Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tefrİk-azmettİrme-dİĞer SaniĞin Durumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2008, 13:28   #1
avmurat

Varsayılan Tefrİk-azmettİrme-dİĞer SaniĞin Durumu

Sayın meslektaşlarım,müdafii olduğum sanıkla ilgili adam öldürmeye teşebbüsten, diğer sanıkla ilgili de bu suça azmettirmekten açılmış bir dava vardı. Müdafii olduğum sanık halen gıyabi.Üçüncü celse sonunda bugün, müdafii olduğum sanık yönünden dosyanın tefriki ile diğer sanık yönünden azmettirmek suçundan dolayı mahkumiyet kararı verildi.Ancak bu durumda sanığın azmettirici olarak cezalandırılması için, suçun, müdafii olduğum sanık tarafından işlendiğinin de kabul edilmiş olması gerekiyor.Zaten kararda "......sanık x'in, azmettirmek suretiyle firari y'nin mağdur z'yi öldürmeye kalkışmak suçuna iştirak ettiği sabit olduğundan.." şeklinde karar verildi.Bu durumda mahkeme, x sanığı cezalandırırken, benim müdafii olduğum y sanığın da suçun faili olduğunu kabul etmiş olmuyor mu?Bu durum bir nevi ihsas-ı rey olmuyor mu?Ayrıca mahkeme kararında, sadece diğer sanık hakkında hüküm tesis edildiği için sadece bu sanığın temyiz hakkı olduğu belirtilmiş.Benim bu kararı bu yönüyle temyiz etmem mümkün ve de gerekli mi?Karar bu şekliyle kesinleşirse müdafii olduğum sanık yönünden nasıl bir sonuç doğar?Değerli görüşlerinizi bekliyorum, saygılarımla.
Old 18-04-2008, 11:54   #2
avmurat

Soruyu 120 kişi okumuş ancak cevap verilmemiş.Acaba saçma bir soru mu sordum hissine kapıldım.
Old 18-04-2008, 11:58   #3
Av.Nesrin

Soru hiç saçma değil;

Hatta mükemmel ama muhtemel ki okuyan diğer üyeler de benim gibi cevabı bilmiyorlardır. Gelecek cevapları kendi adıma sabırsızlıkla bekliyorum.
Old 19-04-2008, 13:46   #4
halit pamuk

Ceza Yargılama Hukukunda davaların birleştirilmesi ve tefriki bazı istisnai durumlar haricinde ihtiyaridir. Ancak kanaatimce tefrik kararı verilmemesi gerekirdi. Zira CMK.m.8 göre bir suçtan birden fazla sanık olursa "bağlantı " var sayılır. Ki olayımızda Fiarai sanığın ifadesi azmettireni doğrudan etkileyecekti.

Fakat, Yargıtay içtihatlarınca da kabul edildiği üzere,tefrik kararı temyiz edilemez. Bu nedenle diğer sanık vekilinin(yani sizin) temyiz hakkı bulunamamaktadır.

Eğer sanık(x) tarafından temyiz yapılırsa, onun yönünden kararın bozulabileceğini düşünüyorum.

T.C.
YARGITAY
1. CEZA DAİRESİ
E. 2005/749
K. 2005/3217
T. 14.11.2005
DAVA : Dede Okatan'ı taammüden öldürmekten ve izinsiz silah taşımaktan sanık Eftal Sanay, işbu suça azmettirmekten sanık Arif Sanay'ın yapılan yargılanmaları sonunda: Arif Sanay'ın hükümlülüğüne, sanık Eftal hakkında açılan kamu davasının tefrikine ilişkin (KIRIKKALE) Ağır Ceza Mahkemesinden verilen 19.07.2004 gün ve 246/131 sayılı hükmün Yargıtay'ca incelenmesi sanıklar tarafından istenilmiş olduğundan dava dosyası C.Başsavcılığından tebliğname ile Dairemize gönderilmekle: incelendi ve aşağıdaki karar tesbit edildi.

Sanık Eftal hakkındaki kararın mahiyetine göre temyiz kabiliyeti bulunmadığından sanıklar müdafiinin bu sanık hakkındaki temyiz isteminin reddine,

Sanık Arif'in firarda olup hakkında tefrik kararı verilen oğlu sanık Eftal'in yakalanmasının makul bir süre beklenip beyanının alınmasından ve sanık Eftal'e ait olduğu belirtilen mektupta zikri geçen amcası da celp edilip dinlenilmesinden sonra sanık Arif'in hukuki durumunun tayini lüzumu gözetilmeyerek mevcut duruma göre yeterli olmayan delillere müsteniden eksik soruşturma sonucu yazılı şekilde mahkumiyet hükmü tesisi,

SONUÇ : Usule aykırı ve sanık vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden sair cihetleri incelenmeksizin öncelikle bu nedenle sanık Arif hakkındaki hükmün tebliğnamedeki düşünce gibi CMUK.nun 321.maddesi uyarınca (BOZULMASINA) tutuklulukta geçirdiği süreye göre ilerde mağduriyetine mahal vermemek için sanığın TAHLİYESİNE, başka suçtan tutuklu veya hükümlü bulunmadığı takdirde telle tahliyesinin temini için C.Başsavcılığına yazı yazılmasına 14.11.2005 gününde oybirliği ile karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi