Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Barolar BİrlİĞİ Tarafindan Avukatlara SaĞlanan GeÇİcİ İŞ GÖremezlİk Yardimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2008, 13:48   #1
idris sağlam

Varsayılan Barolar BİrlİĞİ Tarafindan Avukatlara SaĞlanan GeÇİcİ İŞ GÖremezlİk Yardimi

Herkese merhabalar
Deüerli Meslektaşlarım 2008 yılı içerisinde biri mart 22 de diğeri mayıs 25 te olmak üzere iki tane trafik kazası geçirdim.İlkinde beyin kanaması geçirdim ve yaklaşık olarak 45 gün işime devam edemedim.İkinci kazada ise bacağımda ve omuzumda ve yüzümde kırıklar oluştu 16 gün hastanede yattıktan sonra işime ancak iki ay sonra dönebildim.Ancak yüzümdeki ve çenemdeki kırıklardan dolyı tekrar bir iki operasyon geçirmem gerekecek.
Acaba Barolar Birliği tarafından işime devam edemediğim için tarafıma yapılacak bir yardım ödeneği var mıdır? varsa benim hangi yollara başvurmam gerekir. Bilgisi olan meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.
Old 27-09-2008, 23:43   #2
Av. M. Yasir Bağce

öncelikle geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

1) Geçici İşGöremezlik Yardımı:
a)
Bu yardımdan,

i) Hastalık veya uğradığı kaza nedeniyle işini geçici olarak sürdüremeyen avukatlarla,
ii) Analık sebebiyle bayan avukatlar,
iii) Olağan dışı haller nedeniyle; avukat, çalışmayan avukat ve stajyer avukatlar yararlanır (4) .

b) Hastalık sebebiyle geçici iş göremezlik yardımının yapılabilmesi için;

i) Üyelerin 21 gün ve üzerindeki süreyle mesleki çalışmalarını sürdürememeleri (5),
ii) Bu durumun sağlık kuruluşundan alınacak Sağlık Kurulu Raporuyla belgelenmesi gerekir (6) .

c) Analık sebebiyle geçici iş göremezlik yardımının yapılabilmesi için, sağlık kuruluşundan doğum raporunun alınması gerekir.
d) Bu yardım,

i) Hastalık halinde; aslı olması şartıyla Sağlık Kurulu Raporunun, istirahatın başladığı tarihten itibaren 120 gün içinde, Fon Müdürlüğüne ulaştırılması şartıyla ve en az 21 gün, en çok 90 gün (3 ay) süreyle yapılır, bu süre içinde Fon Müdürlüğüne ulaştırılmayan raporlar dikkate alınmayacaktır (19). Yapılacak olan yardımın günlük tutarı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından açıklanan ol için geçerli 16 yaşından büyük işçilere uygulanacak asgari ücretin günlük tutarının 2/3’ ünden aşağı olmamak üzere Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Hastalık halinde yapılacak olan yardımda, istirahatın başladığı tarihteki günlük yardım tutarı esas alınır, bu tutar 2008 yılı için 15,00 YTL olarak uygulanır (30).
detaylı bilgi için: http://www.barobirlik.org.tr/mevzuat...eler/sydy1.doc
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi