Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Geçersiz Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi - Görevli Mahkeme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2023, 20:30   #1
Av. Melis Çalışkan

Varsayılan Geçersiz Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi - Görevli Mahkeme

Merhabalar meslektaşlarım, bir dosyamda inşaat firması yetkilisi ve müvekkilim geçersiz bir taşınmaz satış vaadi sözleşmesi imzalıyor. Müvekkilim de peşinat olarak kendi üzerine kayıtlı olmayan bir aracı ve babasının arsasını devrediyor. Ancak firma yetkilisi de bunların hiçbirini kendi üzerine almıyor, dolaylı olarak devralıyor(aracı başka bir araçla takas ediyor, arayı da borçlusu olduğu kişiye direkt devrettiriyor.) Müteahhit 1 senenin sonunda inşaat ile ilgili hiçbir faaliyette bulunmuyor, müvekkile de herhangi bir bedel iadesi gerçekleştirmiyor. Bu olay ile ilgili ihtiyati tedbir almak bizim için önemli. Bu nedenle öncelikle hile ile irade sakatlığına dayanarak araç satış iptali ve tapu iptalini, aksi halde sebepsiz zenginleşme kapsamında denkleştirme yapılarak bedel iadesini talep etmeyi düşünüyorum.

Ancak gerek meslektaşlarımın dosyalarında gerek kararlarda benzer olayla ilgili görevli mahkeme olarak asliye hukuk veya tüketici mahkemesi deniyor. Kesin bir yorum da edinemedim. Sizlerin bu konuda benzer bir dosyası varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.. Görevli mahkeme olarak nerede açmam gerekir? Aynı zamanda dava hakkında başka bir öneriniz, (izlemem gereken yol veya farlı bir strateji) olursa paylaşmanız benim için çok kıymetli.. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 09-05-2023, 13:20   #2
Av.YALCINHUKUK

Kural olarak borçlar kanunu sözleşmelerde şekil serbestisini benimsemiştir. Ancak taşınmaz mülkiyete devir borcu doğuran sözleşmeler konusunda medeni kanun ile BK 232 maddesinde taşınmaz satımının geçerli olması için getirilen resmi senede bağlanma şartı satış vaadi sözleşmeleri için de öngörülmüştür. 2644 sayılı yasa 26. Madde ile 1512 sayılı yasa 60/3 ve 89 maddeleri taşınmaz satış vaadi sözleşmelerinin noterlerce düzenleme şeklinde yapılacağı kuralını koymuştur. Buradaki şekil bir geçerlilik şartı olarak düzenlendiğinden hakim tarafından taraflarca ileri sürülmese dahi her aşamada, resen dikkate alınması gereken bir şarttır. Dolayısı ile satış vaadi sözleşmeleri geçerliliği resmi şekil şartına bağlı kılınan ve tam iki tarafa borç yükleyen kişisel hak doğuran sözleşmelerdir.

Satım vaadi sözleşmesi gibi temlik borcu doğuran sözleşmelerde satış konusu olan malın sözleşme yapıldığı anda mevcut olmasına ya da satıcının mal varlığında bulunmasına gerek yoktur. Bu itibarla ileride yapılacak, üretilecek, hasıl olacak şeyler de satışa konu olabilir. Bununla birlikte satım vaadi sözleşmesinde şekil şartı aranacaktır. Geçersiz sözleşmelerde ise taraflardan her biri diğer tarafın ifa ettiği edimi iade etmekle yükümlüdür. Sözleşme geçersiz olduğunda artık taraflar birbirlerine verdiklerini sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre geri isteyebilirler.

Satım vaadi sözleşmelerinde fesih iki taraflı olabileceği gibi tek taraflı da olabilir. İki tarafa borç yükleyen taşınmaz satış vaadi sözleşmesinden doğan yükümlülükleri borçları bir taraf yerine getirdiği halde diğer taraf yerine getirmekten kaçınırsa, yani temerrüde düşerse borcunu yerine getiren, karşı taraftan ya borcun yerine getirilmesini ister ya da fesih ihbarında bulunarak yaptığı ödemelerin iadesini sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre iade isteyebilir.

Benzer bir olay için Tüketici Mahkemesine açtım ve kazandım. Görev konusunda bir sorun yaşamadım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi