Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Menfi Tespit Davası Mı Açmalıyım?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-08-2008, 14:36   #1
nazell

Acil Menfi Tespit Davası Mı Açmalıyım?

arkadaşlar merhaba . bana yardım ederseniz çok sevinirim. elimde çeke dayalı yapılmış bir icra takibi var. müvekkilim borçlu. itiraz süresine 1 gün kaldı. müvekkilimde alacaklı olan kişiye gerçekten borcu olmadığını (senet hamiline düzenleniyor) senedin arkasına alacaklı adını ve imzasnı haksız olarak yazdığını söylüyor. sizce nasıl bir itiraz etmeliyim veya itira etmeyip menfi tespit davası mı açmalaıyım. bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 23-08-2008, 15:04   #2
nazell

arkadaşlar galiba tam olarak anlatamadım. bize icra takibi yapmış olan alacaklıdan müvekkilim bina satın alıyor. ve karşılığında bu çeki veriyor. fakat müvekkilime satılmış olan bu binanın sahibi gerçekte çek alacaklsı olmadığı sonradan öğreniliyor. ve bize bu çeke dayalı icra takibi başşlatıyor. icra takibine itiraz etsem nelere dayanmalıyım. ya da itiraz etmeyip menfi tespit davası mı açmalıyımm. bana yol gösterirseniz çok sevinirim.
Old 23-08-2008, 20:07   #3
avktderya

yani nasaıl gerçekte çek alacaklısı olmadığını öğreniyor. daha açık yazabilirseniz.
Old 24-08-2008, 19:15   #4
nazell

müvekkilim alacaklının iyiniyetine inanıyor ve çeki arsa karşılığında veriyor. tapusuna bakmadan. yani bu çek kötü niyetli hak edilmiş oluyor.itiraz edicem ama bu davadan haklı nasıl çıkabilirim
Old 24-08-2008, 21:40   #5
Av.Muhammet H.

Varsayılan itiraz

Sayın Nazell
itirazı etmeyi düşünüyorsan süreyi geçirmeden bunu yap. takibi durdurmayacak. ancak temınat yatırdıgın takdirde mesafe katedebilirsin. menfi tespit de de aynı şey geçerli. teminatla birlikte mesafe katedebilirsin. Ancak alacaklı bir avukata danışırsa veya usulu kendisi biliyorsa yüzde yüz çeki tahsil eder. Bu çek. güçlü evrak. Nakit borç verdim dese birşey diyemezsin. Şahitle olacak bir konu da değil. Bir avukat burada itiraz yapmamalı . bu olaya girmemeli. kaybedileceği belli. ma bu riskleri hatırlattığında yine de müvekkilin bu işe girelim diyorsa başka...
Konuyla ilgili değil ama normalde arsayı görüp çek verilmez. Tapuya bakılır. Ama zaman zaman bu yapılmıyor,noterde taşınmaz satış vaadi sözleşmesi veya adi bir sözleşme yapılıyor. Olayda bunlar bile yok. O çeki binaya veya arsaya karşılık verdiği büyük ihtimal yalan. Çekle bina mı alınır. Aralarında mutlaka alışveriş var. Çek koçanı sahibi biri asla bu kadar cahillik yapmaz. Çek koçanı belli güçteki esnaflara veriliyor. Size herşey doğru anlatıldımı? Eminmisiniz? Detay varsa olayda aktarırsanız daha iyi cevaplayabiliriz.
Ayrıca bir mesajda çek diğerinde hamiline senet demişsiniz. Açıklık getirirseniz sevinirim.
Saygılar,kolaygelsin
Old 24-08-2008, 22:19   #6
nazell

cevabınız için teşekkürler söylediklerinizin aynısını düşünüyorum . çok olumsuz bir durum .itirazım haksız görüldüğünde icra inkar tazminatı müvekklime hükmed,ilecek. o da ayrı bir sıkıntı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi