Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma davasında sonradan maddi tazminat istenebilirmi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-01-2015, 14:18   #1
Av.meric

Varsayılan boşanma davasında sonradan maddi tazminat istenebilirmi?

Arkadaşlar iki sorum olacak.
1. müvekkilin kendi açtığı ve sadece manevi tazminat talep ettiği boşanma davasını devraldım. ön inceleme duruşması henüz yapılmadı. ön inceleme duruşmasına kadar vereceğim dilekçe ile taleplere maddi tazminat ekleyebilirmiyim?

2. müvekkil eşinin izin vermemesi nedeni ile 14 yıllık evlilikleri boyunca çalışamamış. üstelik meslek lisesi mezunu. bu değeri maddi tazminat olarak talep edebilirmiyim?
Old 27-01-2015, 14:43   #2
cmuk

Tazminat talepleri boşanma davasının feri niteliğinde olduğundan her aşamada talep edilebilir.
Old 27-01-2015, 15:19   #3
av.d.d

Maddi tazminat olarak talep edilebilir, ancak evlilik nedeniyle iş gücü kaybı tazminatında nispi harç ödenmekte.
Old 27-01-2015, 15:35   #4
Av.meric

maddi tazminat talebini düşük gösterip sonradan ıslah etmek doğru olacatır değilmi bu durumda
Old 27-01-2015, 16:01   #6
Av.meric

Müvekkilin eşinin çalışmasını engellediği döneme ilişkin mahrum kaldığı kazanç için bilirkişi incelemesi talep etme imkanımız yokmu? rapor sonucunda çıkacak meblağa göre ıslah etmeyi düşünmüştüm. Bu dava için istenecek tazminatta hesap yöntemi farklımıdır?
Old 27-01-2015, 16:09   #7
av.d.d

Bu tazminat türüne ilişkin olarak dosyanın hesap bilirkişisine gönderileceğini düşünmüyorum. Siz evlenmeden önce müvekkilinizin yaptığı iş ve aldığı maaşı baz alıp, kendiniz hesaplama yapabilirsiniz. Yıllık enflasyon oranında artışlar yaparak.
Benim bu tazminata yönelik talebim, mahkemece reddedilmişti.
Old 27-01-2015, 16:31   #8
Av.meric

sizin talebiniz hangi gerekçe ile reddedilmişti? müvekkil evlenmeden önce çalışmıyormuş malesef. ancak evliliği devam ederken açık öğretim programında çocuk gelişimi okuyarak meslek lisesinden mezun olmuş. Çalışsaydı ne kadar gelir elde edecekti bunu tespit etmem zor görünüyor.
Old 27-01-2015, 16:47   #9
av.d.d

Benim müvekkilim evlenmeden önce dünya çapında tanınmış bir firmada elektrik mühendisi olarak çalışmasına ve bu durumu kayıtlarla belgelememize rağmen, talebimiz gerekçesiz reddedildi, ve Yargıtay incelemesi neticesi onandı.
Sizin müvekkilinizin durumunda ise, evlenmeden önce çalışma olgusu mevcut değil.
Old 29-01-2015, 14:47   #10
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan av.d.d
Benim müvekkilim evlenmeden önce dünya çapında tanınmış bir firmada elektrik mühendisi olarak çalışmasına ve bu durumu kayıtlarla belgelememize rağmen, talebimiz gerekçesiz reddedildi, ve Yargıtay incelemesi neticesi onandı.
Sizin müvekkilinizin durumunda ise, evlenmeden önce çalışma olgusu mevcut değil.

Maddi tazminat talebi TMK’nun 174/1. Maddesinden kaynaklanan boşanmanın ferisi niteliğinde bir tazminattır.

Burada işaret edilen evlilik birliğinin devamından beklenen yararın boşanma sebebi ile haleldar olması halidir.

Yani evlilik sürse idi, kusursuz eşin diğer eşten beklediği makul ve ciddi menfaatlerden mahrum kalması söz konusudur. Özetle; ben evlilikten bazı menfaatler sağlıyordum (veya sağlayacaktım) senin kusurun yüzünden bunlardan mahrum kaldım, bunları tazmin et demektir.

Halbuki; evliliğim sırasında çalışamadım, böylelikle gelirden oldum, evlenmeseydim şu kadar kazanacaktım şeklindeki talep; boşanmanın ferisi olan maddi tazminat (TMK 174) içine girmez.Çünkü evliliğin bozulmasından doğan bir zarar değildir; bizatihi evlilik sebebiyle mahrum kalınan kazançtır.

Dolayısıyla bu talep kanaatimce boşanmanın ferisi sayılmaz. tabi ıslah ile ek talep olarak ileri sürülmesi mümkündür.
Old 29-01-2015, 14:56   #11
Av.meric

Konuyla ilgili değerli yorumlarınız için çok teşekkürler. Aynı dava ile ilgili bir sorum daha olacak. müvekkil boşanma davasını bizzat açmış ve düşük miktarda nafaka talep etmiştir. ön inceleme duruşması henüz gerçekleşmedi. Ön incelemeden önce bir dilekçe sunacağım mahkemeye. Bu dilekçemde daha yüksek bir nafaka talep edebilirmiyim?
Old 29-01-2015, 16:17   #12
av.d.d

Alıntı:
Dolayısıyla bu talep kanaatimce boşanmanın ferisi sayılmaz

Alıntı:
ancak evlilik nedeniyle iş gücü kaybı tazminatında nispi harç ödenmekte.

Av. Meriç, dilekçeler safhası tamamlanmadıysa, verebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi