Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmadım kocam aldattı başka bayandan çocuğu var

Konuyu Kilitleyin
Old 15-08-2015, 09:43   #1
sevgii

Varsayılan boşanmadım kocam aldattı başka bayandan çocuğu var

İyi günler okuyup yanıtladığınız için şiimdiden çok teşekkür ederim. Ben 24 yaşında bi bayanım eşimle kaçarak evlendik evliliğimizin 5yılında ikinci kızıma 3aylık hamileyken eşim facebooktan tanıdığı bi bayanla birlikte yaşamak için evi terketti 2senesi oldu ayrı yaşıyoruz belki pişman olur babalık yapar diye beklerken diğer bayandan bi çocuğu olduğunu öğrendim şimdi boşanmaya karar verdim fakat avukat tutmaya maddi durumum el vermiyor çalışmıyorum çocukların büyüğü 5 küçüğü 1, 5yaşında sorum şu ki nafaka almak istiyorum eşimin hiç bir mal varlığı yok sigortalıda çalışmıyor bu durumda nafaka vermem demesi halinde mahkemece kabullenilir mi çocuklarım küçük ne yapmam gerek bu durumda ayrıca diğer bayana yuva yıkmaya sebebiyet verdiği için bi dava açma şansım var mı
Old 15-08-2015, 17:37   #2
ehaci

Bulunduğunuz ilin adliyesinde bulunan baro birimlerine giderek eşinize karşı Boşanma Davası açacağınızı ancak maddi gücünüzün olmadığını söyleyerek "adli yardımdan" faydalanmak istediğinizi söyleyin. Onlar sizi dinleyip,başvurunuzu alacaktır. Talebiniz kabul edilirse size ücretsiz avukat yardımı sağlayacaklardır. Sizin için atanan avukat meslektaşımıza sormak istediğiniz şeyleri sorabilir,taleplerinizi iletebilirsiniz
Old 16-08-2015, 04:44   #3
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Meslektaşımında belirttiği gibi bulunduğunuz ilin barosu adli yardım bölümüne gidip bir avukattan yardım almanızda fayda vardır.

-Eşinize karşı çocuklarınız ve sizin için tedbir nafakası davasını aile mahkemesinde açabilirsiniz. Eşinizin her ne kadar sigortalı işi olmasada nafaka vermek zorundadır. davalı nafakayı ödemek zorundadır. Nafakayı icraya koyduğunuzda ödeme yapmazsa ceza davası açarsanız kocanız için 3 aya kadar hapis cezası çıkabilir.

-Diğer sorunuzda eşinizin evlilik dışı yaşadığı kadina karşı manevi tazminat davasını asliye hukuk mahkemesinde açabilirsiniz. Bu davada davalı kadının kocanızın evli olduğunu bile bile onunla birlikte olduğunu ispatlamanız gerekecektir. Bunu ispatlarsanız hakim belli bir tazminat verebilecektir.

-Yukarıda da yazdığımız gibi bir avukattan doğrudan yardım almanızı öneriyoruz.

Kolay gelsin..
Old 17-08-2015, 08:35   #4
sevgii

Peki herşeyi bilen yaşayan yanımda olan eşimin ailesi bana mahkemede tanıklık yapmak istiyorlar buda bi ıspat olurmu çünkü diğer bayanı görüp oğlumuz evli demesine rağmen bayan ben seviyorum dedi ve onlar buna şahit
Old 17-08-2015, 10:07   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Eşinizin ailesinden kimselerin size tanıklık yapmaları mümkündür ve hatta kendi oğulları aleyhine tanıklık yapacaklarından bir çok tanığın beyanından da daha önemlidir. Ancak güveninizi boşa çıkarmayacakları konusunda emin olmanızı öneririm. Zira sizin tanık olarak bildirdiğiniz kimseler yargılama esnasında sizin aleyhinize tanıklık ederse, davanızı kazanmanız (özellikle de bayana karşı açacağınız manevi tazminat davasında) oldukça zorlaşır. Belirttiğiniz manevi tazminat davasında ilk sorunuzda anlattığınız olayı bilen görgü tanıklarını (yani tanıkların bildikleri hadiseler duyuma/anlatıma dayalı olmamalı kendi gördüklerine/bildiklerine dayalı olmalı) bildirmeniz önem taşımaktadır.

Tanıklarınızı bildirirken dilekçenizde isim soyad-açık adres ve TC. kimlik no bilgilerini yazmayı unutmayınız.

Meslektaşlarımın da belirttiği üzere, herhangi bir hak kaybına uğramamak için bir avukat aracılığı ile hareket etmenizi öneririm.
Old 17-08-2015, 11:10   #6
sevgii

Son bi soru daha çocuklarımın velayetini almak istiyorum küçük kızımı görmeyi bırakın adını bile şuan bilmiyordur babası sırf nafaka vermemek için çocukların
velayetini almak için işi yokuşa sürerse mahkemece kızlarımın benden alınma ihtimali var mıdır? Ben çocuklarımın iyiliği için hiç görmemesinden yanayım oda istemiyo görmeyi ama bu nafaka tazminat için görmek ister bu durumda nasıl olur... i
Old 17-08-2015, 15:53   #7
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan sevgii
Son bi soru daha çocuklarımın velayetini almak istiyorum küçük kızımı görmeyi bırakın adını bile şuan bilmiyordur babası sırf nafaka vermemek için çocukların
velayetini almak için işi yokuşa sürerse mahkemece kızlarımın benden alınma ihtimali var mıdır? Ben çocuklarımın iyiliği için hiç görmemesinden yanayım oda istemiyo görmeyi ama bu nafaka tazminat için görmek ister bu durumda nasıl olur... i

Sayın Katılımcı,

-Çocukların velayetini almak istiyosanız, aile mahkemesinde dava açmanız gerekecektir.

-Velalet davasında gerekçelerinizi teferruatlı ve açık bir şekilde dilekçenize yazmanız gerekir.

-Hakim dosyayı psikolog yada pedegog incelemesine gönderebilir. Oradan gelecek rapora göre bir karar verir.

-Bir avukattan doğrudan yardım almanızda fayda vardır.

Kolay gelsin.
Old 17-08-2015, 21:54   #8
sevgii

Yazılanlar için teşekkür ediyorum. Nafaka, diğer bayana tazminat, kızlarım için belayet davası bunların her biri için ayrı ayrı mı dava açmam gerekiyor ve bu davalar için tekrar tekrar devlet tarafından avukat mı istemem gerekiyor? Ve bu kadar dava ne kadar sürer zaman olarak? Boşanma ne kadar sürer?
Old 18-08-2015, 03:05   #9
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan sevgii
Yazılanlar için teşekkür ediyorum. Nafaka, diğer bayana tazminat, kızlarım için belayet davası bunların her biri için ayrı ayrı mı dava açmam gerekiyor ve bu davalar için tekrar tekrar devlet tarafından avukat mı istemem gerekiyor? Ve bu kadar dava ne kadar sürer zaman olarak? Boşanma ne kadar sürer?

Sayın Katılımcı,

-Nafaka ve velayet davalarını aile mahkemesinde açabilirsiniz.

-Boşanma davası da aile mahkemesinde açılır. Nafaka,velayet ve boşanmayı aynı dava içinde talep edebilirsiniz.

-Diğer bayana tazminat davasını asliye hukuk mahkemesinde açmanız gerekecektir.

-Tüm davalarınız için adli yardım bürosu bir avukat görevlendirecektir.

-Davaların ne kadar süreceği belli olmaz. Mahkemelerin yoğunluğuna göre değişebilir.

Kolay gelsin.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi