Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haciz yolluğunun iadesi sorunu.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-10-2009, 18:12   #1
sailor1981

Varsayılan Haciz yolluğunun iadesi sorunu.

Esası İstanbul da olan icra dosyamdan ,Bursa ya talimatla haciz için gittim. 50 TL haciz yollugu yatırdım ,hacız sıramı beklerken, haricen borçlunun Bursa dan başka bır şehre taşındığını öğrendim. Memura ben hacize çıkmaktan vazgeçiyorm dıyerek durumu açıkladım. Aradan 4 gün geçti bir arkadaşımı Bursa daki dosyadaki yolluğu iade alması için gönderdim. Müdür biizm bunu iade yetkimiz yok,esas icradan ayzı getirin demiş...Komik geldi..sizce müdür haklımıdır?Yolluk iadesi bu kadar zor mu?
Old 21-10-2009, 14:58   #2
hakikiavukat

Soru Avans iadesi

Hacze çıkmak için yatırdığınız yolluk esas dostasında ise taleple geri alabilirsiniz. Ancak talimat dosyası ise talimat icrasına müzekkere yazarak avansın iadesini istemeniz lazım. Daha önce başımıza gelen bir olayda böyle olmuştu. Uygulama içinde de doğru gibi görünüyor.
Old 21-10-2009, 20:30   #3
mdelen82

gitmiş olduğum talimat icrası bana parayı iade etmişti. Esas icradan yazı alın ozaman.iyi çalışmalar.
Old 21-10-2009, 20:42   #4
Av.Elkan

Esas icrası taleple, talimat icrası ise esas icrasının talimatı ile iş yapar. o nedenle uygulama doğru görünüyor. esas icrasından hacizden vazgeçtiğnize ilişkin talep açıp yolluğun iadesi için talimat icrasına yazı yazdırmak en doğrusu gibi görnüyor
Old 25-05-2010, 15:52   #5
mahmutmicoz

Varsayılan Memur muamelesi doğru.

Arkadaşlar herkese Adana'dan merhaba.
Adana Esas ve Ceyhan Talimat dosyasında başıma gelen bir konu idi. Yanlış talimat dosyasına yatan haciz yolluğunu talimat dosyasından değil esas dosyasından aldım. Ceyhsn İcra Dairesindekiler de Talimat dosyasına yatan bir haciz yolluğunun ancak esas dosyasından alınabileceğini söylemişlerdi. Ben de esas dosyasının bulunduğu Adana icra dairesinden sorunsuzca yatırılan yolluk miktarını aldım. Yukarıda bir arkadaşımın izah ettiği gibi Talimat dosyasından bir işlem yapılamaz. Esas dosyasından talep talimat dosyasına gider, bunun üzerine talimat dosyasından işlem yaparsınız. Esas dosyada talep etmediğiniz bir konuyu talimat dosyası ile yapamazsınız. En azından ben bu şekilde öğrendim. Teşekkür ediyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi