Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yararlanabileceğim bir maaş var mı?

Konuyu Kilitleyin
Old 09-03-2011, 16:08   #1
haticehatice

 
Varsayılan yararlanabileceğim bir maaş var mı?

şiddetli geçimsizlikten bikaç ay önce boşandım. düzgün işi ve sigortası olmadığı için hiçbi talebim olmadı zaten. kızım evli ,onun yanında kalıyorum. kızım ssk lı çalışıyor ,sağlık için ondan yararlanıyorum.
50 yaşındayım. hiç çalışmadım.sigorta girişim bile yok.

annem, ölen babamın emekli maaşını alıyor. onunkinden kesinti olacağı için ,dul yetim aylığına başvurmak istemiyorum. çünkü o zor geçiniyor.

2 sorum olacak :
- Şu an yararlanabileceğim bi maaş olabilir mi? hiç bir gelirim, malım yok. harçlığımı bile kızım veriyor. çok ihtiyacım var. ne yapabilirim, nereye başvurabilirim?

- şimdi değil ama annem öldükten sonra, babamın emeklisi için dul ve yetim aylığına başvurabilir miyim?

teşekkürler.
Old 09-03-2011, 17:14   #2
Av.Suna SOYDAŞ

 
Varsayılan

Yaşadığınız şehirde Valiliğe fakirlik kağıdı ile başvurursanız sosyal hizmet adı altında cüzi bir gelir bağlanacaktır.Ayrıca babanızın maaşı ile ilgili olarak Anneniz yaşarken de başvuru yapabileceğiniz gibi onun ölümünden sonra da maaş başvurusunda bulunabilirsiniz. Bir hak kaybınız olmayacaktır.
Old 10-03-2011, 13:25   #3
Konuk

 
Varsayılan

bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.
son olarak bişey danışmak istiyorum.
-valilikten fakirlik için araştırdığımda, 65 yaş altı için çalışamadığına dair rapor da istiyor.bahsettiğiniz maaş bu mudur?
-annem şuan babamın emeklisinin %75 ini alıyor. annem öldükten sonra ben babamın maaşının yüzde kaçını alabilirim? araştırdım ama sadece yetim varsa yüzde kaç alır yazmıyor?

şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 10-03-2011, 16:29   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı;

1-Verdiğimiz linki de incelemenizi rica ediyoruz. Sadece İstanbul için değil tüm il ve ilçelerde geçerlidir. Sizden talep edilenin yönetmeliğe uygunluğunu Valiliğe, kaymakamlığa vereceğiniz bir dilekçe ile sorgulayabilirsiniz.

http://sydv.istanbul.gov.tr/Default.aspx?pid=266

2-5510 sayılı kanun 34. maddesine göre, müracaatınızla annenizle birlikte maaş almaya başlamanız halinde anneniz maaşın %50 sini siz ise %25 ini alacaksınız.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Maaş hesabındaki maaş tutarından fazla miktarın haczedilememesi. av.sally Meslektaşların Soruları 5 30-11-2010 17:28
maaş haczinde bakiye miktar ödenmeden,maaş üzerindeki sıradaki hacze geçilmesi? GECE Meslektaşların Soruları 1 06-12-2009 12:51
Maaş Haczi Av. Cem Arıcıgil Meslektaşların Soruları 5 29-10-2009 00:37
Maaş Ve Maaş Hesabı Haczi gokhancay Hukuk Soruları Arşivi 20 05-12-2006 22:13
Ödenmeyen Maaş Beku Hukuk Soruları Arşivi 1 14-02-2002 03:13


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05580401 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.