Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eski Esden Siddet

Konuyu Kilitleyin
Old 14-01-2020, 17:48   #1
Papatya200

 
Soru Eski Esden Siddet

Merhabalar eski esim beni dövdü diye sikayet ettim. Dava bitti
CMK' nun 231/7 maddesi uyarınca sanık hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedeni ile sanığa tayin olunan hapis cezasının 5237 Sayılı TCK' nun 50 maddesi uyarınca tedbire çevrilmesine ve 51. maddesi uyarınca ertelenmesine yer olmadığına

bu ne kismi anlamadim bana yardimci olabilirmisiniz ?
6 ay Hapis cezasi para cezasina mi cevirildi ?
Old 14-01-2020, 20:35   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Papatya200
Merhabalar eski esim beni dövdü diye sikayet ettim. Dava bitti
CMK' nun 231/7 maddesi uyarınca sanık hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedeni ile sanığa tayin olunan hapis cezasının 5237 Sayılı TCK' nun 50 maddesi uyarınca tedbire çevrilmesine ve 51. maddesi uyarınca ertelenmesine yer olmadığına

bu ne kismi anlamadim bana yardimci olabilirmisiniz ?
6 ay Hapis cezasi para cezasina mi cevirildi ?
Sayın Katılımcı,

Kişinin size karşı suç işlediği sabit olmuş. Ancak CMK 231.MADDE hükmü uygulanmak zorunda, bu maddeye göre kişi eğer 5 yıl içinde başkaca bir suç işlemezse bu yaptığı suçu hiç işlenmemiş sayılacaktır. Ama eğer kişi 5 yıl içinde yeni bir suç işlerse size karşı işlediği suçun cezası da canlanacaktır.

Yani hukuk düzeni sanığı kurallara uymaya ve tekrar ceza işlememesini sağlamaya çalışmaktadır.

Sizin yapmanız gereken size karşı yeni bir suç işlerse tekrar şikayet etmeniz ve kişinin bu defa daha ağır ceza almasını sağlamaktır.

Madde Metnini de ekliyorum.
Alıntı:
Yazan CMK 231
(5) Sanığa yüklenen suçtan dolayı yapılan yargılama sonunda hükmolunan ceza, (DEĞİŞİK İBARE RGT: 08.02.2008 RG NO: 26781 KANUN NO: 5728/562) (KOD 1) iki yıl veya daha az süreli hapis veya adlî para cezası ise; mahkemece, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir. Uzlaşmaya ilişkin hükümler saklıdır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, kurulan hükmün sanık hakkında bir hukukî sonuç doğurmamasını ifade eder.

(EKLENMİŞ FIKRA RGT: 19.12.2006 RG NO: 26381 KANUN NO: 5560/23)
(6) Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilmesi için;

a) Sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkûm olmamış bulunması,

b) Mahkemece, sanığın kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaate varılması,

c) Suçun işlenmesiyle mağdurun veya kamunun uğradığı zararın, aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesi,

gerekir. (EKLENMİŞ CÜMLE RGT: 25.07.2010 RG NO: 27652 KANUN NO: 6008/7) Sanığın kabul etmemesi hâlinde, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmez.

(EKLENMİŞ FIKRA RGT: 19.12.2006 RG NO: 26381 KANUN NO: 5560/23)
(7) Açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilen hükümde, mahkûm olunan hapis cezası ertelenemez ve kısa süreli olması halinde seçenek yaptırımlara çevrilemez.

Saygılarımla,
Old 16-01-2020, 10:09   #3
Konuk

 
Varsayılan

Tesekkür ederim cevabiniz icin.
Yeni bir suc isledi tekrar sikayet ettim ceza aldi oda adli para cezasina cevrildi.
5 yil denetimli olan o cezasindada sadece tehtit icin 5 ay hapis cezasi aldi ve diger suclar icinde adli para cezasina cevrildi cezasi.

Simdi bu geri birakilan cezadaki 5 ay hapis cezasini yatmak zorundami tekrar ceza isledigi icin ?
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
tehdit ve siddet Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 08-11-2018 14:55
siddet Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 17-11-2014 06:53
siddet konuk35 Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 04-02-2014 23:25
Siddet Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 27-08-2012 23:30
2003 yılında eski esimden siddet görerek tecavüze uğrayarak boşandım. Dava açabilir miyim? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 18-10-2010 11:59


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04434800 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.