Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Bu olayda resmi nikah engeli yokmu?

Yanıt
Old 14-02-2008, 04:03   #1
ali_soylu

 
Varsayılan Bu olayda resmi nikah engeli yokmu?

İnternetteki bazı sitelerde okuduğum bir bilgiyi ve kafama takılan bu soruyu belki bilenleriniz (muhakkak vardır), belkide görüş bildirecekleriniz vardır diye burada paylaşmak istedim.
bir araştırma yapılmış ve bu araştırmada şimdi anlatacagım bulgulara rastlanmış.
bir erkek çocuk babasının emekli maaşından babası öldükten sonrada yararlanabilmek için eşiyle boşanmış ve babasıda hanımından (çocuğun annesinden) boşanmış.
Daha sonra gelin ve kayınpederi resmi nikahla evlenmişler.Böylece baba ölsede çocuk eski eşiyle birlikte yaşayacağı için emekli maaşından yararlanabilecekmiş.
Burada aklıma bu nikah olabilirmi sorusu geldi.
çünkü nikahlarda diyorlar evlenmenize mani bulunmadıgından belediyemizin bana verdiği yetkiye dayanarak ....
peki bu olay evlenmeye mani değilmidir.
ben okudugum arastırmada yukardaki senaryoyu cıkardım.ama kesin bu evlilik olmaz diyorsanız orada anlatılan belki çocuk ve eşi hiç resmi nikahlı olmadılar sadece imam nikahı vardı.
Old 14-02-2008, 16:35   #2
meltem2007

 
Varsayılan

Medeni Kanunun 129/2. maddesi bu tür bir evliliğe engeldir.Ancak belki dediğiniz gibi oğul ile eşi resmi nikahlı değildir.Aksi halde evlilik geçerli değildir.Kamu düzenine aykırılık sözkonusudur.
Old 14-02-2008, 21:12   #3
ali_soylu

 
Varsayılan

Mesajınız için teşekkürler.Demekki orada anlatılan olay resmi nikah değil sadece imam nikahıymış.
Old 14-02-2008, 23:16   #4
FYLOZOF

 
Varsayılan

Bi kere burdaki mantık yanlış, 506 sayılı SSK yasasına göre ,yani erkek çocukların ölü babasının maaşından yararlanmaları, 18 yaşına kadardır , yüksek öğretim yapıyorsa 25 yaşına kadar yararlanabilir, bu yaştan sonra yararlanması mümkün değildir, ama kız çocuklar için durum farklı kız çocukları boşanmışsa yani dul iseler maaştan faydalanırlar.
Evlilik konusuna gelince MK göre bu tür aile içi evlilikler yasak.
Old 15-04-2008, 15:00   #5
uye23620

 
Varsayılan

fylozof noktayı koymuş bence. Söylediklerine aynen katılmakla birlikte minik bir hatırlatma, bu şekilde SSK 'dan maaş almak için anlaşarak boşanan kişiler "Nitelikli Dolandırıcılık" suçunu işlemiş oluyor.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
resmi nikah olmayan eşin,kocasının ölümünden sonra soyadını değiştirebilmesi! young_jurıst Meslektaşların Soruları 4 05-03-2013 12:47
resmi nikah olmayan eşin talepleri parézer Meslektaşların Soruları 7 24-10-2007 13:48
Resmi nikah olmadan yapılan evlenme ve iade pembe Aile Hukuku Çalışma Grubu 2 09-04-2007 18:26
Sahteliği Bilinmeden Resmi İşlemde Kullanılan Resmi Evrak Av. Mehmet Demirezen Meslektaşların Soruları 6 17-02-2007 15:16
ceza hukuku sorusu : bu olayda cezai sorumlulukları tartışınız ilhan13 Hukuk Soruları Arşivi 5 29-01-2007 11:38


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03774405 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.