Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Baz istasyonu sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-02-2015, 10:37   #1
hukukihayat

Varsayılan Baz istasyonu sorunu

Merhaba meslektaşlarım;

Müvekkile ait ev ve iş yeri aynı binada olup iş yeri 1. kat ikameti ise 6. kattadır. Bu yerlerin hemen karşısındaki binaya 4 adet baz istasyonu kurulmuştur. Yaklaşık 12 metre mesafe vardır.

Yaptığım araştırmada baz istasyonu kurulumu yapılan binanın kat mülkiyetine geçmediği ve 5 adet mal sahibinin miras yoluyla iştirak halinde mülkiyet sahibi olduğu bilgisine ulaştım.

İlgili belediye ve btk'ya dilekçe ile başvurup baz istasyonlarının müvekkilin sağlığına zarar vereceği gerekçesi ile kaldırılmasını talep ettim.

Henüz bir gelişme yok muhtemelen dava yoluna gideceğim;

Baz istasyonlarının kurulu olduğu binanın kat mülkiyetine tabi olmayışının olaya etkisi var mıdır?

Dava açmadan başvurabileceğim başka bir yol var mıdır? Bu konudaki tecrübeleriniz benim için önemlidir. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 01-02-2015, 13:28   #2
omav

Kat mülkiyetinde olmamasının ne gibi bir etkisi olabileceğini düşünüyorsunuz
baz istasyonunu kuran şirketle yapılan sözleşmenin geçersizliğini mi iddia edeceksiniz?

Belediye ve diğer izin vermesi gereken mercilere yapacağınız başvurular işinize yarayabilir; baz istasyonu için gerekli izinler alınmamışsa baz istasyonu kaldırılacaktır. Aynı anda konuyla ilgili (gerekli izinler alınamadan baz istasyonu kurulması) suç duyurusunda da bulunmanızı tavsiye ederim... ancak red cevabı gelirse ısrarcı olun ve konuyu Anaysa Mahkemesine kadar taşıyın derim...

kolay gelsin...
Old 01-02-2015, 14:02   #3
hukukihayat

Kat mulkiyetine tabi olmayan binada miras yolu ile mulkiyet gecmis olup istirak halinde hak sahibi olduklarini dusunuyorum. Hal boyle olunca da 3. kisiyle imzalanan sozlesmenin tum mal sahiplerinin imza etmesi halinde gecerli olacagi kanisindayim. Kesin olmamakla birlikte tek malikin tasarrufuyla baz istasyonlarinin kuruldugunu duydum. Bu sebeple de bu durumun varligina vurgu yaptim.

Asil merak ettigim husus, tapuda arazi olarak gorulen yer ile bina olarak gorulen yer arasinda baz istasyonu kurulumu bakimindan mevzuat farki var midir
Old 03-02-2015, 01:30   #4
omav

Mevzuat farkı olması gerekir -mantık olarak-

Bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu'na giderek bilgi de alınabileceğini düşünüyorum ancak telefonla yardımcı olamadıklarını biliyorum.. bizzat gitmeniz gerekecektir...

(neticelerden haber verir misiniz?)
Old 08-02-2015, 17:13   #5
hukukihayat

BTK ya bizzat gidip yazılı başvuru yapmıştım. Benimle ilgilenen yetkiliye; müvekkilim kanser olacak, baz istasyonları çok yakın dedim, o da bana telefonu çekmeyen bir vatandaşın başvuru dilekçesini gösterdi.. Yani tamamen farklı kafadalar

Hafta başı iletişim şirketlerine ihtar çekip daha sonra davamı açacağım. Neticeden bilgi vereceğim.

Bu arada daha iyi anlaşılabilmesi için;

müvekkilin ikametinden baz istasyonlarının görünümü;

aynı binanın 1. katındaki müvekkile ait iş yerinden baz istasyonlarının görünümü

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi