Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bedeli tamamen alınmadığı için devri verilmeyen taşınmaza ilişkin adi yazılı sözleşmem geçerli mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-01-2015, 09:21   #1
av.z.melek24

Varsayılan bedeli tamamen alınmadığı için devri verilmeyen taşınmaza ilişkin adi yazılı sözleşmem geçerli mi?

Müvekkilim arsa devredecek ancak alıcı taraf ödemeyi üç taksitte yapacağı için devri hemen vermek istemiyor. üç taksidi bonoya bağlayıp, üçüncü ayın sonunda da devri yapacağımıza dair sözleşme yapsak bu taşınmaz satış vaadi sözleşmesi niteliğinde olup geçersiz mi olur. noterde yapmaları için yönlendirmeli miyim
Old 28-01-2015, 09:42   #2
Cumhur Okyay

Mülkiyet, esasen müvekkilinizde kalıp, üçücü ayın sonunda, son taksit ödendikten sonra devir yapılacağına göre, adi( basit) yazılı bir sözleşme (belge) yeterlidir.
Son taksit ödenmesse, müvekkil cayabilir, karşı taraf da sebepsiz zenginleşme hükümlerine baş vurur. Kolay gelsin...
Old 28-01-2015, 09:49   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Taşınmaz satışının geçerli olması için resmi şekle uymanız lazım. Taksitli ödeme söz konusu ise, ödenecek tutarları ve vadelerini belirterek, Noterden satış vaadi yapmanız uygun olur.

Adi yazılı sözleşme, taşınmaz devrini sağlamaz ancak herkes verdiğini geri isteyebilir.
Old 28-01-2015, 09:57   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Taşınmaz satışının geçerli olması için resmi şekle uymanız lazım. Taksitli ödeme söz konusu ise, ödenecek tutarları ve vadelerini belirterek, Noterden satış vaadi yapmanız uygun olur.

Adi yazılı sözleşme, taşınmaz devrini sağlamaz ancak herkes verdiğini geri isteyebilir.

Ferağı verecek olanı soru sahibinin müvekkili olarak anladığımdan, bir sakınca olmaz diye düşünüyorum. Sonuçta, tapusu zaten kendi üzerinedir. Saygılarımla...
Old 29-01-2015, 20:59   #5
av.z.melek24

Evet taşınmaz sahibi benim müvekkilim. benim açımdan tek sıkıntı ilk taksit olarak verilen 75 bin liranın, sözleşmeden dönme halinde geri verilmesi gerekeceğinden müvekkilimin zor durumda kalması.ancak sözleşmeye cezai şart koyarak bunu bir nebze engellemeye çalıştım.umarım bir sıkıntı olmaz.Teşekkür ederim cevaplarınız ve yardımlarınız için
Old 29-01-2015, 21:32   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.z.melek24
Evet taşınmaz sahibi benim müvekkilim. benim açımdan tek sıkıntı ilk taksit olarak verilen 75 bin liranın, sözleşmeden dönme halinde geri verilmesi gerekeceğinden müvekkilimin zor durumda kalması.ancak sözleşmeye cezai şart koyarak bunu bir nebze engellemeye çalıştım.umarım bir sıkıntı olmaz.Teşekkür ederim cevaplarınız ve yardımlarınız için

Geçersiz sözleşmede kararlaştırılan cezai şart da geçersizdir. Uyarmadan edemedim.
Old 29-01-2015, 21:37   #7
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Geçersiz sözleşmede kararlaştırılan cezai şart da geçersizdir. Uyarmadan edemedim.

Tam isabet buyurdunuz; değerli Dikici Üstad...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi