Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aday Memurun Ilişiğinin Kesilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-12-2014, 18:17   #1
mehmet kaya

Varsayılan Aday Memurun Ilişiğinin Kesilmesi

Müvekkil özel bir eğitim kurumunda çalışmakta iken hakkında görevi esnasında kusurlu fiili nedeniyle bir soruşturma açılıyor. Daha sonra müvekkil bir kamu kurumunda 657 sayılı yasa kapsamında göreve başlıyor ve 1 yıllık aday memurluk süreci başlıyor. Bu sürecin sonlarına doğru aday memurluğundan önce , yukarıda belirttiğim özel kurumda çalışırken geçirdiği soruşturma sonucunda hakkında Aylıktan Kesme Cezası veriliyor. Bu cezayı aday memurluk statüsüne geçmeden işlenen eyleminden kaynaklı. Burada 657 sayılı yasanın 57.maddesi uyarınca aday memurlukla ilişiği kesilir mi ? Fiili işlediği sırada aday memur değil süreç başlamamış bundan dolayı madde hükmü uygulanmaz diye düşünüyorum. Tşk....
Old 16-12-2014, 19:37   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan mehmet kaya
özel kurumda çalışırken geçirdiği soruşturma sonucunda hakkında Aylıktan Kesme Cezası veriliyor. Bu cezayı aday memurluk statüsüne geçmeden işlenen eyleminden kaynaklı. Burada 657 sayılı yasanın 57.maddesi uyarınca aday memurlukla ilişiği kesilir mi ? Fiili işlediği sırada aday memur değil süreç başlamamış bundan dolayı madde hükmü uygulanmaz diye düşünüyorum. Tşk....
1- ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI KANUNU'nun 9.maddesi bakınız:
MADDE 9 –
''Kurumlarda görev yapan yönetici, öğretmen, uzman öğretici ve usta öğreticiler, bu Kanun hükümleri saklı kalmak üzere;
a)...
b) Yetki, sorumluluk, ödül ve cezalar ile bunların uygulanması bakımından; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ... ile 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun,
hükümlerine tâbidir.''

''Ancak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiillerin işlenmesi halinde bu kişilere kademe ilerlemesinin durdurulması cezası yerine brüt aylığından 1/ 4 'ü ile 1/ 2 'si arasında maaş kesim cezası, çalışma izni veren makam tarafından verilir. Tekrarı hâlinde ise göreve son verilir.''

''1702 sayılı Kanuna göre meslekten çıkarılma veya 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve hâllerin işlenmesi hâlinde, Bakanlığın görüşü alınmak suretiyle personelin görevine, izni veren makam tarafından son verilir.''

''Yetki, sorumluluk, ödül, sicil, disiplin ve cezaların uygulanmasına ilişkin diğer esas ve usûller çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.''

''Kurumlarda görev yapan yönetici, öğretmen, uzman öğretici ve usta öğreticiler, görevleri sırasında suç işlemeleri veya görevleri nedeniyle kendilerine karşı işlenen suçlardan dolayı 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun uygulanması ve ceza kovuşturması bakımından kamu görevlisi sayılır.''

2- Anayasa Mahkemesi Kararına bakınız:
Esas Sayısı: 2013/15
Karar Sayısı : 2013/131
Karar Günü : 14.11.2013

SONUÇ: Ben her ikisine de baktım ve müvekkilinizin işine yarayacak bir dayanak bulamadım.

Saygılarımla
Old 16-12-2014, 20:28   #3
mehmet kaya

Armağan Bey ilginiz için tşk. 657 sayılı yasa 57.md.devamında disiplin amirlerinin teklifi diye bir düzenleme var. Disiplin amiri ilişiğin kesilmesini teklif etmede zorunlumudur yoksa takdir hakkı varmı etmeye bilir mi ? Ayrıca benim müvekkil verilen görevi tam ve zamanında yapmamaktan aylıktan kesme cezası almış durumda bu cezanın bir alt cezasının verilmesi yoluna gidilmesi gerekmezmi ?
Old 16-12-2014, 21:00   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan mehmet kaya
Armağan Bey ilginiz için tşk. 657 sayılı yasa 57.md.devamında disiplin amirlerinin teklifi diye bir düzenleme var. Disiplin amiri ilişiğin kesilmesini teklif etmede zorunlumudur yoksa takdir hakkı varmı etmeye bilir mi ? ?
Maddede KESİLİR denmiş, kesilebilir denmemiş. Bu nedenle amirin takdir yetkisi bulunmadığı kanısındayım:
''MADDE 57 - Adaylık süresi içinde aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir. İlişikleri kesilenler ilgili kurumlarca derhâl Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.''

Alıntı:
Ayrıca benim müvekkil verilen görevi tam ve zamanında yapmamaktan aylıktan kesme cezası almış durumda bu cezanın bir alt cezasının verilmesi yoluna gidilmesi gerekmez mi?
''Geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları olumlu olan ve ödül veya başarı belgesi alan memurlar için verilecek cezalarda bir derece hafif olanı uygulanabilir.'' hükmü nedeniyle verilen görevi tam ve zamanında yapmamaktan dolayı verilecek ceza bence de aylıktan kesme yerine kınama olmalıydı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi