Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Baskıcı ve kıskanç eşimden boşanabilir miyim? Çocuğumun velayetini alabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 21-05-2010, 14:24   #1
ileyna

Mutsuz Baskıcı ve kıskanç eşimden boşanabilir miyim? Çocuğumun velayetini alabilir miyim?

selam ben 30 yasında 3 yıllık evliyim 2 yaşındabir kızım var eşim aşırı kıskanç her şeyime karışıyor televizyon izleyemiyorum çarşı pazara gitsem saat kaçta gidip kaç gibi eve geldin neyi ne kadara aldın diyip benden rapor istiyor bir yere beraber gitsek hıcbır yere baktırmıo kafam onumde gezıorum ve bu haldeyken gezmekten bı sey anlamıorum.toplum içinde beni rencide ediyo ve kendi akrababasına gitmek istemio bu yuzden kusuolar ve esım gelmek ıstemıo dıyıp sucu bana atıo bunun sebebıde kendi akrabasından bile beni kıskanması...benim yanımda baska bayanlara bakp ilgi gösteriyor ama ben bunu ispatlıyamıyorum. bu haldeyken kocamdan boşanabilirmiyim ve boşanırsam cocugumuzun velayetini kim alır?cvp yazarsanız sevinirim..
Old 21-05-2010, 15:11   #2
yeditepelişehir

Sn.Katılımcı

Çekilmez derecedeki kıskançlıklar,akrabalarla ilişkilerin bozulmasında sizin sebep olarak gösterilmeniz,sorguya çekilmeler vs ve rencide edici sözlerin evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına sebep olduğunu yasal deliller ve özellikle tanıklarla ispat etmeniz gerekmektedir.

Çocuğun velayetinde asıl olan çocuğun yararıdır.Bu konuda hakim bir uzmandan görüş de alarak karar verecektir.Çocuğun henüz iki yaşında olması sebebi ile anne bakımına muhtaç olduğu da dikkate alınacaktır.

Boşanma davasında ve boşanma sonrasında da devam etmek üzere ; kendiniz ve çocuğunuz için nafaka talebinde bulunabilirsiniz.Ayrıca koşulları varsa maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Boşanma sonrasınd akarar verilmek üzere koşulları varsa mal rejimi tasfiye alacağı talep edebilirsiniz.

Tüm aşamalarda bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

Avukat için maddi imkanınız yoksa, bulunduğunuz yer barosundaki mevcut adli yardım biriminden avukat talebinde bulunabilirsiniz.
Old 24-05-2010, 13:56   #3
sosyologyusuf

sayın Katılımcı
Kızınızın yaşının 2 olması ve bu yaşlarda bulunan çocuğun anneye olan gereksinimi 0-3 yaş grubunda çok bağımlıdır. Bu yaş grubundaki çocuklar anneye derin duygusal bağlarla bağlıdır. Çocuk bütün yaşantısını annesinin çevresinde kurmuştur. Başkalarının kendisine yaklaşmasını annenin uzaklaşması olarak değerlendirir. çocuklarda en kötü etkiler bu yaşlarda anneden yoksunluktan kaynaklanmaktadır Ancak yine de annenin yakınlığına çok gereksinimi vardır. Anneye bakım ve sevecenliğine muhtaç bulunan çocuğun velayetin babaya verilmesi çocukta ruhsal ve psikolojik yönden olumsuz etkiler yaratabilir. Çünkü alışmış olan annenin yerini baba veya başkası alacağından dolayı psikolojik yönden çocuğun olumsuz vakalarla karşılaşması mümkündür. Bu nedenle Çocuğun 0-3 yaş grubunda kişisel gelişim içersinde anneye en fazla gereksinim duyduğu bir dönem olması ve tüm sorumluluğu annenin üstlenmesi önemli bir faktördür. DİĞER faktörlerde bizim için önemlidir; Çocuğun Güvenliği, Çocuğun Menfaati, Çocuğun Yaşı, Çocuğun Eğitim Durumu, Çocuğun Sağlık Durumu, Çocuğun Alıştığı Çevre ve Ortam, Çocuğun Aile Ortamında Yaşayabilme Olanağı, Çocuğa Bakma Olanağı, Bireysel ve Eğitici Yetenekleri ve İlgi, Tutum ve Davranışları da gözönüne alınır
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi