Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

örnek 2 Taşinmaz Tesliminde Borçlunun 7 Günlük Itiraz Süresi Geçtikten Sonra Tehri Icra Işlemlerini Başlatmasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-07-2023, 13:13   #1
avukat0512

Varsayılan örnek 2 Taşinmaz Tesliminde Borçlunun 7 Günlük Itiraz Süresi Geçtikten Sonra Tehri Icra Işlemlerini Başlatmasi

Üstadlarım merhabalar, icra konusunda pek tecrübem olmadığı için soracağım soru hususunda beni maruz görün lütfen..
Davalı aleyhine ihtiyaç sebebiyle tahliye davası açtım, kazandım ve örnek 2 icra takibiyle icra emri gönderdim. Davalı taraf 7 günlük itiraz süresi geçtikten sona tehiri icra işlemlerine başladı. Şu an gelinen aşamada derkenar alındı ve davalı taraf mehil vesikası talebinde bulundu. İcra memurluğuda teminatın hesaplanarak dosyaya depo edilmesi dahilinde mehil verileceğini kabul etti. merak ettiğim husus bu aşamada ALINMIŞ HERHANGİ BİR İCRANIN GERİ BIRAKILMASI kararı olmadığından tahliyeye gidebilirmiyim? Yani, alacaklı vekili olarak benim açımdan engel bir durum yok diye düşünüyorum. Tam tersine işlemleri borçlu vekilinin hızlandırması gerekmez mi? bazı meslektaşlar, tahliye anında bile icranın geri bırakılması kararı getirildiğini söylüyorlar. Açıkçası daha hiç tecrübem olmadı bu konuda. Çok teşekkürler..
Old 10-07-2023, 09:18   #2
Av. Can DOĞANEL

Bu karar karşısında teminat depo edilirse mehil verileceğinden fiilen tahliye mümkün olmaz.
Para depo edilmeden tahliye teorik olarak mümkün ise de pratikte bu karar dosyadayken tahliye için gün almanız biraz zor olacaktır. Israrınız üzerine gün verilse bile o güne kadar belirli tutar yatırılırsa yine tahliye işlemi duracaktır.
Mehil, tehiri icra kararı getirmek üzere verildiğinden bu aşamada tehiri icra kararının olmaması tahliye işlemini mümkün kılmaz. Tehiri icra kararı için teminat yatırıldıktan sonra İcra Mahkemesine başvurulduğundan henüz tehiri icra kararının olmaması doğaldır. Teminat yatırılarak alınan mehil içerisinde tahliye işlemi yapılamaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi