Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza Mahkemesinde Katılma Yolu ile Temyiz Mümkün müdür?

Yanıt
Old 08-05-2007, 16:47   #1
muzio

 
Varsayılan Ceza Mahkemesinde Katılma Yolu ile Temyiz Mümkün müdür?

meslektaşlarım,
hukuk davalarında uygulanan HUMK433.madde gereğince katılma yoluyla temyize başvurulması ceza davalarında da geçerli midir? Ceza davalarında yedi günlük temyiz süresi geçtikten sonra karşı tarafın temyiz dilekçesi tebliğ alındığında karar katılma yoluyla temyiz edlebilir mi?
Old 08-05-2007, 17:52   #2
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

CMK'da buna ilişkin bir hüküm bulunmadığından, katılma yolu ile temyiz mümkün değildir. Sadece karşı tarafın temyiz dilekçesine, tebliğten itibaren bir hafta içinde cevap mahiyetinde bir dilekçe verilebilir.

Saygılarımla
Old 08-05-2007, 22:53   #3
HÜLYA ÖZDEMİR

 
Varsayılan

Mahkeme kararının tebliğinde usulsüzlük var mı ?

Varsa ve bu nedenle temyiz süresi kaçırılmışsa ( şartlar mevcutsa )eski hale getirilmesi istenerek temyiz yolu açılabilir.
Old 09-05-2007, 00:08   #4
Av.Ufuk

 
Varsayılan

kanun yolları tüm mahkemeler için tek düzenlemeye gidilse ne güzel olacak.İş mahkemelerinde de katılma yoluyla temyiz mümkün değil.İstinaf mahkemeleri kurulduktan sonra hukuk mahkemelerinde de mümkün olmayacak.
Old 09-05-2007, 14:06   #5
Av. Hatun Olguner

 
Varsayılan

Ceza Yargılama Usulünde,katılma yolu ile temyiz kurumu, hatırladığım kadarı ile,yok.
Old 10-05-2007, 21:42   #6
Av.Ayse E.

 
Varsayılan

peki dava hukuk davası olursa konusuda kamulastırma bedelının tespıtı olursa eskı kanuna gore acılan yani malikin actıgı bır dava söz konusu ise...
(A) davacı (B) idare
dava karara baglanır...ancak kararı (A) temyiz eder (B) de idare oldugundan temyiz eder...(A) gerekli harcları yatırır dılekceyi gönderır..daha sonra (B) nin temyiz dilekcesi (A) nın eline gecer bunada kendi temyiz dılekcesındekı hususlar da bahsedılerek cevap verılır...

benim burada sorum büyük ihtimal onama gelecek en azından (A) daha fazla zarara ugramasın dıye ((cunku tasınmazın degerının kat kat altında karara baglanan bır dosya var ama yınede davanın degerı yuksek temyız harcları fazla bırde tamamlama harcı da ödeyecek ))temyızden feragat
edıp acaba ıdarenın temyız dılekcesıne verılen cevabında göz önunde tutularak katılma yolu ıle temyız etsek temyız dılekcesını bır anlamda ıslah etsek ne olur...
sımdıden tesekkurler..ıyı calısmlar...
Old 10-05-2007, 22:12   #7
Av.Turan

 
Varsayılan

temyizden feragat edince nasıl katılma yoluyla temyiz edeceksiniz Ayşe hanım? temyizden feragat eden birisinin temyiz hakkı var mıdır? idarenin temyiz suresi vatandaşınkının 2 misli olduğundan idare sizin dilekçeyi okuyarak onada cevap yazmıştır. sizde idarenin temyiz dilekçesine cevap yazabilirsiniz.
Old 10-05-2007, 22:57   #8
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan (Av.Ayşe Eroral) ın sorusu ile ilgili

Davacı A kararı temyiz ettiğine göre , yeniden temyiz etmekte ne gibi yararı var anlayamadım. Dava kamulaştırma olduğundan uygulanacak tüm kurallar kamu düzeni ile ilgili olduğundan zaten res'en yargıtayca incelenir. Siz sadece temyiz ediyorum da deseniz, yargıtay imar durumunu, tapu kaydını, arsa-tarla ayırımını, bilirkişi seçimini, emsalleri , vergi kayıtlarını , bilirkişi raporlarının içeriğini , hatta taşınmazın geometrik durumuna varıncaya kadar herşeyi resen incelemektedir. Açıklanması gereken veya yargıtay'ın dikkatini çekilmesi istenen hususlar varsa Yargıtay'a hitaben verilecek dilekçe ile açıklanır. Buna bir engel olduğunu sanmıyorum. Fakat önce feragat edeyim, sonra temyiz edeyim...oyun gibi birşey, olmayacağı belli...
Saygılarımla.
Old 24-10-2007, 11:57   #9
av.neslihan özcan

 
Varsayılan evet mümkün

Alıntı:
Yazan Av.Ayse Eroral
peki dava hukuk davası olursa konusuda kamulastırma bedelının tespıtı olursa eskı kanuna gore acılan yani malikin actıgı bır dava söz konusu ise...
(A) davacı (B) idare
dava karara baglanır...ancak kararı (A) temyiz eder (B) de idare oldugundan temyiz eder...(A) gerekli harcları yatırır dılekceyi gönderır..daha sonra (B) nin temyiz dilekcesi (A) nın eline gecer bunada kendi temyiz dılekcesındekı hususlar da bahsedılerek cevap verılır...

benim burada sorum büyük ihtimal onama gelecek en azından (A) daha fazla zarara ugramasın dıye ((cunku tasınmazın degerının kat kat altında karara baglanan bır dosya var ama yınede davanın degerı yuksek temyız harcları fazla bırde tamamlama harcı da ödeyecek ))temyızden feragat
edıp acaba ıdarenın temyız dılekcesıne verılen cevabında göz önunde tutularak katılma yolu ıle temyız etsek temyız dılekcesını bır anlamda ıslah etsek ne olur...
sımdıden tesekkurler..ıyı calısmlar...

bu demiş olduğunuz kesenlekle mümkün.
hmuk ta karşı tarafın temyiz dilekçesinin tebliği ili temyiz süreniz yeniden işlemeye başlar.mutlaka tekrar temyiz edin derim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Temyiz Kabiliyeti Olmayan Karar İçin Kanun Yolu Var Mı? acan49 Meslektaşların Soruları 2 19-03-2007 16:31
Vasıyetnamenin Tenfızı mümkün müdür? ad-hoc Meslektaşların Soruları 1 22-01-2007 17:19
hizmet kusuruna dayanarak tüketici mahkemesinde dava açmak mümkün mü SMK38 Hukuk Soruları Arşivi 3 12-10-2006 20:18
Ağır Ceza Mahkemesine İtiraz Sonrası Temyiz Mümkün mü? av.gûlcan Meslektaşların Soruları 5 04-10-2006 15:44
Tenfiz de cayma mümkün müdür? Brusk Meslektaşların Soruları 2 14-03-2006 17:07


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04401112 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.