Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belirli iş sözleşmesi cezai şart?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-09-2014, 14:53   #1
sailor1981

Varsayılan Belirli iş sözleşmesi cezai şart?

"İşbu sözleşmenin şartlarına uyulmaması sonucu tarafların birbirlerinden tazmin edebilecekleri cezai müeyyide 20.000 TL ile sınırlandırılmıştır"

Yukarıya aynen alıntısını yaptığım sözleşme maddesi uyarınca belirli süreli iş akdini, maaşlarının ödenmemesi nedeni ile haklı olarak fesih eden işçi zikredilen cezai şartı işbu maddeye dayanarak talep edebilir mi?
Old 30-09-2014, 15:31   #2
avemre3806

Benim incelediğim bir eser sözleşmesinde, mahkeme arsa sahibi lehine sözleşmenin haklı nedenle feshine karar vermişti, aralarında belirlenen sözleşmede cezai şart da mevcuttu, ama Yargıtay kararlarını incelediğimde, fesih halinde cezai şart istenemeyeceği yönündedir; çünkü müspet zarar istenemiyor ,sadece menfi zararlar istenebiliyor.
Old 06-10-2014, 11:23   #3
sailor1981

Soruma net bir cevap değil sanki ama yinede teşekkürler.
Old 08-10-2014, 10:43   #4
av.asenaozdmr

sevgili meslektaşım,
sözleşmeyi haklı nedenle fesheden işçi, kıdem tazminatı ve diğer hakedişlerini işverenden isteyebilir. kararlaştırılan cezai şartı işçi, işverenden talep edebilecektir.
Old 09-10-2014, 09:30   #5
sailor1981

Maaşların ödenmemesi "sözleşme şartlarına uymama" başlığına girer diye düşünüyorum.Bu nedenle cezai şart talep edilebilir diye düşündüm.

Sıkıntı ise müvekkilin doktor olması ,zira yargıtayın doktorun sürekli iş yapması (benim olayımda dava konusu iş yeri 2. çalıştığı yer ve çağrı üzerine çalışyor)nedeni ile belirsiz süreli çalıştığını kabul ettiği bir kaç karar okudum.Bu hususta da görüşlerinizi bekliyorum
Old 09-10-2014, 09:35   #6
av.asenaozdmr

sizin ve okuduğunuz kararlardaki sözleşmelerde işçinin çalışma süresi belirtilmiş midir acaba?
Old 09-10-2014, 13:05   #7
sailor1981

Sayın meslektaşım
Okuduğum kararlarda sözleşmeler süreli ancak hepsinde üst üste zincirleme yada uzatılmış şekilde ,birebir süre henüz dolmadan feshedilen bir sözleşmeye ilişkin karar örneğine rastlamadım.kolay gelsin.
Old 09-10-2014, 13:32   #8
BAYRAM FINDIKCI

Varsayılan 4857 S.i.k.24-ii-e

Üstadım 4857 s.i.k 24 maddesinde (süresi belirli olsun veya olmasın denmektedir)
İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,

haklı nedenler ile fesih hakkı doğar denmektedir. Yine 4857 İ.K. işveren o ay içinde tahakkuk etmiş işçinin ücretini takip eden ayın en geç 20 nci akşamına kadar işçi adına açılmış banka hesabına yatırmak zorundadır. demektedir.

Bir yargı kararında da iş sözleşmesine aykırı madde bulunan iş sözleşmelerinde iş kanunu hükümleri geçerlidir. denmektedir.

Özetle
iş sözleşmesinin şartlarına uyulmadığından dolayı ve iş sözleşmesinde bu tarz cezai müeyyide bulunması sebebiyle ve borçlar kanununda da destek alarak tazminat bedelini alabilirsiniz kanaatindeyim.
İyi çalışmalar,
Old 09-10-2014, 14:11   #9
sailor1981

sözleşmenin belirsiz süreli olarak kabul edilmesi halinde cezai şart talep edilemeyeceğine ilişkin kararlar mevcut mesleketaşım.emsal karara ihtiyacım var.
Old 09-10-2014, 15:18   #10
BAYRAM FINDIKCI

Varsayılan yargı kararı

Üstadım bu işinizi görür mü?
(yargıtay hukuk dairelerinin aynı konu hakkından farklı olarak karar verdiğini unutmamak gerekir)

İş Sözleşmesinde Kararlaştırılan Cezai Şartın Geçerliliği

Yargıtay, işçi aleyhine düzenlenen cezai şarta isabetli olarak birtakım sınırlamalar getirmiştir ve bu sınırlamalara aykırı şekilde düzenlenen cezai şart hükümlerini kısmen veya tamamen geçersiz saymaktadır. Yargıtay’ın cezai şartı sınırlamakta kullandığı en temel ölçü karşılıklılıktır. Cezai şart için karşılıklılık; sözleşmenin her iki tarafı için de cezai şart öngörülmüş olması ve cezai şartın miktarının da her iki taraf için eşit veya dengeli miktarda kararlaştırılmış olmasıdır. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 07.05.2002 tarihli ve 2002/2161 E., 2002/7195 K. sayılı kararı[2] da bu durumu açıkça ifade eder: “Dairemizin yerleşmiş uygulamasına göre işçi ve işveren yararına öngörülmüş cezai şart ile ilgili düzenlemelerde denklik mevcut değilse, bir başka anlatımla işçi aleyhine daha ağır bir cezai şart söz konusu ise işçinin sorumluluğu, işverenin sorumluluğundan daha ağır olamaz.
Bu doğrultuda kanun koyucu, ceza koşulunda karşılıklılık kuralını benimsemiş ve hizmet sözleşmelerinde cezai şartı düzenleyen Borçlar Kanunu m. 420’de, sadece işçi aleyhine öngörülen cezai şartları geçersiz saymıştır.
Karşılıklılık koşulunun yanında, iş sözleşmelerinde cezai şartın geçerli kabul edilmesi için gerekli bir diğer şart da işçi ve işveren arasındaki sözleşmenin belirli süreli iş sözleşmesi olmasıdır. Zira belirsiz süreli iş sözleşmelerinde sona erme tarihleri tespit edilmediğinden bu cezai şarta belirsiz bir süre ile bağlı kalınması kabul edilemez bir sonucu doğurur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi