Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

millileşmemiş malın haczi caizmidir

Yanıt
Old 07-08-2007, 21:19   #1
av.m.a.g

 
Varsayılan millileşmemiş malın haczi caizmidir

degerli meslektaşlar sorum özetle şöyle;

gümrük denetiminde bulunulan ve serbest dolaşımda olmayan bir malın haczi mümkünmüdür?
Old 08-08-2007, 10:09   #2
Arif Aydın

 
Varsayılan haczi kabil olmayan mallar

Haczi caiz olmayan mallar ve haklar:

Madde 82 - (DEĞİŞİK MADDE:18/02/1965 - 538/46 md.)

Aşağıdaki şeyler haczolunamaz:

1. Devlet malları ile mahsus kanunlarında haczi caiz olmadığı gösterilen mallar,

2. Borçlunun zatı ve mesleği için lüzumlu elbise ve eşyasıyla borçlu ve ailesine lüzumu olan yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyası,

3. Vazgeçilmesi kabil olmayan mutfak takımı ve pek lüzumlu ev eşyası,

4. Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer teferruatı ve ziraat aletleri; değilse, sanat ve mesleği için lüzumlu olan alet ve edevat ve kitapları ve arabacı, kayıkçı, hamal gibi küçük nakliye erbabının geçimlerini temin eden nakil vasıtaları,

5. Borçlu ve ailesinin idareleri için lüzumlu ise borçlunun tercih edeceği bir süt veren mandası veya ineği veyahut üç keçi veya koyunu ve bunların üç aylık yem ve yataklıkları,

6. Borçlunun ve ailesinin iki aylık yiyecek ve yakacakları ve borçlu çiftçi ise gelecek mahsül için lazım olan tohumluğu,

7. Borçlu bağ, bahçe veya meyva veya sebze yetiştiricisi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan bağ bahçe ve bu sanat için lüzumlu bulunan alet ve edevat,

Geçimi hayvan yetiştirmeye münhasır olan borçlunun kendisi ve ailesinin maişetleri için zaruri olan miktarı ve bu hayvanların üç aylık yem ve yataklıkları,

8. Borçlar Kanununun 510 uncu maddesi mucibince haczolunmamak üzere tesis edilmiş olan kaydı hayatla iratlar,

9. Memleketin ordu ve zabıta hizmetlerinde malul olanlara bağlanan emeklilik maaşları ile bu hizmetlerden birinin ifası sebebiyle ailelerine bağlanan maaşlar ve ordunun hava ve denizaltı mensuplarına verilen uçuş ve dalış tazminat ve ikramiyeleri,

Askeri malullerle, şehit yetimlerine verilen terfi zammı ve 1485 numaralı kanun hükmüne göre verilen inhisar beyiye hisseleri,

10. Bir muavenet sandığı veya cemiyeti tarafından hastalık, zaruret ve ölüm gibi hallerde bağlanan maaşlar,

11. Vücut veya sıhhat üzerine ika edilen zararlar için tazminat olarak mutazarrırın kendisine veya ailesine toptan veya irat şeklinde verilen veya verilmesi lazım gelen paralar,

12. Borçlunun haline münasip evi (Ancak evin kıymeti fazla ise bedelinden haline münasip bir yer alınabilecek miktarı borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.)

Medeni Kanunun 807 nci maddesi hükmü saklıdır. 2, 3, 4, 5, 7 ve 12 numaralı bendlerdeki istisna, borcun bu eşya bedelinden doğmaması haline münhasırdır.


sizin bahsettiğiniz konu bu madde kapsamında yer almıyor. ancak özel kanunla yasaklanmamış ise haczedilebilir diye düşünüyor.
Old 08-08-2007, 17:27   #3
av.m.a.g

 
Varsayılan

Olay Konusu Yurt Diindan Gelen Bİr AraÇ- ÇikiŞ İŞlemlerİ YapilmamiŞ Yanİ Beyanname VerİlmemİŞ Vergİlerİ ÖdenmemİŞ Hala GÜmrÜkte Bekletİlen Bİr AraÇ- Bu AraÇ Üzerİne Hacİz Koyuluyor- Tescİl Kaydi YapilmamiŞ - Bu Şekİlde Nasil Hacİz Koyulur Anlamadim?
Old 08-08-2007, 17:35   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Haciz işlemini uygulayabilmek için öncelikle malın borçluya ait olması gerekir.
Old 08-08-2007, 17:40   #5
av.m.a.g

 
Varsayılan

saygıdeger meslektaşım, mal kesin olarak borçlunun mülkiyetine ve de zilyetliğine geçmemiş- ancak yurt dışından haliyle borçlu adına fatura ve beyanname düzenlenerek araç gönderilmiştir.? ve borçlunun sözde alacaklısı (danışıklı gibi geliyor bana) haciz koydurmuş?ayrıca yurt dışı firması ile borçlu arasında ki harici sözleşmeye göre araç bedeli ödendikten sonra arac borçluya teslim edilecektir, ancak borçlu tarafından firmaya ödenmiş herhangi bir bedel yok.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
ayıpsız malın iadesi akif Meslektaşların Soruları 4 04-10-2009 17:07
ayıplı malın teslim alınması av.eylemsalık Meslektaşların Soruları 2 05-06-2007 15:13
Leasingli Malın Haczedilmesi TTT Meslektaşların Soruları 2 09-04-2007 16:53
Başkasına ait malın satın alınması AV.SERTANn Meslektaşların Soruları 2 20-12-2006 21:03


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03740311 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.