Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

emeklilik tahsis tarihi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2009, 14:29   #1
Av. İbrahim YİĞİT

Varsayılan emeklilik tahsis tarihi

Arkadaşlar uygulamada SGK'ya emeklilik talebinde bulunan kişilere kurum 8-10 ay sonra dönüp "efendim sizin 10 günlük prim ödemeniz eksik" ya da yok "gününüz dolmamış 15 gününüz daha var" demek suertiyle red kararı verip, tekrar başvuru talep ediyorlar ve neticede 2. başvuru tarihini emeklik tarihi kabul ederek maaş bağlanmasına bu tarihten itbaren karar veriliyor. Oysa ki ilk başvurudan itibaren 15 gün sonra günüm doluyorsa benim ilk talebimi o tarihten itibaren işleme alması gerekmez mi? Ya da bu kadar uzun süre beklettikten sonra 10,00-TL olan prim farkımı yatırıp tekrar başvuruyorum ve 2. başvuru tarihim nazara alınarak işlem yapılıyor. Oysa 10,00-TL olan prim gün borcumun dolduğu tarihten itibaren benim işlemimi kabul etmesi gerekmez mi? Uzun cevap süresinin faturasını başvuru sahibine kesmek yasaya ve hakkaniyete uygun mu?
Old 07-09-2009, 10:46   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Bu konuda somut bilgi eya düşüncesi olan arkadaş yok mu?
Old 26-04-2010, 15:04   #3
kapgan

Sayın Meslektaş,
epeyce zaman geçmiş ama,ben de bu konuda araştırma yaparken mesajınızı farkettim.Bu konudan mağdur sayısı gerçekten çok.Yakın zamanda yine forumda,
''Kurumlar SGK çatısında birleştiğinden, Bağkurda fazla ödemesi olan kişinin,SSK dan eksik prim gününüz var diyerek emeklilik talebi red edilemez.''

özetli bir yargıtay kararı da vardı,ben de bunu arıyorum.Belki aynı kararda yargıtayın gerekçeleri işinize yarayabilir.Bulursam ekleyeceğim.Ya da ekleyecek arkadaşlar çıkar belki..
Old 26-04-2010, 16:17   #4
Av. İbrahim YİĞİT

Üstad bu konuda iki farklı dava açtım. Birincisi karara bağlandı ve kabul edildi. Bu eksik prim sebebiyle reddedilen bir talebe dayalı idi. Yarın duruşması olan dosyamda da 24 gün eksik prim ödemesi cevabı 6 ay sonra bildirildiğinden bulduğum bir Yargıtay kararına dayanarak açtığım bir dava. Belki işinize yarar, karar Y. 21. HD. 1996/261 E. 1996/310 K. 29.01.1996 tarihli oybirliği ile verilmiş. Bulursanız bakın, bulamazsanız mesaj atın, mail, faks bi şekilde size ulaştırırım. Kolay gelsin.
Old 26-04-2010, 16:42   #5
kapgan

Alıntı:
Yazan yeshilim
Üstad bu konuda iki farklı dava açtım. Birincisi karara bağlandı ve kabul edildi. Bu eksik prim sebebiyle reddedilen bir talebe dayalı idi. Yarın duruşması olan dosyamda da 24 gün eksik prim ödemesi cevabı 6 ay sonra bildirildiğinden bulduğum bir Yargıtay kararına dayanarak açtığım bir dava. Belki işinize yarar, karar Y. 21. HD. 1996/261 E. 1996/310 K. 29.01.1996 tarihli oybirliği ile verilmiş. Bulursanız bakın, bulamazsanız mesaj atın, mail, faks bi şekilde size ulaştırırım. Kolay gelsin.

Çok teşekkürler ilginiz için.Size mail gonderdim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi