Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

SÜreklİ Bakiciya MuhtaÇlik,tedavİ Gİderİ, Sakatlikla İlgİlİ Tazmİnat İstemİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-05-2012, 13:39   #1
Pandekt

Varsayılan SÜreklİ Bakiciya MuhtaÇlik,tedavİ Gİderİ, Sakatlikla İlgİlİ Tazmİnat İstemİ

Değerli meslektaşlar,
Müvekkil araç içerisinde yolcu konumunda bulunduğu bir araçta ve kusuru olmaksızın bir trafik kazası geçiriyor. Kaza sonunda müvekkil felç oluyor, ağır derecede raporu var, sürekli bakıcıya muhtaç hale geliyor.
Kazadan sonra kazaya sebebiyet veren aracın sigorta şirketi müvekkile sakatlık ve tedavi gideri olarak ödeme yapıyor, ayrıca müvekkilin dışında hastanelere fizik tedavi merkezlerine de ödeme yapılmış.

Sigorta şirketinin ödemesi poliçedeki teminatın altında ve ödeme neye göre yapılmış bilmiyorum bizim elimizde iş göremezlik raporu yok.

Henüz zamanaşımı dolmuş değil müvekkil araç sahibi şirkete maddi manevi dava açmak istiyor. Manevi yönünden zaten sigorta şirketi sorumlu değil. Benim kanaatim de gerçek zararın sigorta şirketinin ödediğinin daha üstünde olduğu yönde, ancak elimde rapor yok, tahminle de sigorta şirketine dava açmak doğru olmayacak, reddedilme halinden ötürü.

Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz acaba? Teşekkürlerimle...
Old 29-05-2012, 13:43   #2
aykutyigit

Karayollar trafik kanunu madde 85'di sanırım.Bu maddeye dayanarak şoför ve aracın işleticisi şirkete karşı maddi manevi tazminat davası açabilirsiniz
Old 29-05-2012, 13:46   #3
Pandekt

Alıntı:
Yazan aykutyigit
Karayollar trafik kanunu madde 85'di sanırım.Bu maddeye dayanarak şoför ve aracın işleticisi şirkete karşı maddi manevi tazminat davası açabilirsiniz

Evet ilgili yasa ve ilgili maddeler. Benim sıkıntım bu değil. Sigorta şirketi tarafından ödeme yapılmış olması ve bu ödemenin benim kanaatim ve müvekkilin sürekli iş gücü kaybına uğraması ve daimi bakıcıya muhtaç hale gelmesi nedeniyle, düşük yapılmış olması. Ancak yine de cesaret edemiyorum dava açmaya. Araç malikine dava açıp rapor alındıktan sonra sigorta şirketinin ödemesinin üstünde rakam çıkarsa sigorta şirketine de mi ayrıca dava açmalı acaba? İlk davayı da bekletmeli? Bu halde de çok uzun sürecek.
Old 29-05-2012, 13:46   #4
yılmazkan

Yargılama süreci içerisinde müvekkilinizin iş göremezlik raporunun, bu rapora göre de maddi kayıplarının hesaplandığı bilirkişi raporunun alınması mümkündür. Ödenen tazminatlar, zararınız daha fazla ise ödenecek miktara mahsup edilir. Sigorta poliçesi sınırları dahilinde zamanaşımı dolmamışsa sigortacıya ve diğer sorumlulara maddi tazminat davası açabilirsiniz. Ancak sigorta şirketi müvekkilinize ödeme yaparken ibraname almış olabilir. Buna dikkat edin.
Old 29-05-2012, 13:48   #5
yılmazkan

Yanlış hatırlamıyorsam sigortacıya karşı zamanaşımı süresi 2 yıl. Dikkatli olun.
Alıntı:
Yazan Pandekt
Evet ilgili yasa ve ilgili maddeler. Benim sıkıntım bu değil. Sigorta şirketi tarafından ödeme yapılmış olması ve bu ödemenin benim kanaatim ve müvekkilin sürekli iş gücü kaybına uğraması ve daimi bakıcıya muhtaç hale gelmesi nedeniyle, düşük yapılmış olması. Ancak yine de cesaret edemiyorum dava açmaya. Araç malikine dava açıp rapor alındıktan sonra sigorta şirketinin ödemesinin üstünde rakam çıkarsa sigorta şirketine de mi ayrıca dava açmalı acaba? İlk davayı da bekletmeli? Bu halde de çok uzun sürecek.
Old 29-05-2012, 13:52   #6
Pandekt

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Yargılama süreci içerisinde müvekkilinizin iş göremezlik raporunun, bu rapora göre de maddi kayıplarının hesaplandığı bilirkişi raporunun alınması mümkündür. Ödenen tazminatlar, zararınız daha fazla ise ödenecek miktara mahsup edilir. Sigorta poliçesi sınırları dahilinde zamanaşımı dolmamışsa sigortacıya ve diğer sorumlulara maddi tazminat davası açabilirsiniz. Ancak sigorta şirketi müvekkilinize ödeme yaparken ibraname almış olabilir. Buna dikkat edin.

İbranameyi ben de düşündüm, vekaletle sigorta şirketinden sordum.
Davanın reddedilmesi ihtimalini göze alıp sigorta şirketine dava mı açmalı? Vekalet ücretinden çekiniyorum, müvekkil zaten iş göremez halde.
Old 29-05-2012, 13:53   #7
Pandekt

Uzamış ceza zamanaşımı henüz dolmamış Yılmaz Bey, yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Old 29-05-2012, 13:55   #8
yılmazkan

Rica ederim. Müvekkiliniz ya da yakınları ibraname verip vermediğini bilmiyor mu? Vermişse yapacak bir şey yok.
Old 29-05-2012, 13:59   #9
Pandekt

Hatırlamıyorlar. Müvekkil zaten hiçbir şey hatırlamıyor. Sigorta şirketleri de bildiğiniz gibi bilgi vermek istemiyorlar. En iyisi sanırım durumu açıklığı ile izah edip kabul ederlerse dava açmak.
Old 29-05-2012, 14:02   #10
yılmazkan

Yazılı talimat alarak hareket edin. Sonra size hesap sormaya kalkmasınlar. Muhtemelen ibraname verilmiştir. Başka türlü ödeme yapacaklarını sanmıyorum.
Diğer davalıların ödeme gücü varsa onlardan tahsilat yapma yoluna gidersiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi