Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haklı fesih sayılır mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-11-2016, 09:38   #1
Av.mehmet.av

Acil Haklı fesih sayılır mı?

Merhaba,
Müvekkil olacak bir şirkette servis şoförü olarak çalışmakta olup, araç ile piyasaya ürün dağıtmaktadır.
Müvekkil noktalardan birine ürün götürmek için işyerinde çalışmayan bir arkadaşına aracı veriyor ve o noktaya aracı arkadaşı götürüyor.(Kendisi araçta değil)
Varış noktasında şirketten yetkili bir kişi var. Araçta başka bir kişiyi görünce durumu şirkete bildiriyor.
Bunun üzerine işveren müvekkilden savunma istiyor. Müvekkil savunmasını veriyor.
İşveren de iş kanunu 25/II ye dayanarak iş adini sona erdiriyor. Yazılı bir fesih bildirimi yok.
Sadece bir defa yapılan bir davranışın işveren açısından haklı nedenle fesih gerekçesi olmayacağını düşünüyorum.
Geçerli fesih kurallarına da uyulmamış.(Fesih ihbarı yok)
İşe iade davası açmayı düşünüyorum.
Bu olayın işveren açısından haklı nedenle fesih hakkı olup olmadığı hakkında ve işe iade davası hakkındaki paylaşımlarınızı rica ederim.
Old 18-11-2016, 10:17   #2
Av.Evren Akçay

Borçlar Kanunu 395. maddesine göre; Sözleşmeden veya durumun gereğinden aksi anlaşılmadıkça, işçi yüklendiği işi bizzat yapmakla yükümlüdür.
Bu husus iş hukukunda, işçinin yükümlülüklerinden "Bizzat Çalışma Borcu" olarak yer almaktadır. İşçi hizmet sözleşmesinin kişiselliğinden dolayı işi bizzat kendisi yapması gerekir.Bizzat iş görme yükümlülüğüne aykırı davranma; hem iş sözleşmesine hem de iş sağlığı ve güvenliği kurallarına aykırılık teşkil eder. Ayrıca araçta işyeri sayılan yerlerdendir. Bu hususta önemli. Bu nedenle haklı neden olabilir diye düşünüyorum.
Old 18-11-2016, 10:42   #3
Av.Evran KIRMIZI

Öncelikle haklı fesih-geçerli fesih arasındaki ayrıma dikkat etmenizi öneririm.
İşe iadeyi kazanmanızı çok zor görüyorum. Feshin geçersizliği için, haklı sebep seviyesine ulaşmamış olan ve kanunun deyimiyle "işçinin davranışlarından ve yetersizliğinden" kaynaklanan fesih sebeplerine dayanılmak zorundadır. Burada Yargıtay, iş ilişkisinde varlığı zorunlu olan güvenin zedelenmesini işveren açısından geçerli fesih sebebi olarak değerlendiriyor ve bu güvenin zedelenmesi halinde iş akdinin devamının işverenden istenemeyeceğine hükmediyor.
Ben olsam eğer kıdemi fazlaysa ortada bir zarar olmadığından ve olayın ilk kez gerçekleşmesi nedeniyle kıdem ihbar talepli alacak davası açardım. O da çok garanti değil.
Siz bir kez oldu demişsiniz ama işverenin hatırlatma zorunluluğu sadece 25/2-h de var. h)İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.
25/2-ı da yok: ı) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi...
Fesih ihbarı yok demişsiniz ama haklı nedenle derhal fesihte ihbar süresi söz konusu olmadığı gibi "eylemli" fesih de uygulamada çok görülen bir fesih türüdür.
Old 18-11-2016, 10:49   #4
abdurrahman pehlivan

Sayın Meslektaşım,

İş Kanunu'nun 25/2 'e göre
e) İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak,
ı) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi

olayda derhal fesihe dair iki haklı sebebe de uygunluk bulunduğunu düşünmekteyim. İş Kanunu'nun 18. maddesi gereğince geçerli fesihin şartlarının aşıldığından durumunuzda fesihin son çare olması ilkesinin uygulanması gerekmediğini belirtirim.

Saygılarımla.
Old 18-11-2016, 20:53   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Merhaba,
Müvekkil olacak bir şirkette servis şoförü olarak çalışmakta olup, araç ile piyasaya ürün dağıtmaktadır.
Müvekkil noktalardan birine ürün götürmek için işyerinde çalışmayan bir arkadaşına aracı veriyor ve o noktaya aracı arkadaşı götürüyor.(Kendisi araçta değil)
Varış noktasında şirketten yetkili bir kişi var. Araçta başka bir kişiyi görünce durumu şirkete bildiriyor.
Bunun üzerine işveren müvekkilden savunma istiyor. Müvekkil savunmasını veriyor.
İşveren de iş kanunu 25/II ye dayanarak iş adini sona erdiriyor. Yazılı bir fesih bildirimi yok.
Sadece bir defa yapılan bir davranışın işveren açısından haklı nedenle fesih gerekçesi olmayacağını düşünüyorum.
Geçerli fesih kurallarına da uyulmamış.(Fesih ihbarı yok)
İşe iade davası açmayı düşünüyorum.
Bu olayın işveren açısından haklı nedenle fesih hakkı olup olmadığı hakkında ve işe iade davası hakkındaki paylaşımlarınızı rica ederim.

1- İş akdi haklı nedenlerle eylemli veya sözlü olarak feshedilebilir. Feshin yazılı olması gerekmez.

2- Savunma alınmış olması akdin geçerli nedenle feshedilmesi gerektiği sonucunu doğurmaz. Savunmadan sonra da haklı fesih hakkı kullanılabilir.

3- Olayın bir defa olması ya da her hangi bir zararın doğmaması feshi haksız yapmaz. Zarar tehlikesi dahi somut olayın özelliğine göre işverene haklı fesih hakkı verebilir. Zira işverenin sadakat duygusunu sarsan bir davranıştır. Aynen güvenlik görevlisinin 1 defa da olsa uyuması halinde aktin haklı nedenle feshedilebileceği gibi.

4-Feshin son çare olması ilkesi olayda değerlendirilmez. Bu hal feshin işten, işletmeden ya da işyerinden kaynaklanan nedenlerle yapılan geçerli fesih halinde değerlendirilir.

5-İşçinin özen borcu bulunmaktadır. Ayrıca mesleği de şoförlük olup işi bizzat ifa etmesi gerekir. Somut olayda işveren feshinin haklı olduğunu değerlendiriyorum. Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi