Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adi kiraya dayalı takip-30 günlük süre

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-05-2007, 12:29   #1
Av.Günar

Varsayılan Adi kiraya dayalı takip-30 günlük süre

Merhaba arkadaşlar,benim sorum biraz basit ve cevabı açık bir soru fakat,belki farklı bir düşüncesi olan meslektaşım vardır diye sormak ihtiyacı hissediyorum.30.04.2007 tarihinde kira kontratına dayalı kira alacağı ve tahliye talepli icra takibi başlattım.Aynı gün e-posta ile tebligat yapıldı.Hacze gitmek için 30 günlük süreyi beklemem geretiğini biliyorum.Fakat borçlu-kiracı bu hafta evi boşaltacağını söylüyor.Evden çıkarsa birikmiş kira alacağımızı alamayacağız.Borçluyu bir daha bulmak zor.Kira alacağı yönünden 30.05.2007 tarihini beklemeden hacze gitmem mümkün mü?Bunun bir yolu var mı?
Old 18-05-2007, 13:02   #2
ragıp

tahliye talebinzden vaz geçerek, hapis hakkınızı kullanın
Old 18-05-2007, 13:05   #3
muratsadioğlu

Koşulları varsa ''İhtiyati Haciz'' olabilir sanıyorum.Bir araştıralım.

Kolay gelsin.
Old 18-05-2007, 13:36   #4
av.medine

Sayın meslekdaşım tam emin değilim ama bu tür durumlarda kiralayanın mecurdaki eşya üzerinde hapis hakkı oluyor diye hatırlıyorum. İsterseniz o konuda bir araştırma yaparsanız. Şu şekilde olabilir. İcra takibini ve kira alacağını sebep göstererek tespit talepli mahkemeye başvurur ve mecurdaki eşyaların yediemine tevdiini talep edebilirsiniz. Haciz zamanı geldiğinde de yediemine teslim edilen eşyaları haczedebilirsiniz. Ama tam emin değilim ilk aklıma gelen husu bu oldu. Kolay gelsin
Old 18-05-2007, 13:59   #5
Av.Günar

Teşekkürler sayın av.medine,mantıklı görünüyor.
Old 18-05-2007, 16:40   #6
Vedat74

Mahkemeye başvurmak çok uzun sürüyor. Bunun yerine doğrudan İİK 270 madde gereği hapis hakkını kullandığınıza dair dilekçe ile o yer icra müdürlüğüne başvurun. Hemen aynı gün mal tespitine icra memuru ile giderek malların listesini çıkarttırıyorsunuz. Bundan sonra malları kaçırırsa kiracı bundan sorumlu oluyor. Ancak normal hacizler gibi içeriye çilingir v.s. gibi zorla giremiyorsunuz. Ne yapıp yapıp kapıyı kiracıya açtırtmanız gerekiyor. 15 gün içinde de rehnin paraya çevrilmesine dair icra takibine geçmelisinizi. Aksi taktirde işlemler boşa gitmiş oluyor.
Saygılarımla...
Old 18-05-2007, 17:54   #7
barışkurşun

Hocam 30 günlük süre hacze gidebilmek için gerekli süre değil,temerrüd nedeni ile tahliye alabilmeniz için gerekli bir süredir diye düşünüyorum. 7 günlük süre geçtikten sonra hacze gidilebilir sadece tahliye için dava açamazsınız.
Old 18-05-2007, 18:10   #8
barışkurşun

Az önceki düşüncem yanlış anlaşılmaya sebep olmaması açısından; 7 gün içinde itiraz etmemiş ise, hacze 7 günlük itiraz süresinden sonra gidersiniz mallarını haczedersiniz ve kendisine yedemin olarak bırakırsınız ; 30 günlük sürenin sonunda da tahliye davanızı açarsınız demek istedim. Haciz için de 30 günlük sürenin beklenmesi gerektiğini düşünmüyorum. 30 günlük süre sadece temerrüd için gerekli bir şart olarak biliyorum.
Old 18-05-2007, 18:27   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan barışkurşun
Az önceki düşüncem yanlış anlaşılmaya sebep olmaması açısından; 7 gün içinde itiraz etmemiş ise, hacze 7 günlük itiraz süresinden sonra gidersiniz mallarını haczedersiniz ve kendisine yedemin olarak bırakırsınız ; 30 günlük sürenin sonunda da tahliye davanızı açarsınız demek istedim. Haciz için de 30 günlük sürenin beklenmesi gerektiğini düşünmüyorum. 30 günlük süre sadece temerrüd için gerekli bir şart olarak biliyorum.

Sayın barışkurşun,

Hafızamda yer etmiş böyle bir bilgi mevcut. Ancak ne bir karar bulabildim, ne de eldeki kitaplardan teyit edebildim. Eğer yazdıklarınızı yasal dayanaklarıyla açıklayamazsanız, hafızamdan gereksiz bir bilgiyi silmiş olacağım.

Talih Uyar'a göre ise, ödeme süresi(30 Gün) geçmeden haciz talep edilemez. Hukuk mantığı açısından bakınca da böyle olması gerekmektedir. Çünkü borçluya 30 gün içinde ödeyebilirsin dedikten sonra, hacze gitmenin açıklaması olmaması gerekir. Ama dedim ya, ben de hacze gidilebildiğini biliyordum.

Saygılarımla
Old 18-05-2007, 20:18   #10
HÜLYA ÖZDEMİR

7günlük itiraz süresi kiracının kira kontratına, kira ilişkisine, alacağa ve takibe karşı varsa itirazlarını kullanacağı süre olup , 30 günlük ödeme süresi dolmadan borçlu temerrüde düşmeyeceğinden ;

Bu süre geçmeden hakkında;

- Haciz yapılamaz,

- Tahliye talep edilemez.
Old 19-05-2007, 11:25   #11
barışkurşun

Suat Hocam; Baki Kuru’nun kitabında da haciz için ödeme süresinin geçmesini beklemek gerekir diye yazıyor.
Ben yorumu; Kanunda ( tahliye talebi için ödeme süresinin geçmesi gerektiği açıkça yazdığı, ancak haciz içinde ödeme süresinin geçmesi gerektiğine ilişkin bir ibare göremediğim ve itiraz süresi geçtikten sonra ödeme süresinin geçmesine kadar haczi yasaklayan bir düzenleme görmediğim ve hatta 269/d kıyasen uygulanacak maddeler içerisinde madde 66 :………İtiraz müddetinde değil ise alacaklının talebi üzerine icra takip muamelelerine alacağın tamamı için devam eder…düzenlemesinden hareketle yaptım.
Bu sebeplerle bence itiraz edilmemişse gidilebilmesi gerekir.
Old 19-05-2007, 11:50   #12
HÜLYA ÖZDEMİR

Tahliyenin yasal dayanağı kira borcunun ödenmesinde borçlunun temerrüde düşmesi ise ve bu sürenin sonunda davanın açılması zorunlu olduğuna göre;

30 günlük süre borçlunun ödeme süresi olup, bu sürenin dolması ile, alacaklının haciz ve dava hakkı doğar.

Yasada alacaklıya daha önce de haciz imkanı tanınmış olsa ,

30 günlük ödeme süresinin anlamı ne ?

Temerrüde dayalı tahliye davaları neden 30 günlük ödeme süresi dolmadan açılmışsa reddedilmektedir ?
Old 19-05-2007, 12:49   #13
mnokay

Varsayılan slm

hülya hanım a katılıyorum..haciz ve tahliye davası için ortak süre 30 günlük süre.7 gün geçti diye hacze çıkılamaz.ayrıca başlığa cevap ise İİK 270 gereği hapis hakkını icra dairesinden kullanın.sonra ise 15 gün içinde hapis hakkına ilşkin olarak rehnin paraya çövrilmesi yolunu izleyin..(masraflı bir prosedür)
kolay gelsin..
Old 19-05-2007, 18:57   #14
muratsadioğlu

Varsayılan Bilimsel Bir Makale Var

Sayın Meslektaşlarım,

Kiracının temerrüdü ile ilgili soruya karşın cevaplarınızı ilgi ile ve çok da yararlanarak izlemekteyim.
Tam bir Hukuk Arenası havasında,iddiasız,karşı düşünceye saygılı ve tavazu içinde tartışıldı..Tüm meslaktaşlarımla,naçizane,gurur duydum.
Bendeniz de bir takım araştırmalar yaptım.Sizlerden farklı bir fikrim oluşmadı.Söylenecek ne varsa,hepsi söylenmiştir.
Araştırmalarımda,yine bizden birinin,Sayın Av.Mehmet Demirezenin bilimsel makalesine rastladım.Hemen şurada:THS'nin Anasayfa'sında Kütüphane bölümüne giriyorsunuz;bilimsel incelemeler kısmında:

''Kiranın Ödenmesinde Temerrüt Ve Mütemerrit Kiracıya Karşı İzlenecek Hukuki Yollar'' Yazan Av.Mehmet Demirezen
(Başlık Üzerine Tıklayınız..)
Tüm seçenekler irdelenmiş,harika bir çalışma..
Arkadaşımızın emeğine sağlık.
Saygılarımla.
Old 21-05-2007, 11:55   #15
Av.Günar

Tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.Bu durumda yaptığım takipten vazgeçip iik 270 e göre hareket etmem gerkiyor.Herkese kolay gelsin
Old 21-05-2007, 12:39   #16
muratsadioğlu

Sayın Av.Günar,

Biz de size teşekkür deriz.Konular hakkında zihinsel Jimnastik yaptık.Okuduk.
Kararında başarılar dileriz.
Old 03-12-2014, 15:35   #17
Av.G.O

Değerli meslektaşlarım, konu ile alakalı yapmış olduğunuz yorumlar ve destekleyici delillerinizin tamamını dikkatlice inceledim. Birebir yaşadığım bir örneği sizlerle paylaşmak ve konu üzerinden yeni bir tartışma açmak istiyorum. 10/11/2014 tarihinde, kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle ilamsız tahliye takibine ilişkin ödeme emri borçluya tebliğ oldu. 7 günlük ödeme süresi içerisinde, kiraya, sözleşmeye herhangi bir itiraz borçlu tarafından sunulmadı. Bu durumda takip kesinleşmiş oldu. 28/11/2014 tarihinde icra müdürlüğünden haciz talebinde bulunmam üzerine, talebin kabulü ile malum mahale hacze gittik. Haciz esnasında borçlunun eşini borca kefil olarak, talep edilen kira borcunun tamamını 30 günlük ödeme süresinin dolmasına 1 gün kala yani 09/12/2014 tarihinde ödeyeceğine ilişkin taahhüt alındı.
Sizlerle tartışmak istediğim iki husustan birisi, söz konusu taahhüt ihlal edildiğinde, ödeme şartını ihlalden borçluya ceza çıkma ihtimali nedir?
Bir diğer husus ise alınan taahhüdün ödeme süresi içerisinde olması nedeniyle herhangi bir ödeme yapılmaması halinde 11/12/2014 tarihinde temerrüde dayalı tahliye davası açma imkanım süre gelmekte midir?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi