Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtirazın iptali davalarında tehir-i icra

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-12-2014, 16:16   #1
yesim85

Varsayılan İtirazın iptali davalarında tehir-i icra

Soracağım soru hakkında yaptığım araştırmalardan hiçbir sonuç elde edemediğimden, deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Asliye Hukuk Mahkemesinde müvekkil aleyhine açılan itirazın iptali davasında, itirazın iptaline ve takibin devamına karar verilmiştir.

Tarafımızdan gerekçeli kararın tebliği ile karar süresinde tehiri icra talepli temyiz edilmiş ve icra dosyasına teminat mektubu sunularak mehil vesikası alınmıştır. Ancak tüm bu işlemlerin ardından, davacı/alacaklının mahkemenin kısa karar ile icra dosyasında, müvekkile yeniden ödeme emri-borç muhtırası vs. dahi çıkarmadan, müvekkilin malvarlığına haciz koydurmuştur olduğunu öğrendik. Ancak dosyada mehil vesikası ve teminat mektubu bulunduğundan haczedilen malların satışına geçilemediği gibi, hacizlerin kaldırılması talebimiz de reddedildi.

Bu durumda bilindiği gibi Asliye Hukuk Mahkemelerinde temyiz gerekçeli kararın tebliği ile başladığından, mahkeme kısa karar ile takibin devamına karar verdiğinde davacı/alacaklı ve davalı/borçlu vekilleri kendi lehine işlem yaptırabilmek adına İcra Müdürlüğüne gitmek için yarışa mı girecektir? Zira davacı/alacaklı kısa karar ile takip dosyasında duruşma sonrası borçlunun malvarlığına haciz koyabilecek, davalı-borçlu ise henüz tehiri icra kararlı olarak temyiz dahi etmediği icra dosyasına teminat mektubu mu sunacaktır?

Cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim. Saygılar...
Old 18-12-2014, 11:59   #2
arenji

Merhaba,

Haczin yapıldığı anda, siz henüz kararı temyiz etmemiş iseniz, ortada iptal edilmiş bir itiraz ve derdest bir takip olduğundan haciz işlemi geçerlidir; haciz işlemi temyizden sonraki bir zamanda gerçekleşmiş ise şikayet yoluna gidebileceğiniz kanaatindeyim.

Saygılarımla,
Old 19-12-2014, 11:55   #3
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Sayın Meslektaşım,

Mesleğin ilk yıllarında buna benzer bir olay yaşadım. Şu farkla : Mahkeme Gerekçeli Kararı henüz tebliğe çıkarılmadan dolayısı ile temyiz için süremiz başlamadan davacı Gerekçeli Kararı İcra dosyasına sunarak,müvekkil şirketin tüm malvarlığı üzerine haciz tatbik etti.

O dönemde, ( açıkçası yazarken kendim dahi inanmadığım ) bir şikayet ile, Gerekçeli Kararın Tebliğ edilmediği,bu şekilde icranın tehiri hakkımızın engellendiği v.b iddialar ile Şikayetin kabulünü sağladım ve hacizleri kaldırarak apar topar bir temyiz ve Teminat mektubu sunmak suretiyle işlemleri durdurdum. Davacı vekili de sanırım Teminat bulunmasının rahatlığı ile, İcra Mahkemesi kararını temyiz etmedi.

Sizin olayınızda ise, Kısa Karar ile takibin devamı durumu var. Araştırdığım kadarı ile bu yolu kullanan meslektaşlarım var ama konuya ilişkin Yargıtay kararı bulamadım.

Ancak şöyle düşünüyorum, Yargıtay 12. H.D kararlarına bakarsanız İtirazın iptali davası sonucu [B]ilamın [/b]dosyaya sunularak takibin devam edeceği bildirilmekte. Örneğin:

T.C.
YARGITAY
12. Hukuk Dairesi

Esas : 2004/10325
Karar : 2004/13935
Tarih : 01.06.2004

ÖZET : Borçlular hakkında genel haciz yolu ile icra takibi yapılmış, borçluların itirazı üzerine alacaklı İİK.nun 67. maddesi gereğince itirazın iptalini istemiş, mahkemece itirazın iptal edilmesine karar verilmiştir. Alacaklı, bu ilamı aynı takip dosyasına ibrazla, asıl alacak yönünden önceki talebi doğrultusunda icra takibini sürdürebilir. Bu kısımlar yönünden yeni bir icra takibi yapamaz. Ancak itirazın iptal edilmesine dair ilamdaki edayı içeren kısımlar olan % 40 inkar tazminatı, vekalet ücreti ve yargılama gideri gibi alacaklar yönünden yeni bir ilamlı icra takibi yapabilir.

Buna benzer sayısız karar bulabilirsiniz. Yerinizde olsam, dosyaya İlam sunulmadan takibin devamı ve haciz kararı veren İcra Memuru muamelesini şikayet yolunu derdim. Şayet kabul edilir ise,Kısa karara dayanılarak yapılan hacizlerin fekkini sağlamış olursunuz.

