Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Meslek Kuralları

Yanıt
Old 15-08-2006, 21:30   #1
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan Meslek Kuralları

Somut olayda bir site yönetimi aleyhine, site üyelerinden birini temsilen dava açılır.

Aşamalarda, sitenin bir toplantısına katılınır ve anılan toplantıda yönetim değişir ve yeni seçilen yönetim, evvelce eski yönetim aleyhine dava açan vekili (beni) vekilleri olarak atar.

Site üyesi müvekkilimin onayı doğrultusunda, esasen eski yönetimi temsil eden şahsın davranışları nedeniyle açılmış olan davadan da feragat edilir.

Halihazırda, yeni site yönetimini temsilen vekalet ilişkisi kurulmasında, sizce meslek kurallarına aykırılık var mıdır?

Henüz vekil sıfatıyla yeni yönetimi temsilen hiç bir işlem yapmadım. Aynı zamanda site üyesi müvekkilim ve yeni yönetim de, yönetimi temsil etmem konusunda hemfikir.Ve üye müvekkilim ile yeni yönetim arasında herhangi bir ihtilaf da sözkonusu değil.

Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla...

Av.Şehper Ferda DEMİREL
Old 15-08-2006, 21:49   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Sn. Av.Sehper

İşin reddi zorunluluğu ;
Madde 38 - Avukat;
a)......
b) Aynı işte menfaati zıt bir tarafa avukatlık etmiş veya mütalaa vermiş olursa,
.... teklifi reddetmek zorunluluğundadır.


Ancak anladığım kadarı ile olayda böyle bir durum söz konusu değil. Eski müvekkiliniz olan şahıs davasından feragat etmiş ve yönetim ile olan vekalet ilişkisi bundan başka veya ileriye dönük olası işler için kurulmuş. "Aynı işte" dendiğine göre bence burada böyle bir sakınca yok. Ancak kendinizi sağlama almak açısından eski müvekkilinizden yazılı beyan almanızda fayda var.

Meslek kurallarında da durum benzer şekilde tekrarlanıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta. Eski müvekkilinizin açtığı davanın kesinlikle sonuçlanmış ve mazide kalmış olmasıdır. Böyle ise sorun yok diye düşünüyorum.


Old 15-08-2006, 21:57   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Eski müvekkilim halen müvekkilim, ancak onayı da var yazılı olarak.

Beni düşündüren, eski yönetimle yeni yönetim yakın gelecekte karşı karşıya gelecek. Yeni yönetim eski yönetimi dava edecek. Eski yönetim, vekalet ilişkisi açısından, eskiden de karşı tarafımdı.

Yeni yönetimin müvekkilimle sorunu yok. Ama gerek müvekkilimin, gerek yeni yönetimin, eski yönetimle sorunu çok ve yeni davalara gebe.

Yine de kafam karışık...
Old 15-08-2006, 22:07   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Burada önemli olabilecek başka bir sorun:

Eski yönetim, 3 kişilik başkanlıktan oluşuyordu. Bir başkan ve iki yardımcı. Ve gerek feragat ettiğimiz dosyada, gerek müvekkilimin yazışmalarında, yönetimden çok, yönetim kurulu başkanı olan kişi ileydi sorun. Dava da eski yönetim kurulu aleyhine değil, yönetimi temsilen doğrudan başkan olan kişi aleyhine açılmış ve blahare feragat edilmiş, feragat edilirken de, yönetimin değişmesi nedeni ile davamızdan feragat ettiğimiz, bundan sonra başkanın adı zikredilerek, anılan kişinin şahsi sorumluluğu cihetine gidileceği duruşmada beyan edilmiş ve zapta geçilmişti.

Şimdi yeni yönetimde, eski yönetim kurulundan bir kişi var ve o kişi yeni yönetimin başkanı. Ama önceki hiç bir yazışmada ve gerek feragata konu davada , kişisel yanlışının olmaması nedeniyle aleyhine herhangi bir işlem yapılmamış ve husumet yöneltilmemiş bir kişi.

Yeni yönetim, eski başkanın şahsi sorumluluğuna gidecek , yanı sıra yeni yönetimin 3.kişilerle işleri var , bunun dışında bir kısım site üyelerinin borçlarıyla ilgili yapılacak takipleri olacak.

Bana mı karışık geliyor, yoksa sahiden öyle mi?
Old 15-08-2006, 22:25   #5
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Özel mesajla sorduğum için buraya da aktarayım. Eski müvekkiliniz ne yeni ne de eski yönetimde yer almıyormuş. Bakılacak kriter dava edilen menfaatin çatışmasıdır. Eski müvekkilinizin menfaati doğrultusunda dava açıp bu davadan onun da onayını alarak feragat etmişsiniz. Bundan sonra dava edeceğiniz menfaat eski müvekkiliniz aleyhine olacak mıdır? Olmayacak mıdır? Bütün sorun budur. Eğer eski müvekkil aleyhine bir menfaat dava edilmeyecekse mesele yok gibi görünüyor. Hatta Yeni yönetimin vekili olarak eski müvekkilinizin menfaatini de dolaylı olarak temsil etmeye devam edeceksiniz gibi görünüyor ki bunda bence hiçbir sakınca yok.
Old 15-08-2006, 22:33   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Site üyesi müvekkilimle yeni yönetimin menfaatleri çatışmıyor. Aksine, her ikisi de eski yönetim aleyhine yürütülecek dosyalarda yanyanalar. Aynı hak ihlallerinde yakınıyorlar.

Sorun şurda mı düğümleniyor, yoksa ben sorun mu aramaktayım?

Eski yönetim, 3 kişilik yönetim kurulundan oluşmaktaydı. Yakınılan yönetim kurulunun başkanı idi. Hiç bir zaman yakınılmamış da olsa, eski yönetim kurulunda yardımcılık sıfatını haiz şahsın başkanlığındaki yeni yönetimin tarafımca temsilinde, bir sakınca var mı..?

Son sorum
Old 15-08-2006, 22:57   #7
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sayın Av. Sehper

Siz yönetimlerin vekili değilsiniz: Kooperatifin tüzel kişiliğinin vekilisiniz. Kooperatifin eski yöneticisi olan müvekkiliniz ile diğer müvekkiliniz kooperatif arasında hali hazırda derdest bir dava yoksa, menfaat zıtlığı da yok demektir.

Saygılarımla
Old 15-08-2006, 23:18   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Sayın Av.Armağan Konyalı,

Feragat dosyasındaki müvekkilim, sitenin ne eski ne de yeni yönetiminde yer almadı. Dün de sadece site üyesi idi, bugün de öyle.

Müvekkilimle yeni yönetimin menfaat çatışması yok. Yok ama, eski yönetim 3 kişilik yönetim kuruluydu, yenisi de öyle. Ve gerek yeni yönetim kurulunun, gerek müvekkilimin husumeti, eski yönetim kurulunun BAŞKANI ile.

Sorun şu ki, biz, yeni yönetimi temsil ederek, eski yönetim hakkında suç duyurusunda bulunacak olduğumuzda, site yönetiminin yeni başkanının, eski yönetimin başkan yardımcısı olması...?

Yeni yönetim de, müvekkilim de, eski yönetimdeki başkanın şahsen sorumluluğuna gidecek. Ancak yönetimden sadece başkan değil, yönetim kurulundaki diğer üyeler (dolayısıyla yeni yönetimin eski yardımcısı, yeni başkanı da) sorumludur gibi bir durum hasıl olursa aşamalarda?

Benim mesleki olarak sorumluluğum doğar mı?

(Ben yoruldum, katılan ve yanıtlayan ve yanıtlayacak olanlara,sabırlarından ötürü çok teşekkür ederim)
Old 15-08-2006, 23:38   #9
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sayın Av. Şehper

Yönetimleri düşünmeyin. Ortada bir kooperatif var, karşısında da kooperatifi zarara uğratan üyeler var. Dava bu iki taraf arasında geçmekte.

Bu arada kooperatifin yönetiminin değişmesi ve yönetimde kimlerin olduğu önemli değil. Kooperatifin tüzel kişiliği ile üyeler arasındaki davalarda yöneticilerin kimlikleri önemli değil.

Yönetimin tüzel kişiliği yok : Yöneticiler tek tek üye olarak sorumlu. Eski yönetimde görev alan üye şimdiki yönetimde de görev alabilir. Ve bu hem eski hem de yeni yönetici olan üyeye, eski yöneticiliğindeki kusuru yüzünden kooperatifin açacağı davada husumet yöneltilebilir. Siz kooperatifin vekili olarak bütün bu davalara girebilirsiniz çünkü karşı taraf üyeler ile sizin aranızda vekalet ilişkisi yok. Sizin tek müvekkiliniz kooperatif. Kooperatiflerin tüzel kişilikleri yönetimlerden ve yöneticilerden bağımsızdır. Davayı yönetim açmaz, kooperatif açar; davacı yönetim değildir, kooperatifdir.

Belki de sizi ben yoruyorum. İyi geceler dilerim.

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Havana Kuralları-Avukatlık Meslek İlke ve Kuralları Av.Engin Özoğul Meslektaşların Soruları 1 29-10-2006 17:39
Meslek Kuralları Emin GÜNEŞ Meslektaşların Soruları 4 20-03-2006 20:15
Meslek Kuralları Ve Etiği Av.Cem DOĞAÇ Adliye Duvarı 1 28-02-2005 14:07
- Avrupa Topluluğu Avukatlık Meslek Kuralları-4-son Av.Habibe YILMAZ KAYAR Hukuk Sohbetleri 0 25-06-2002 22:21
Avrupa Topluluğu Avukatlık Meslek Kuralları-3- Av.Habibe YILMAZ KAYAR Hukuk Sohbetleri 0 25-06-2002 22:19


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04724598 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.