Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Suça Yardım - Tazminat Davasında Müteselsil Sorumluluk

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-11-2013, 13:54   #1
AV.TAMEL

Çözüm Suça Yardım - Tazminat Davasında Müteselsil Sorumluluk

Merhabalar;

12 yaşındaki müvekkil tanıştığı erkek tarafından, erkeğin ailesi ile birlikte yaşamakta olduğu eve götürülüyor ve 15 günlük süre zarfında bu evde şüphelinin (davalının) ailesi ile birlikte yaşamak zorunda kalıyor. Bu süre zarfında da şüpheli tarafından cinsel istismar eylemine maruz bırakılıyor.

Şimdilik davalı ve ailesinin malvarlığı üzerine tedbir koydurmuş durumdayız ve esas davanın açılması için yaklaşık 5 günlük süremiz kaldı.

Olayda Ceza Kanunu anlamında hürriyeti tahdit, nitelikli cinsel istismar ve aile açısından suça yardım eylemleri söz konusu.

Açacağımız tazminat davasında müvekkil ve müvekkilin aile bireylerinin her biri için ayrı ayrı tazminat talebinde bulunmayı düşünüyoruz. Bu tazminatı da suça yardım dolayısıyla faillik söz konusu olduğu için şüpheli ve ailesinin tüm bireylerinden müteselsilen talep etmeyi düşünüyoruz.

Bu nedenle;
a) Suça yardım dolayısıyla tazminat davasında davalılar açısından müteselsil sorumluluk doğar mı? Dolayısıyla cinsel istismar nedeniyle talep edeceğim tazminatı tüm davalılara yöneltebilir miyim?
b) Ceza mahkemesinin suça yardım yönünde kanaat getirmeyeceğini de göz önünde bulundurarak davamızı terditli olarak açabilir miyiz?
Old 11-11-2013, 15:57   #2
thanatos

suç birden fazla kişi tarafından asli veya feri fail olarak birlikte işlenmişse bu suç sonucu doğacak manevi zararın tazmininden de tüm failler birlikte sorumludur. manevi zararın doğumunda kusur oarnı hesaplanamayacağı için tüm failler zararın tamamından müteselsilen sorumludur.
ceza davasında taraflardan birisi beraat ederse doğal olarak tazminat davasında da tazminat ödemekten kurtulacaktır.
davayı terditli açmak konusunda ise aklınızdaki ise "parayı asıl fail ödesin asıl fail ödemezse iştirakçiler ödesin" gibi bir şey ise mümkün değil
durumdan emin değilseniz ceza davası sonucu bekleyerek ona göre karar verin. (zamanaşımı ceza zamanaşımı olacaktır)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi