Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Firmanın 1+0 Daire Teslimi İçin 8.300 TL Masraf Talebi

Yanıt
Old 09-07-2014, 16:48   #1
zizou21

 
Varsayılan Firmanın 1+0 Daire Teslimi İçin 8.300 TL Masraf Talebi

Müvekkil bir firma ile adi yazılı gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi yapıyor. Sözleşmede belirlenen teslim tarihi geldiğinde müvekkile bir davet kağıdı geliyor ve 1+0 dairenin tapu giderleri, daireye takılacak klima, hizmet bedeli, su doğalgaz elektrik abonelikleri, vergi ve harç gibi kalemlerden oluşan 8300 TL'nin ödenmesi gerektiği ayrıca müvekkilin vekalet vermesi gerektiği bildiriliyor. Sözleşmede teslim sırasında tapu harç ve giderlerinin alıcı tarafından ödeneceği belirtilmiş ancak bunun dışında bir hüküm yok. Bu durumda müvekkil diğer masrafları ödemek ve vekalet vermek durumunda mıdır?
Old 09-07-2014, 18:01   #2
playnext

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan zizou21
Müvekkil bir firma ile adi yazılı gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi yapıyor. Sözleşmede belirlenen teslim tarihi geldiğinde müvekkile bir davet kağıdı geliyor ve 1+0 dairenin tapu giderleri, daireye takılacak klima, hizmet bedeli, su doğalgaz elektrik abonelikleri, vergi ve harç gibi kalemlerden oluşan 8300 TL'nin ödenmesi gerektiği ayrıca müvekkilin vekalet vermesi gerektiği bildiriliyor. Sözleşmede teslim sırasında tapu harç ve giderlerinin alıcı tarafından ödeneceği belirtilmiş ancak bunun dışında bir hüküm yok. Bu durumda müvekkil diğer masrafları ödemek ve vekalet vermek durumunda mıdır?
TMK 706 ya göre 'Taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan sözleşmelerin geçerli olması,resmi şekilde düzenlenmiş olmalarına bağlıdır.'
1512 sayılı noterlik kanununun 60/3 ve 89. maddeleri taşınmaz satış vaadi sözleşmelerinin noterlerce düzenleme şeklinde yapılacağı kuralını getirmiştir.
Bu şarta uyulmaz ise,TBK 12/2 ye göre sözleşme hüküm doğurmayacaktır.Bahsettiğiniz sòzleşmenin bu sebeple hükümsüz olduğunu ve bu sebeple müvekkilinizin ödediği bedeli geri alabileceğini düşünüyorum.
Müvekkilin sözleşme ile bağlı kalması yahut ödediği bedeli geri talep etmesi durumunda MK 2. Maddesinin mani olması halinde müteahhit firmanın sözleşmede yer almayan kalemleri istemesinin mümkün olmayacağını düşünüyorum
Saygılar...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Anahtar Teslimi Daire Yapım Sözleşmesi kapbana Meslektaşların Soruları 9 31-12-2012 12:16
Anahtar teslimi daire aynur2075 Meslektaşların Soruları 3 23-10-2009 15:58
Buca/İzmir' de Kiralık Daire Arayanlar İçin! Kemal Yıldırım Adliye Duvarı 7 13-07-2008 12:10
Taşeron Firmadan Alacağımız İçin,Asıl Firmanın Alacağına Tedbir Av.Furkan Kamalak Meslektaşların Soruları 3 02-05-2008 13:32
TOKİ'den daire teslimi ile kira akdinin feshi... sincap Meslektaşların Soruları 3 30-07-2007 16:34


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03788710 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.