İyi çalışmalar dileklerimle.
Old 19-12-2014, 12:28   #4
Av.Avcı

Mahkeme kararı tehir-i icra talepli temyiz edilip icra dairesinin banka hesabına para yatırılır ancak icra dairesine talep sunulmaz ve mehil vesikası alınmaz ise icra dairesi yatan parayı ödemek zorundamıdır. İİK md 9 gereği olayda icra dosyası mahkeme dosyası içinde mahkeme kararı temyiz ediliyor tehir-i icvra talepli ama dosya icrada değil mahkeme dosyasının içinde olduğu için icradan sunulmuş bir talep veyahut alınmış bir karar yok ancak UYAP safahatten dosya borcu paranın icra dairesi hesabına yattığı görünüyor. Böyle bir durumda icra dairesi ne yapmalıdır?
Old 19-12-2014, 13:26   #5
yesim85

Sayın lostris;

Cevabınız için teşekkür ediyorum. İcra Memurunun işlemini şikayet ettim. Ancak dava devam ediyor ve şuan da müvekkilimin mal varlığında (Aşkın haciz şeklinde) haciz bulunuyor.

Bu memur işlemini şikayetten olumlu sonuç alacağımızı düşünüyorum. Ancak bu da uzun bir süreç olacak ve ayrıca memur işlemi aşkın haciz yönünden iptal edilecek büyük ihtimalle, onun dışında kısa karar ile koyulan hacizler açısından nasıl bir sonuç çıkacak tam olarak kestiremiyorum.

Bana kalırsa, kısa karar ile haciz konulması mümkün değil, zira ben kısa karar ile Mahkeme ilamını temyiz edemem. Bildiğiniz gibi Asliye Hukuk mahkemelerinde gerekçeli karardan önce süre tutum mümkün değil ve ilk dilekçemdeki temyiz gerekçelerim geçerli olacağından kısa karara göre yazılmış temyiz dilekçesi, temyizden olumlu sonuç alma ihtimalimi de yok eder.

Bu sebeple henüz gerekçeli karar tarafıma tebliğ edilmeden, kararın tehiri icra talepli temyizi mümkün olamayacağından, İcra Müdürlüğünden mehil vesikası talep hakkım da söylediğiniz gibi kısıtlanmış olacaktır.

Sizin olayınızda bizimkinden farklı olarak gerekçeli karar yazılmış. Ancak bence her iki durumda da gerekçeli kararın tarafımıza tebliği önem arz eder diye düşünüyorum.

Saygılar...
Old 19-12-2014, 13:50   #6
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Yeşim Hanım,

Davanızın sonucunu paylaşırsanız sevinirim.

Old 19-12-2014, 13:50   #7
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Yeşim Hanım,

Davanızın sonucunu paylaşırsanız sevinirim.

Old 23-12-2014, 15:29   #8
yesim85

Sayın Arenji cevabınız için teşekkür ediyorum.

Hacizler, kısa kararın duruşmada alınmasını takip eden günlerde konulmuş. Ben gerekçeli karar tebliğ edildikten sonra kararı temyiz ettim. Ancak sorun, ortada itirazın iptal edildiği bir takip olsa da, davalıya tehiri icra taleple mehil vesikası alma hakkı tanınmadan malvarlığına haciz konulmasıdır.

Şu takdirde ben de duruşmadan çıkıp koşa koşa temyiz etmediğim bir kararın tehiri icrası için mehil vesikası dahi talep edemeden dosyaya teminat mektubu mu sunmalıydım?

Bana mantıksız geliyor, konu ile ilgili uygulamada ve Yargıtay kararlarında herhangi bir sonuca ulaşamadım maalesef
Old 23-12-2014, 16:08   #9
arenji

Yeşim hanım merhaba,

Olaya farklı bir açıdan bakarsak, Normal bir takip olsa idi; dosya borcu teminat altına alındığından, teminat alacaklıya ödenecek, mevcut hacizler fek edilecek ve dosya infaz olacaktı. Herhangi bir sebeple alacaklıya ödeme yapılamıyor olması, borcunun tamamına karşılık teminat göstermiş olan borçluya etki etmemesi gerekir. Aksi durum borçlunun tüm mal varlığına karşı tehdit oluşturacağından, hukuk güvenliğine de aykırılık oluşturur.

Mevcut olayda dosya borcu zaten teminat altına alındığından alacaklının hak ihlaline uğraması mümkün değildir. Hal böyle iken dosyada ayrıca hacizlerin bulunması açıkça aşkın haciz niteliğindedir. İcra müdürünün hacizleri kaldırması, aksi halde müvekkilinizin uğrayacağı zararlardan sorumlu olacağını, düşünebiliriz.

İcra müdürüne durumun bu şekilde izah edildiği takdirde netice alınabileceğini umuyorum.

İyi çalışmalar diliyorum.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi