Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ptt ile iade Taahütlü gönderilen yetki itirazında süre

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2013, 11:30   #1
cunapiedra

Varsayılan Ptt ile iade Taahütlü gönderilen yetki itirazında süre

Borçlu X kişiye göndermiş olduğumuz ödeme emri 18/12/2012 tarihinde tebliğ edilmiştir.Borçlu 19/12/2012 tarihli dilekçe ile PTT aracı ile iade taahhütlü olarak yetkiye itiraz etmiştir. 26/12/2012 tarihinde yetki itirazını icra dairesine ulaşmıştır.İtirazın yapıldığı tarih olarak 19/12/2012 tarihini mi yoksa 26/12/2012 tarihini mi dikkate alınır.Bununla ilgili yargıtay kararı varmı acaba . Şimdiden teşekkürler.
Old 15-02-2013, 11:44   #3
mirican

itirazın icra dairesi aracılığıyla yapılması gerekir. kanaatimce usulsüz bir itiraz olmuş. süresi içerisinde de icra dairesine ulaşmadığına göre takibin kesinleşmiş olduğunu düşünmekteyim.
Old 15-02-2013, 11:47   #5
üye7160

Alıntı:
Yazan mirican
itirazın icra dairesi aracılığıyla yapılması gerekir. kanaatimce usulsüz bir itiraz olmuş. süresi içerisinde de icra dairesine ulaşmadığına göre takibin kesinleşmiş olduğunu düşünmekteyim.

Yanılıyorsunuz Sayın Mirican,böyle bir zorunluluk yok..

İtiraz ; sözlü ,yazılı,posta ve telgrafla dahi yapılabilir.Burda aslolan itirazın süresinde olup olmadığının tespitidir.Borçlu posta belgeleri ile itirazını zamanında yaptığını ispatlayabiliyorsa ,bence itiraz geçerli olmalı diye düşünüyorum Ama Yargıtay postanın daireye ulaştığı tarihi baz almakta..
Old 15-02-2013, 11:53   #6
mirican

postanın daireye ulaştığı tarihte de süre geçmiş eğer yanlış hesaplamadıysam itiraz usulüne uygun olsa dahi süresi içerisinde değil ve bu haliyle de reddi gerekir.
Old 15-02-2013, 11:56   #7
üye7160

Alıntı:
Yazan mirican
postanın daireye ulaştığı tarihte de süre geçmiş eğer yanlış hesaplamadıysam itiraz usulüne uygun olsa dahi süresi içerisinde değil ve bu haliyle de reddi gerekir.

Sayın Mirican,ben size İcra dairesi kanalı ile yapılmak zorunluluğu yok dedim..
Ve arkasından itirazın nasıl yapıldığının değil,süresinde yapılıp yapılmadığının tespitidir önemli olan diye de ekledim.
Yani diyorum ki itiraz her türlü yapılabilir,yeter ki sizinde belirttiğiniz gibi süresi içinde daireye ulaşmış olsun
Old 15-02-2013, 13:14   #8
cunapiedra

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Sayın Mirican,ben size İcra dairesi kanalı ile yapılmak zorunluluğu yok dedim..
Ve arkasından itirazın nasıl yapıldığının değil,süresinde yapılıp yapılmadığının tespitidir önemli olan diye de ekledim.
Yani diyorum ki itiraz her türlü yapılabilir,yeter ki sizinde belirttiğiniz gibi süresi içinde daireye ulaşmış olsun

Sayın Yıldız Hukuk bununla ilgili yargıtay kararı bulamadım.Var mı acaba
Old 15-02-2013, 14:11   #9
üye7160

- 12. HD. 23.9.1988 T. 13145/10240
– 5.3.1987 T. 7488/3079

TALİH UYAR yukarıda ki benzeri kararları vermiş ancak içeriğine erişemedim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi