Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kayip-kaçak Bedeli

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-02-2015, 14:20   #1
ARAKARARARA

Varsayılan Kayip-kaçak Bedeli

10 yıllık Kayıp-Kaçak bedeli toplamı dağıtıcı şirketten istense de, sadece 1 yıllık kısmı gönderilmiştir. Kalan 9 yıllık bedeli en pratik nasıl talep edebiliriz? Uygulaması olan Meslektaşların görüş ve önerilerini bekliyorum. Saygılar.
Old 21-02-2015, 22:26   #2
avukathan

Belirsiz alacak davası açıp fazlaya ilişkin hakkınızı saklı tutun , mahkemeden geçmiş fatura ve K/K bedellerini davalı şirketten istenmesini talep edin mahkeme istiyor.Kanun çıkmadan yapabileceğiniz daha pratik bir yol yok.
Old 23-02-2015, 09:52   #3
Av.Pınar Barış

Ticaret Mahkeme'sinde (müvekkilinizin şirket old. varsayımı üzerine) açacağınız dava ile talep edebilirsiniz. Eğer elinizde mevcut faturalarınız var ise dava dilekçenize eklemenizi ve ilgili kısım için belirli alacak davanızın; belirlenemez elinizde bulunmayan dönemlere ilişkin talebinizi ise bilirkişi marifetiyle tespit edilmek suretiyle belirsiz alacak davası olarak ödeme gününden itibaren işleyecek avans faizi ile kabulünü talep ediniz.
Dilekçeniz ekinde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun ve Yargıtay 3. H.D. 'nin 2 adet kararını özellikle 2014 Aralık tarihinde vermiş olduğu kararı eklemenizi de tavsiye ederim.
İyi çalışmalar dilerim.
Old 23-02-2015, 10:39   #4
koo_eem

Alıntı:
Yazan ARAKARARARA
10 yıllık Kayıp-Kaçak bedeli toplamı dağıtıcı şirketten istense de, sadece 1 yıllık kısmı gönderilmiştir. Kalan 9 yıllık bedeli en pratik nasıl talep edebiliriz? Uygulaması olan Meslektaşların görüş ve önerilerini bekliyorum. Saygılar.

Merhabalar,
Kanaatimce bu gibi davalarda belirsiz alacak davasi acilmasi gerekmiyor. Zira tahakkuk edilen kk miktari belirlidir. Bunun icin dagitim sirketlerinden geriye donuk 10 yillik faturalarinizi talep edip, bu faturalardan kk miktarini belirlemeniz ve hesaplanan tutar uzerinden dava acmaniz gerekmektedir diye dusunuyorum.
Bununla birlikte belirsiz alacak davasi acilmasinda hukuki acidan ne gibi bir mahsur var onu da bilemiyorum.
Saygilarimla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi