Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sigortalı Çalışan Avukatların Karşı Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2015, 08:06   #1
siloos

Soru Sigortalı Çalışan Avukatların Karşı Vekalet Ücreti

Merhaba,

Sitede bazı soru ve cevapları okurken merak ettiğim bir konu oldu, sizlerin de yorumunu merak ettim açıkçası.

Sigortalı olarak şirket avukatlığı yapan bir avukat genelde karşı vekalet ücretini alamıyor. (En iyi ihtimal yüzde alan duydum, çoğunu şirket sahibi alıyor)

Karşı vekalet ücretinin avukatın hakkı olduğunu düşünüyorum, ancak bu sefer de aklıma şu iki soru geliyor:
1. Avukat Sigortalı çalıştığı için, karşı vekalet ücretini nasıl vergilendirecek?
2. İlamlarda bilindiği üzere vekalet ücretleri "davalıdan alınıp davacıya verilmesine" diye yazılır (vekile diye hiç görmedim.), bu durumda işveren, avukatına karşı vekalet ücretini vermezse olası bir dava durumda bu husus avukat aleyhine dönebilir mi?

Yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler...
Old 01-06-2015, 12:57   #2
av.sercan35

1-Avukat, çalıştığı şirket adına fatura düzenleyerek vergilendirme işlemini yapabilir. Zaten bu durumda kendi adına düzenlenmiş bir makbuz (SMM, fatura) da olmayacaktır.
2-Bu durumda ise avukat ve işveren arasında yapılan sözleşmeye bakılması gerekir. Sözleşmede karşı vekalet ücretiyle ilgili bir madde yoksa, avukat yaptığı işin ücretini almamışsa karşı vekalet ücreti avukata ödenmesi gerekir diye düşünüyorum. Avukat yaptığı işin bedelini almışsa bu durumda karşı vekalet ücreti de işverene ait olacaktır.
Old 01-06-2015, 14:02   #3
siloos

Alıntı:
Yazan av.sercan35
1-Avukat, çalıştığı şirket adına fatura düzenleyerek vergilendirme işlemini yapabilir. Zaten bu durumda kendi adına düzenlenmiş bir makbuz (SMM, fatura) da olmayacaktır.
2-Bu durumda ise avukat ve işveren arasında yapılan sözleşmeye bakılması gerekir. Sözleşmede karşı vekalet ücretiyle ilgili bir madde yoksa, avukat yaptığı işin ücretini almamışsa karşı vekalet ücreti avukata ödenmesi gerekir diye düşünüyorum. Avukat yaptığı işin bedelini almışsa bu durumda karşı vekalet ücreti de işverene ait olacaktır.

Sayın Sercan,
Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
Esasında kanunsal yada içtihat olarak elimde bir veri olmamasına karşın, benim şahsi görüşüm karşı vekalet ücretlerinin her ne suretle olursa olsa avukatın olması gerektiği yönünde. Zira avukat yaptığı iş için müvekkilinden alması gereken ücreti maaş olarak almakta ancak davayı kazanır veya takip dosyasını tahsil ederse, karşı yandan doğan vekalet ücretini avukatın hak ettiğini, onun emeği olduğunu dolayısıyla sözleşme olmaksızın avukata verilmesi gerektiği veyahut aksine bir sözleşme var ise dahi hükümsüz olması gerektiğini düşünüyorum.
çok mu abarttım bilemiyorum
Old 01-06-2015, 15:45   #4
av.sercan35

Abartmadınız, talebiniz gayet normal. Sizin de belirttiğiniz gibi ''davalıdan alınıp davacıya verilmesine'' ibaresi gayet açık, kesin ve net. Nasıl yorumlarsak yorumlayalım avukata verilmesi yönünde bir sonuca ulaşamıyoruz Zaten hak ettiğimiz vekalet ücretini tam alabilseydik, gözümüz dışarda olmazdı. (karşı vekalet ücretinde) Yanılıyor muyum?
Old 02-06-2015, 16:11   #5
siloos

Alıntı:
Yazan av.sercan35
Abartmadınız, talebiniz gayet normal. Sizin de belirttiğiniz gibi ''davalıdan alınıp davacıya verilmesine'' ibaresi gayet açık, kesin ve net. Nasıl yorumlarsak yorumlayalım avukata verilmesi yönünde bir sonuca ulaşamıyoruz Zaten hak ettiğimiz vekalet ücretini tam alabilseydik, gözümüz dışarda olmazdı. (karşı vekalet ücretinde) Yanılıyor muyum?

Sayın Meslektaşım, ben sizin kadar umutsuz değilim
Av.Kanunu
Madde 165 - Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir.

Siz yukarıda sözleşmeden bahsetmişsiniz gerçi ama benim şahsi görüşüm şu ki aksine bir sözleşme yoksa (-ki çoğu SGK lı avukat standart belirsiz süreli iş sözleşmeleri ile çalışır, yani karşı vekalet ücreti konusunda sözleşmede bir hüküm yoktur.) o zaman karşı vekalet ücreti avukatın hakkıdır, müvekkil avukata vermek zorundadır.

Ne dersiniz? )
Old 03-06-2015, 14:58   #6
dobi

Şimdi arayamadım vakit yok diye ancak bu yönde yargıtay kararları da mevcut. Karşı vekalet ücreti avukatların-dır. Kanunla korunan bir haktır. Tartışma konusu bile yapılamaz. Sadece bizler yazılı rıza ile vazgeçebiliriz. (sözleşme vs. gibi) karşı vekalet ücreti için ihtiyati haciz alan çok meslektaşımı biliyorum.
Old 04-06-2015, 07:32   #7
siloos

Alıntı:
Yazan dobi
Şimdi arayamadım vakit yok diye ancak bu yönde yargıtay kararları da mevcut. Karşı vekalet ücreti avukatların-dır. Kanunla korunan bir haktır. Tartışma konusu bile yapılamaz. Sadece bizler yazılı rıza ile vazgeçebiliriz. (sözleşme vs. gibi) karşı vekalet ücreti için ihtiyati haciz alan çok meslektaşımı biliyorum.

Sayın Dobi,
öncelikle cevabınız için teşekkürler, ben de bu şekilde düşünüyorum ve konuyla ilgili Yargıtay Kararlarının olduğunu bilmek güzel tabi. Ancak ben karar aradığımda bulamadım.
Vaktiniz olduğunda, mevcut kararlardan bir kaç örnek paylaşırsanız çok sevinirim.
Tekrar çok teşekkürler.
Old 04-06-2015, 11:32   #8
av.sercan35

Ben kanun maddesini veya Yargıtay kararlarını düşünmeden, sadece mahkemenin kararına dayanarak yorum yapmıştım. Mahkeme, vekalet ücretinin davalıdan alınıp davacıya verilmesine demişse ve mahkemenin gerekçeli kararı vekalet ücretinin davalıdan alınıp davacı vekiline verilmesi gerektiği yönünde temyiz edilmişse ve de bu karar onanmışsa, verilen kararı da paylaşırsanız diyecek başka bir sözüm yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi