Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muvazaalı Boşanma Nedeniyle Yetim Aylığının Kesilmesi - Borcun Cevap Dilekçesi ile Öğrenilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-10-2019, 10:20   #1
Av. Musa TAÇYILDIZ

Varsayılan Muvazaalı Boşanma Nedeniyle Yetim Aylığının Kesilmesi - Borcun Cevap Dilekçesi ile Öğrenilmesi

Merhabalar.

Müvekkil; eşi ile boşandıktan sonra yetim aylığı almaya başlıyor, fakat bir süre sonra aynı kişi ile tekrar evleniyor ve daha sonra tekrar boşanıyor.

İkinci boşanma üzerine müvekkilin yetim aylığının yeniden bağlanması talebi kurum tarafından muvazaalı boşanma olduğu gerekçesiyle reddediliyor.

Bunun üzerine yetim aylığının bağlanması ve kurum işleminin iptali talepli dava açtık.
Davayı açarken müvekkile tahakkuk edilmiş bir borçtan haberimiz yoktu. Ancak cevap dilekçesi ile kurum işleminde; yetim aylığının bağlanması talebinin reddi ile birlikte müvekkile ayrıca .... TL borç tahakkuk ettirildiğini öğrendik.

Dava dilekçemizde; bu borçtan haberdar olmadığımız için menfi tespit talebimiz yok.
Islah yada başka bir şekilde menfi tespit talebimizi bu davaya dahil etmenin en pratik yolu nedir?
Old 25-10-2019, 22:44   #2
Av. Suat

Sayın Taçyıldız,
Karşı yan ön inceleme duruşmasına gelmezse iddianızı -davanızı genişletebilirsiniz.
“Taraflar, cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçeleri ile serbestçe; ön inceleme aşamasında ise ancak karşı tarafın açık muvafakati ile iddia veya savunmalarını genişletebilir yahut değiştirebilirler. Ön inceleme duruşmasına taraflardan biri mazeretsiz olarak gelmezse, gelen taraf onun muvafakati aranmaksızın iddia veya savunmasını genişletebilir yahut değiştirebilir. Ön inceleme aşamasının tamamlanmasından sonra iddia veya savunma genişletilemez yahut değiştirilemez.”

Ayrı bir dava açıp birleştirme istemektense Islah daha pratik bir yol gibi görünüyor..
Old 28-10-2019, 11:02   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Av. Suat
Sayın Taçyıldız,
Karşı yan ön inceleme duruşmasına gelmezse iddianızı -davanızı genişletebilirsiniz.
“Taraflar, cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçeleri ile serbestçe; ön inceleme aşamasında ise ancak karşı tarafın açık muvafakati ile iddia veya savunmalarını genişletebilir yahut değiştirebilirler. Ön inceleme duruşmasına taraflardan biri mazeretsiz olarak gelmezse, gelen taraf onun muvafakati aranmaksızın iddia veya savunmasını genişletebilir yahut değiştirebilir. Ön inceleme aşamasının tamamlanmasından sonra iddia veya savunma genişletilemez yahut değiştirilemez.”

Ayrı bir dava açıp birleştirme istemektense Islah daha pratik bir yol gibi görünüyor..

Meslektaşım teşekkür ederim. Açıkçası aklımdan geçen ıslah yapmak. Ancak ıslah yoluyla yeni bir talep eklenemeyeceği hususu kafamı karıştırıyor. Aşağıdaki karar bu yönde maalesef

T.C YARGITAY
.Hukuk Genel Kurulu
Esas: 2015/ 7-917
Karar: 2017 / 265
Karar Tarihi: 15.02.2017

Tamamen ıslahta dava sebebi veya istem konusu tümüyle değiştirilmektedir. Böylece dava dilekçesindeki talepler artık hükme konu olamaz. Kısmen ıslahta ise önceden yapılan usuli bir işlemin düzeltilmesi, örneğin talep sonucunun arttırılması söz konusu olur. Uygulamada, istem sonucuna ilişkin fazlaya dair haklarını saklı tutan davacının dava değerini ıslah yolu ile arttırabileceği tartışmasız kabul edilmektedir. Bununla birlikte başından beri dava konusu edilmeyen bir şeyin ıslah yoluyla davaya ithaline ve dava konusu edilmesine yasal açıdan olanak bulunmamaktadır. (HGK’nın 29.06.2011 gün, 2011/1-364 E.-2011/453 K., 15.06.2016 gün, 2014/4-1193 E. 2016/800 sayılı İlâmları)

Tüm bu açıklamalar ışığında somut uyuşmazlık değerlendirildiğinde; davacı vekilinin ıslah dilekçesi ile, açılan davadaki taleplerinin yanında dava dilekçesinde dile getirilmeyen bir alacak kaleminin de hükme bağlanmasını istemiş olması karşısında, ihbar tazminatına ilişkin bu yeni istemin 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun 119 vd. maddelerinde düzenlenen dava açma prosedürüne ilişkin usuli şartları taşımaması nedeniyle ek dava olarak da değerlendirilemeyeceği, bu halde ihbar tazminatına dair alacak isteminin, reddine karar verilmesi gerekmektedir.
Old 28-10-2019, 11:11   #4
Av. Suat

Üstadım bu olmaz dediğiniz kısmi ıslahta ekleme olmaz.
Çünkü kısmi ıslahta yanlış veya hatalı yapılan usul işlemi düzeltilmekte..
Tam ıslahta yeni bir dilekçe ile yeni bir dava açılmakta..
Yeni dava, yeni talepleri de beraberinde getirebilir.
Tam ıslah dilekçesi ile yapmanızda bir engel yoktur.

T.C YARGITAY22. HUKUK DAİRESİ
ESAS NO.2015/10805KARAR NO.2016/17961KARAR TARİHİ., 16.06.2016
MAHKEMESİ :İş Mahkemesi

ÖZET :Kısmi ıslah-tam ıslah… belirsiz alacak davasının, “kısmi” ıslah dilekçesi ile dava türü değiştirilerek kısmi dava olarak değiştirilemeyeceği…ancak tam ıslahla mümkün olduğu…

Dava tamamen ıslah edilebilir. Davayı tamamen ıslah edebilecek olan davacıdır.Tamamen ıslahta davacı, davasını baştan (dava dilekçesinden) itibaren ıslah eder ve yeni bir dava dilekçesi verir. Davacı, davasını tamamen ıslah ederek talep sonucunu değiştirebilir. Mesela davacı tamamen ıslah yolu ile tazminat davasını tescil davası olarak değiştirebilir, ecrimisil (alacak) davasını müdahalenin (el atmanın) önlenmesi davası olarak değiştirebilir, tapu iptali davasını veraset ilamının (mirasçılık belgesinin) iptali davası olarak değiştirebilir.

Buna karşılık, talep sonucunun veya dava sebebinin genişletilmesi veya kısmen değiştirilmesi için başvurulan ıslah tamamen ıslah değil kısmi ıslahtır.(KURU, Baki, Hukuk Muhakemeleri Usulü, Cilt:IV, İstanbul 2001, s. 3965)

Mahkemece ıslah dilekçesine itibarla dava, kısmi dava olarak kabul edilmiştir. Hal böyle iken davacının kısmi ıslah yolu ile dava türünü ve dolayısıyla talep sonucunu değiştiremeyeceği bunu ancak davasını tamamen ıslah ederek yapabileceği gözetilmeden yazılı şekilde hüküm tesisi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi