim bu adamın eşyalarını boşaltmam gerekir mi? boşaltsam bu eşyaları kapının önüne koysam olur mu, veya sadece kilidi değiştirmem ve eve sokmamam(tabi istediğinde eşyalarını gelip alacak) tahliye sayılır mı? ve en son olarak borcuna karşılık belli eşyasını hapis hakkı olarak elimde bulundurabilirmiyim? deneyimli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum. şimdiden tesekkur ederim
Old 08-10-2011, 21:54   #2
denizizm

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1088.htm hapis hakkına ilişkin bilgiler mevcut.tahliye kararını aldıktan sonra aynı icra dosyasından icra marifetiyle ev tahliye edliyor yanılmıyorsam.saygılarımla
Old 09-10-2011, 10:49   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan lawyer_2009
Bir müvekkilim evini kiraya veriyor, kiracı 1 yıldır kira vermediği gibi doğal gaz,su,elektrik, bina giderlerini vermemekte ve evi de tahliye etmemekte.

Benim soracağım soru şu; ben bu şahıs hakkında icra takibi başlatıp, icra mahkemesinden tahliye kararı cıkartırsam bu aşamadan sonra tahliye nasıl gerçekleşir? yani benim bu adamın eşyalarını boşaltmam gerekir mi? boşaltsam bu eşyaları kapının önüne koysam olur mu, veya sadece kilidi değiştirmem ve eve sokmamam(tabi istediğinde eşyalarını gelip alacak) tahliye sayılır mı? ve en son olarak borcuna karşılık belli eşyasını hapis hakkı olarak elimde bulundurabilirmiyim? deneyimli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum. şimdiden tesekkur ederim

Tahliye kararı, icra marifetiyle yerine getirilir. Yukarıdaki arama motorunu kullanarak THS'de kira ve tahliye konusunda yüzlerce konu bulabilirsiniz.
Old 09-10-2011, 11:11   #4
lawyer_2009

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Tahliye kararı, icra marifetiyle yerine getirilir. Yukarıdaki arama motorunu kullanarak THS'de kira ve tahliye konusunda yüzlerce konu bulabilirsiniz.

Yanıtınız için tşk ederim.tahliye illaki icra kanalı ile gerçekleşecek. fakat sadece genel olarak 2 adet soru sordum. eşyalar boşalmadan icra kanalı ile sadece anahtar değişimi ile tahliye olurmu?
yine icra kanalı ile eşyaları kapının önüne koymak, borçlu da ordaysa mümkünmü?

pratikte bu işi yapmış arkadaşların en kısa yoldan nasıl hal ettiklerini merak ettim.
Old 09-10-2011, 11:28   #5
Admin

Alıntı:
Yazan lawyer_2009
eşyalar boşalmadan icra kanalı ile sadece anahtar değişimi ile tahliye olurmu?
Olmaz.

Eşyaları boşaltmamak "Tahliye"nin sözlük anlamına uymadığı gibi, hukuki anlamına da uymaz. Kiracı "tahliye" etmek kiralananı kiralandığı zamanki haline getirmektir.
Alıntı:
Yazan lawyer_2009
yine icra kanalı ile eşyaları kapının önüne koymak, borçlu da ordaysa mümkünmü?
Tahliyeye gittiğiniz zaman borçlu oradaysa, eşyaları onun bulunduğu yerde onun muhafazasına bırakabilirsiniz (Sizin tabirinizle "kapının önüne koyabilirsiniz").

Eğer tahliyeye gittiğinizde borçlu orada değilse, yediemine bırakmak ve bununla ilgili tüm masrafları da (nakliye, yediemin ücreti vs.) siz ödemek zorundasınız.
Bkz: İİK madde 26 ve bu konu
Old 10-10-2011, 08:37   #6
hciyiltepe

Varsayılan Tahlİye

Tahliyelerde eşyaların ne olacağı hususu gerçekten tahliye talep eden alacaklı(kiraya veren) için önemli bir sorun teşkil etmektedir.

Benzer bir tahliye olayı tarafımca şu şekilde çözüldü: Öncelikle malları yediemin olarak alacak bir 3. kişi bulmalısınız. Bu kişi bir yakınınız olabilir... akabinde İcra müdürlüğü kanalı ile kiralanan yere gidip malları tek tek tespit edip yediemin olarak belirlediğiniz kişiye teslim edilmesini talep edin ve eşyaları evin bir odasına yerleştirin... Bu şekilde işlem yapılmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır.... Zira eşyalar yediemine teslim edilip muhafaza altına alınmış olma şartı da gerçekleşmiş bulunmaktadır...

Pratikte uygulanabilecek tek yol budur... Zira eşyaları resmi bir yediemin deposuna vermek isteseniz bile yediemin depoları bu eşyaları hem çok yer kapladıkları için hem de satışları mümkün olmayacağından almayacaklardır.
Old 10-10-2011, 11:28   #7
lawyer_2009

Alıntı:
Yazan hciyiltepe
Tahliyelerde eşyaların ne olacağı hususu gerçekten tahliye talep eden alacaklı(kiraya veren) için önemli bir sorun teşkil etmektedir.

Benzer bir tahliye olayı tarafımca şu şekilde çözüldü: Öncelikle malları yediemin olarak alacak bir 3. kişi bulmalısınız. Bu kişi bir yakınınız olabilir... akabinde İcra müdürlüğü kanalı ile kiralanan yere gidip malları tek tek tespit edip yediemin olarak belirlediğiniz kişiye teslim edilmesini talep edin ve eşyaları evin bir odasına yerleştirin... Bu şekilde işlem yapılmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır.... Zira eşyalar yediemine teslim edilip muhafaza altına alınmış olma şartı da gerçekleşmiş bulunmaktadır...

Pratikte uygulanabilecek tek yol budur... Zira eşyaları resmi bir yediemin deposuna vermek isteseniz bile yediemin depoları bu eşyaları hem çok yer kapladıkları için hem de satışları mümkün olmayacağından almayacaklardır.

tesekkur ederim en pratik yol bu gözüküyor. tabi borçlu, borcunu ödemez ve eşyaları da almaz ise eşyalar yine sorun olacak, zaten maddi değeri olan bir eşyası yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi