Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tasarrufun iptali-sebepsiz zenginleşme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2011, 13:59   #1
günseligonca

Varsayılan tasarrufun iptali-sebepsiz zenginleşme

merhabalar arkadaşlar,
çeke dayalı alacağını tahsil edemeyen alacaklı, borçlu ve onun taşınmazını satın alan müvekkilime karşı tasarrufun iptali davası açarak kazandı.
Ancak ben, çeke dayalı icra takipleri 6 aylık zamanaaşımına uğradığından anılan takiplerin geri bırakılmasını ve bu dosyalardan müvekkilim aleyhine cebri icra yapılmamasını sağladım.
Şimdi ise alacaklı taraf, hem bizi hem de borçluyu taraf göstererek bir alacak davası daha açmış, TTk 644 e dayalı sebepsiz zenginleşme davası. Ancak bu davada çek zamanaşımına uğradığından temel ilişkiye dayanabilir ve benim müvekkilim 3. kişi olduğundan temel ilişkide olmadığından bana dava açamaz diye düşünüyorum, zira tasarrufun iptalinde ben davalı olabilirim ama çekte cirom bile yokken sebepsiz zenginleşmede de taraf olmam söz konusu olabilir mi, konu ile ilgili kararı olan varsa sevinirim, iyi çalışmalar.
Old 18-02-2011, 14:21   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan günseligonca
merhabalar arkadaşlar,
çeke dayalı alacağını tahsil edemeyen alacaklı, borçlu ve onun taşınmazını satın alan müvekkilime karşı tasarrufun iptali davası açarak kazandı.
Ancak ben, çeke dayalı icra takipleri 6 aylık zamanaaşımına uğradığından anılan takiplerin geri bırakılmasını ve bu dosyalardan müvekkilim aleyhine cebri icra yapılmamasını sağladım.
Şimdi ise alacaklı taraf, hem bizi hem de borçluyu taraf göstererek bir alacak davası daha açmış, TTk 644 e dayalı sebepsiz zenginleşme davası. Ancak bu davada çek zamanaşımına uğradığından temel ilişkiye dayanabilir ve benim müvekkilim 3. kişi olduğundan temel ilişkide olmadığından bana dava açamaz diye düşünüyorum, zira tasarrufun iptalinde ben davalı olabilirim ama çekte cirom bile yokken sebepsiz zenginleşmede de taraf olmam söz konusu olabilir mi, konu ile ilgili kararı olan varsa sevinirim, iyi çalışmalar.

TTK 644'e dayalı nedensiz zenginleşme davaları, çek nedeniyle hamilin müracaat hakkını kullanabileceği borçlulara karşı açılabilir. Müvekkiliniz çek nedeniyle borçlu olmadığından, ona karşı açılan bu dava redde mahkumdur.
Old 18-02-2011, 14:48   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
TTK 644'e dayalı nedensiz zenginleşme davaları, çek nedeniyle hamilin müracaat hakkını kullanabileceği borçlulara karşı açılabilir. Müvekkiliniz çek nedeniyle borçlu olmadığından, ona karşı açılan bu dava redde mahkumdur.

Sayın Av.Nevra Öksüz'ün uyarısı ile mesajımı, TTK 644'e dayalı nedensiz zenginleşme davalarının "müracaat borçlularına" karşı değil, yalnızca keşideciye karşı açılabileceği biçiminde düzeltiyorum. Ancak sonuç aynıdır, müvekkiliniz hakkındaki davanın reddi gerekir.
Old 18-02-2011, 16:48   #4
günseligonca

konu ile alakalı yargıtay kararınız var mı? Yanıtınız için çok teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi