Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Keşide yeri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-12-2010, 14:57   #1
SOFTWARE

Varsayılan Keşide yeri

Senet metninde borçlunun adının yanında adres var fakat idari birim adı yok. Ancak senet metninde ihtilaf vukuunda İSTANBUL mahkemeleri yetkilidir yazıyor. Bu durumda kambiyo senedi olarak değerlendirilip kambiyo senetlerine özgü bir ödeme emri mi tebliğ edilmesi gerekli değil midir? İcra Müdürü senet metni içinde yazan İSTANBUL ibaresini yeterli saymayıp borçlunun adının yanında idari birim adı yazmıyor diye ilamsız takiplere dair ödeme emri çıkarmıştır. Bu konuda elinde içtihat olan arkadaşlarımızdan yardım bekliyorum.Teşekkürler.
Old 08-12-2010, 17:04   #2
Avukat Tekin

Bu olay yetki meselesi değil tanzim yeri meselesidir. Tanzim yeri bononun asli unsurlarındadır. İcra müdürü doğru olanı yapmış.
Ayrıca bu konu forumda daha önce de yer almış.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=7597
Old 08-12-2010, 20:18   #3
SOFTWARE

Sn.Avukat Tekin,
Cevap için teşekkürler.Fakat senet metni üzerinde yetki kuralı olsa da bir şehir adı yazılmışsa o yerin keşide yeri olarak kabul edildiğine dair içtihatlar hatırlıyorum...Umarım yanılmıyorumdur. Bizdeki senette bilgilerin bulunduğu metinde ''İhtilaf vukuunda İSTANBUL mahkemeleri ve icra daireleri yetkilidir'' şeklinde bir ibare var. Bunun keşide yeri olarak kabul edileceğine dair elinde içtihat bulunan arkadaşlardan yardım bekliyorum...
Old 08-12-2010, 21:25   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan SOFTWARE
Sn.Avukat Tekin,
Cevap için teşekkürler.Fakat senet metni üzerinde yetki kuralı olsa da bir şehir adı yazılmışsa o yerin keşide yeri olarak kabul edildiğine dair içtihatlar hatırlıyorum...Umarım yanılmıyorumdur. Bizdeki senette bilgilerin bulunduğu metinde ''İhtilaf vukuunda İSTANBUL mahkemeleri ve icra daireleri yetkilidir'' şeklinde bir ibare var. Bunun keşide yeri olarak kabul edileceğine dair elinde içtihat bulunan arkadaşlardan yardım bekliyorum...

Büyük olasılıkla TTK 689/son fıkradaki hükme değinen içtihatları anımsıyorsunuz.

Alıntı:
Madde 689 - Aşağıdaki fıkralarda yazılı haller mahfuz kalmak üzere, bundan önceki maddede gösterilen unsurlardan birini ihtiva etmiyen bir senet bono sayılmaz.
Vadesi gösterilmemiş olan bono, görüldüğünde ödenmesi şart olan bir bono sayılır.
Sarahat bulunmadığı takdirde senedin tanzim edildiği yer, ödeme yeri ve aynı zamanda tanzim edenin ikametgahı sayılır.
Tanzim edildiği yer gösterilmiyen bir bono, tanzim edenin ad ve soyadı yanında yazılı olan yerde tanzim edilmiş sayılır.

Ancak bu fıkraya göre, eksik olan tanzim yeri unsuru ancak tanzim edenin ad ve soyadının yanında (örneğin adreste) yazılı bir idari birim ile tamamlanabilir. Sorunuzda sadece yetki şartında bir yer adı yazılı olduğuna göre, bononun unsurları eksik, dolayısıyla sayın Avukat Tekin'in yanıtı doğrudur.
Old 09-12-2010, 16:37   #5
SOFTWARE

Sn. Av. Cengiz ALADAĞ teşekkürler...
Old 07-02-2015, 15:32   #6
av.izmirizmir

sayın meslektaşlar, aynı durum bizim başımıza da geldi. dikkatsizlik sonucu, tanzim yeri bulunmayan senedi icraya verdik. borçlunun adres kısmında sadece ...Mah...Sok..No:.. şeklinde açık olmayan bir ibare var.. borçlu 5 gün içinde takibin iptali için merciide dava açtı. peki takip, sadece dava açan borçlu yönünden mi iptal olunur yoksa 5 gün içinde dava açmayan senetteki kefil için de mi?? Cevaplarınız için teşekkürler
Old 07-02-2015, 18:29   #7
imsel

kefalet asıl borca tabidir.yani asıl borç yoksa kefalette geçersizdir.senet geçerli değil ise kefil de sorumlu olmaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi