Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aile konutu hk...

Yanıt
Old 02-06-2009, 11:02   #1
Av.Arzu Erkan

 
Dikkat Aile konutu hk...

Herkese selamlar. Müvekkilim aldatıldığı için eşinden boşanmiş ve yaklaşık 40-50 yıllık evliliğine son vermiş.. Boşanma dilekçesinde aile konutu için ve malvarlıkları için de talepde bulunmuş fakat bu konuyla ilgili harcı yatırmadığından sadece boşanmaya ve tazminata hükmedilmiş. Müvekkil kadın şimdi aile konutu ve bazı taşınmazlar için eski eşine dava açmayı düşünüyor.Asliye hukuk mahkemesinde Katkı payı alacağı davası mı açmalıyım acaba? Bir de müvekkilre miras kalan bütün taşınmazlar kocanın üzerine yapılmış.Bu durum tanıklarla ispat edilebilir mi? Cevaplarınız ve yardımlarınız için teşekkürler...
Old 02-06-2009, 12:02   #2
Av.Nevra Öksüz

 
Varsayılan

Sayın Erkan,

4787 Sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş ve Yargılama Usullerine Dair Kanunun 4/1 maddesi; 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun ikinci kitabından ( MK. md. 118-494 ) kaynaklanan bütün davaların Aile Mahkemesinde bakılacağını düzenlemiştir. Bu sebeple davanızın Aile Mahkemesinde açılması gerektiğini düşünüyorum.

Aşağıdaki Yargıtay kararları sorunuza çözüm getirecektir diye düşünüyorum.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 07.02.2006 T., 2005/16726 E., 2006/1095 K.: "Davacının; alımında katkıda bulunduğunu iddia ettiği taşınmaz, 06.08.1998 tarihinde koca tarafından üçüncü kişiden kooperatif üyeliği devralınmak suretiyle iktisap edilmiştir. Taraflar 31.10.1980'de evlenmişlerdir. Boşanma davası ise 14.09.2004 tarihinde açılmış olup devam etmektedir.

Türk Medeni Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce evlenmiş olan eşler arasında, bu tarihe kadar, tabi oldukları mal rejimi devam eder. Eşler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak bir yıl içinde başka bir mal rejimi seçmedikleri takdirde, bu tarihten geçerli olmak üzere yasal mal rejimini seçmiş sayılırlar. ( 4722 sayılı Yürürlük Kanunu m. 10/1 ) Şu halde, evlenme tarihinden, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun yürürlüğe girdiği 01.01.2002 tarihine kadarki dönemde geçerli rejim mal ayrılığıdır. ( 743 s. MK m. 170 ) Bu tarihten sonra ise, edinilmiş mallara katılma rejimi geçerlidir. ( TMK m. 202 )
Edinilmiş mallara katılma rejimi; edinilmiş mallar ( TMK m. 219 ) ile eşlerden her birinin kişisel mallarını ( TMK m. 220 ) kapsar. ( TMK m. 218 )
Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan malvarlığı değerleri o eşin kişisel malıdır. ( TMK m. 220/2 )
Eşlerden biri, diğerine ait malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuş ise, tasfiye sırasında bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur. ( TMK m. 227/1 )
Davacı, davalıya ait kişisel malın edinilmesi sırasında ziynetlerini bozdurarak ve babasından aldığı parayı koyarak katkıda bulunduğunu, katkısının, malın o tarihteki rayiç değerinin üçte biri oranında olduğunu ileri sürdüğüne göre, istek, Türk Medeni Kanununun 227. maddesine dayanmaktadır. Bu madde ise Aile Mahkemelerinin görevine girmektedir. O halde işin esasının incelenmesi gerekirken görevsizlik kararı verilmesi doğru görülmemiştir. SONUÇ : Hükmün yukarıda gösterilen sebeple ( BOZULMASINA ), temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, iş bu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere 07.02.2006 tarihinde oybirliğiyle karar verildi"

Yargıtay 14. Hukuk Dairesi, 29.05.2006 T., 2006/4938 E., 2006/6075 K.: "Dava, evlilik birliği içinde edinilen tapuda davalı adına kayıtlı taşınmazda katkı payı nedeni ile tapu iptali ve tescil olmadığı takdirde, katkı payının tahsili istemiyle 17.2.2005 tarihinde açılmıştır. Bu tarihte 1.1.2002 gününde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun hükümleri meridir. 1.1.2002 tarihinden itibaren yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanacağından davanın Türk Medeni Kanununun 218 ve devamı maddalerine uygun çözüm yeri Aile Mahkemeleridir. Resen gözetilmesi zorunlu görev hususu bir yana bırakılarak çekişmenin esası hakkında hüküm kurulması nedeniyle karar bozulmalıdır."

Saygılarımla...
Old 02-06-2009, 13:41   #3
Av.Arzu Erkan

 
Varsayılan

Cevabınız ve duyarlılığınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar....
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Aile Konutu Turaney Meslektaşların Soruları 1 24-02-2009 15:52
Aile konutu şerhi. ilksan Meslektaşların Soruları 2 28-10-2008 12:15
aile konutu avgubse Meslektaşların Soruları 3 29-07-2008 15:07
aile konutu Alper Özboyacı Aile Hukuku Çalışma Grubu 0 06-05-2008 14:42
Aile Konutu av.nilüferyurdakul Aile Hukuku Çalışma Grubu 0 19-03-2008 17:23


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02967691 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.