Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Azil Halinde Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2008, 16:13   #1
SUCCEED

Rahatsiz Azil Halinde Vekalet Ücreti

Müvekkil ile anlaşarak, henüz kadastro çalışmaları yapılmamış bir arazi hakkında elatmanın önlenmesi davası açtım.Davanın ilk duruşması henüz görülmedi. Müvekkil ile yapmış olduğum ücret sözleşmesinde anlaştığım ücretinin yarısının Ocak ayında ödeneceğine dair kayıt olmasına rağmen 5 aydır ücretimi ödemedi. Bugün büroma gelerek neden İlçe Kadastro Müdürlüğü'ne dava açtığım konusunda bilgi vermediğimi sorarak üzerime yürüdü. Ben de kendisine beni azletmesini kendine dosyasını iade edeceğimi söyleyerek bürodan çıkardım. Bu durumda yapmış olduğum işlemlere ait vekalet ücreti alacağımı nasıl tahsil etmeliyim?
Old 22-05-2008, 11:11   #2
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Azil Halinde Vekalet Ücreti

Avukatlık ücreti için dava açmak zorunda kalacaksınız. Anlaşıldığı kadarı ile. Bu davada azlin haklılığı veya haksızlığı tartışılacaktır.

Eğer sizin bir kusurunuz yoksa ve azil haksız sa anlaşılmış olan avukatlık ücretinin tümüne hak kazanırsınız.

Ücret sözleşmeniz yazılı değilse asgari ücret tarifesi üzerinden ücrete karar verilecektir.

Saygılar.
Old 22-05-2008, 12:35   #3
AV.HANİFE

benim bir arkadaşımı icra dosyasında epey işlem yaptıktan sonra müvekkili azletmişti.Avukat arkadaşım bana vekaletname verdi.Yazılı ücret sözleşmesi olmadığı için yasal vekalet ücreti olarak ben avukat meslektaşıma vekaletn ilamsız icra takibi yaptım.Borçlu da memurdu.Borca itiraz etmedi.Ve meslektaşım alacağını aldı.bende ekstra vekalet ücreti aldım.Eğer itiraz etse idi bu durumda itirazın iptali davası ile icra inkar tazminatı talep etmeyi düşünmüştük.Ama borçlu haksız çıkacağını bildiği için itiraz etmedi.Şimdi eğer sizi azlederse benim denediğim yolu denemenizi tavsiye ederim.Yazılı ücret sözleşmeniz varsa ve 5 aydır ücretinizin ödenmesi gereken kısmı ödenmiyorsa bence siz de haklı nedenle vekillikten istifa edip alacağınızın tamamını isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.Çünkü sözleşmedeki ücretiniz ödenemdiği takdirde işgörme ediminizi devam ettirmeniz için herhangi bir sebep bulunmadığı kanaatindeyim. iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi