Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğun bakımı için babadan?

Yanıt
Old 07-01-2023, 16:00   #1
Konuk

 
Varsayılan Çocuğun bakımı için babadan?

Evlilik birliği dışında çocuğum oldu biyolojik baba çocuğu istemiyor doğuma bile gelmedi. Bu durumda haklarım nedir
Old 21-01-2023, 11:40   #2
Av. Hatun Olguner

 
Varsayılan

Turk Medeni Kanunu madde 301 ve 303 gereği babalık davası açabilir ve 304 gereği mali haklarinizi kullanabilirsiniz. Ayrica cocugunuz ile baba arasinda soybagi kuruldugunda cocuk icin babadan , babalık davası ile beraber tedbir ve iştirak nafakası isteyebilirsiniz.Bu davalar Aile Mahkemesinde görülecektir.

Bu davalar açılmadan önce çocuğun temsili için kayyım atanmasi gerekir. Bu dava da Sulh Hukuk Mahkemesinde açılmalıdır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.

Alıntı:
Hak düşürücü süreler

MADDE 303.- Babalık davası, çocuğun doğumundan önce veya sonra açılabilir. Ananın dava hakkı, doğumdan başlayarak bir yıl geçmekle düşer.

Çocuk ile başka bir erkek arasında soybağı ilişkisi varsa, bir yıllık süre bu ilişkinin ortadan kalktığı tarihte işlemeye başlar.

(Bir yıllık süre geçtikten sonra gecikmeyi haklı kılan sebepler varsa, sebebin ortadan kalkmasından başlayarak bir ay içinde dava açılabilir.) (*)

IV. Ananın mali hakları

MADDE 304.- Ana, babalık davası ile birlikte veya ayrı olarak baba veya mirasçılarından aşağıdaki giderlerin karşılanmasını isteyebilir:

1. Doğum giderleri,

2. Doğumdan önceki ve sonraki altışar haftalık geçim giderleri,

3. Gebelik ve doğumun gerektirdiği diğer giderler.

Çocuk ölü doğmuş olsa bile hakim, bu giderlerin karşılanmasına karar verebilir.

Üçüncü kişiler veya sosyal güvenlik kuruluşlarınca anaya yapılan ödemeler, hakkaniyet ölçüsünde tazminattan indirilir
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
velayeti annede olan çocuğun ismi babadan habersiz değiştirilebilir mi? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 06-10-2015 10:17
Türk Babadan Doğan Çocuğun Vatandaşlığı avukat2323 Meslektaşların Soruları 4 27-08-2015 14:48
Geçici velayeti annede olan çocuğun babadan alınması SiNeMCaNSu Meslektaşların Soruları 0 04-11-2014 13:23
Çocuğunun bakımı için işten ayrılan kadın işsizlik ödeneği alabilir mi? balacanazar Meslektaşların Soruları 3 16-01-2014 08:19
Çocuğun Babadan Nafaka Talep Etmesi denizmutsuz Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 12-08-2011 22:57


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04079103 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.