Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

miktar açısından kesin kararlar

Yanıt
Old 11-02-2008, 13:37   #1
cmuk

 
Varsayılan miktar açısından kesin kararlar

Tüm meslektaşlara merhabalar ve cevaplar için şimdiden teşekkür,

Bugün duruşması olna ceza davamda müvekkil hakkında iki ayrı suçtan mahkumiyet kararı verilip paraya çevrildi son duruma göre birinci suçtan 2000 ytl, ikinci suçtan da 1500 ytl para cezası alındı. ve hakim kararın sonuna kararın miktar açısından kesin olduğunu belirtti.
Öncelikle temyiz sınırının 2000 ytl olduğunu biliyorum.Bu sınıra 2000 dahil mi ve bizim amacımız kararın kesinleşmesini geciktirmek, benim temyiz talebip yerel mahkemece ret mi edilir yoksa dosya yargıtaya gider yargıtaydan mı ret edilir?
Eğer yerel mahkeme temyiz istemini ret ederse kararı nasıl geciktirebilirim?
Old 11-02-2008, 14:06   #2
Sadık

 
Varsayılan

Meslektaşım, 2000 YTl dahildir. Cezalar içtima ettirildiği için temyiz edebileceğinizi düşünüyorum.Aksi durumda bile;temyiz talebinizi yargıtay'a göndermeden reddetme olanağı var yerel mahkemenin. Siz de red kararını temyiz edersiniz..Bence düşünün...
Old 12-02-2008, 12:55   #3
Av. Rahşan KÜPELİ

 
Varsayılan

merhaba,
CMK 272. madde de dikkat edilirse ' sonuç olarak belirlenen..' denilmekte, eski 1412 nin 305. maddesinde ise bu ibare bulunmamaktadır. İstinafa ilişkin hükümler henüz yürürlüğe girmediğinden 1412 nin 305. maddesi şu an yürürlüktedir.
Müvekkiliniz aleyhine verilen hapis cezası paraya çevrilmiş olduğundan 1412 gereğince kesin karar olamaz. Çünkü Mahkemenin verdiği hüküm orda hapis cezasıdır, para cezası değildir. Ancak direkt olarak para cezası verilseydi o zaman karar kesin olabilirdi.
Sizin yapmanız gereken hükmü temyiz etmek, temyizin reddi kararı geldiğinde bu kararı da hükümle birlikte temyiz etmek.
Kanun ilk değiştiğinde böyle bir kararla bende karşılaştım ve temyiz ettim. Temyizin reddi kararını da temyiz ettim, Yargıtay temyizin reddi kararını kaldırarak işin esasına girdi.
iyi çalışmalar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
miktar açısından kesin kararlar cmuk Meslektaşların Soruları 5 13-02-2008 11:56
Temyiz edilemeyen/ Kesin Olarak Verilen Kararlar ve "Görüş Bildirme" müessesesi ? Av. Şehper Ferda DEMİREL Meslektaşların Soruları 6 05-12-2007 13:01
depozitonun geri ödenmesinde miktar açısından güncelleştirme yapılırmı barisugan Meslektaşların Soruları 1 28-12-2006 17:30
Ara Kararlar erdembn Meslektaşların Soruları 2 06-09-2005 11:34
Şok Edici Kararlar! Emin GÜNEŞ Meslektaşların Soruları 1 01-06-2005 17:59


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03669906 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.