Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Davanın Rededilmesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2010, 14:38   #1
Konuk

Varsayılan Davanın Rededilmesi

Size bir konu danışmak istiyorum. 2007 yılında evlendim, 2008 yılında oğlum doğdu, 2009 martında kocam evden ayrıldı, boşanma davası açıldı; ilk duruşma 2009 haziranında yapıldı.

Benim eşimden tazminat,nafaka,iştirak nafakası ve düğün ziynetleri talebim var. Eşim de oğlumun velayetini istiyor ve nafaka dahil hiçbirşey vermek istemiyor.

Şimdiye kadar dört duruşma oldu; ikimizin de şahitleri dinlendi. Ancak avukatım bu durumda davanın red edilebileceğini söyledi. Çok korktum.

Çünkü bizim iddiamız; eşimin bana ve oğlumuza kötü davrandığı ( herhangi bir rapor yok) ilgilenmediği,eve bakmadığı, beni aldattığı ( elimde mailler var ama kanıt olarak sayılmayacağını söyledi hakim). Karşı tarafın iddiası; benim evle ilgilenmediğim, eşimin ailesiyle görüşmediğim, oğlumu başkalarına bırakıp tatile gittiğim vs.

1- Bu durumda ne olur? İkimiz de boşanmak istiyorsak hakim davayı niye red eder?
2-Bir sonraki duruşma günü olarak 7 nisan olarak belirlendi, o tarihte karar çıkacağını düşünüyoruz. İki tarafın da şahitleri dinlendiğine göre hakim kararını hemen verir mi?
3-Eşimin şahitleri olur olmadık şeyler söylediler, ellerinde herhangi bir kanıt yok, geçerli sayılır mı?
Old 01-03-2010, 15:37   #2
Themis99

Sayın konuk,
Delilleri takdir etmek mahkemenin yetkisindedir.
Davacı taraf iddialarını kanıtlamak zorundadır. Bunu tanık, bilirkişi incelemesi ,doktor raporları, görüşmelere ilişkn HTS raporları ve benzeri delillerle yapabilir. Delillerin iddiayı ispata yeterli olmadığı durumlarda davanın reddi gündeme gelebilir.
Davacı eş diğer eşe nazaran daha kusurlu ise ve delillerle bu ortaya konulmuş ise yine davanın reddi gündeme gelebilir.
Hakimin hemen kararını verebilmesi dosyanın tamam olmasına bağlıdır.
Tanıkların söylediklerini değerlendirmek hakimin takdirindedir.
Sayın konuk, sorunuzda bir avukatın hukuki yardımını aldığınızı da belirtmişsiniz.
Buraya yöneltmiş olduğunuz soruları avukatınıza yönlendirdiğinizde gereken hukuki yardım ve cevabı alacaksınız. Avukatınız başından sonuna kadar süreç içerisinde bulunduğundan size daha ayrıntılı bilgi verecektir.
Avukatınızdan hukuki yardım almaya devam etmenizi öneriyoruz.
Kahdem'e göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler.
Saygılar.
Old 01-03-2010, 17:19   #3
Konuk

Ayırdığınız zaman için teşekkür ederim; davacı eşim; ama ben de boşanmak istiyorum, bu durumda yine de red edilir diyorsunuz özet olarak, çok teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi