Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlaşmalı Boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 28-03-2007, 15:59   #1
Konuk

 
Varsayılan Anlaşmalı Boşanma

Merhaba

Anlaşmalı boşanma nedir? Diğer boşanmalardan farkı nedir?
Uygulama nasıl?

Bilgi verirseniz memnun olurum.

Buket
Old 28-03-2007, 21:57   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Eşler aralarında bir anlaşma yapar ve velayet, mal rejimi, nafaka gibi boşanma ile ortaya çıkacak tüm sorunları kendi aralarında anlaşmayla çözüp belirler ve bu anlaşma hakim tarafından onaylanarak boşanma gerçekleşir. Diğerlerinde boşanmak isteyen eş ileri sürdüğü boşanma nedenini kanıtlamak zorundadır, ama anlaşmalı boşanmayla bu yük ortadan kalkmaktadır.
Old 28-03-2007, 22:03   #3
calikusu_kamuran

 
Varsayılan

Fakat, 1 yıl gibi bir süre evlilik hayatlarının sürmesi gerekiyordu, anlaşmalı boşanma için.
Old 28-03-2007, 23:55   #4
Av.Ateş

 
Varsayılan

Anlaşmalı boşanma kurumu Medeni Kanunun 166. maddesinin 3. fıkrasında düzenlenmiştir. Evlilik birliğinin en az bir yıl sürmesi koşuluyla, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış var sayılır ve bu durumda eşler aralarında boşanmanın malî sonuçları ile çocukların hukuki durumu konusunda bir anlaşma(protokol) yaparlar. Hakim bu protokolü uygun bulabilir veya tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak değişiklikler yapabilir. Bu değişiklikler taraflarca da kabul edilirse boşanmaya hükmolunur.
Old 29-03-2007, 00:20   #5
Av.Gülsüm Sezen

 
Varsayılan

Sayın Buket;
Anlaşmalı boşanma; her iki tarafın da hem boşanma ve hem de velayet, mallar, nafaka ve tazminat gibi fer'i unsurları konusunda fikir birliği sağladıkları boşanma türüdür. Diğer boşanmalardan farkı ise; taraflar arasında gerçek bir çekişmenin olmaması ve dolayısıyla pek muhtemelen daha kısa sürede ve daha az yıpranmayla sonuçlanmasıdır.
Her ne kadar 1 yıl evli kalma şartı lafzen aransa da, uyygulamada en geniş takdir yetkisi Aile Mahkemelerinde söz konusu olduğundan, 10 gün evli kalınmış olunsa dahi, hakim davayı kabul edebilir. Yapılacak şey sadece fikir birliğini sağlamaktır. Bir taraf usulen davacı olur, diğer taraf da yine usulen davacı gösterilir. Nafaka, mallar gibi konularda talep edilen birşey yoksa, dava dilekçesinde sadece bunların talep edilmediğinin belirtilmesi yeterlidir. Saygılarımla...
Old 29-03-2007, 16:36   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Merhaba

Anlaşmalı boşanmada evliliğin en az bir yıl sürmüş olması zorunludur.Bu konuda hakimin takdir yetkisi bulunmamaktadır.

Diğer koşullar belirtildiği gibi taraflar arasında boşanmanın mali sonuçlarına ilişkin anlaşmanın varlığı,bu anlaşmayı hakimin uygun bulması ve tarafların duruşmada bizzat bulunarak boşanma yönündeki isteklerini açıklamaları gerekmektedir.

Saygılarımla
Old 29-03-2007, 17:56   #7
av.levent öge

 
Varsayılan

MK 166/3.madde hükmü açık, evliliğin en az bir yıl sürmüş olması dava şartıdır.
Old 29-03-2007, 18:40   #8
Av.Gülsüm Sezen

 
Önemli

Alıntı:
Yazan BEN
Her ne kadar 1 yıl evli kalma şartı lafzen aransa da, uyygulamada en geniş takdir yetkisi Aile Mahkemelerinde söz konusu olduğundan, 10 gün evli kalınmış olunsa dahi, hakim davayı kabul edebilir
kendi mesajımdan alıntı yaptım, zira yanlış anlaşıldım Demem o ki; anlaşmalı boşanmalarda 1 yıl şartı kesinlikle aranıyor, evet. Ancak dediğim gibi bir taraf USULEN davacı, diğeri de USULEN davalı olur, yani çekişmeli boşanma gibi gösterilir, ancak karşı taraf davayı kabul ederse, 1 yıl şartı aranmaksızın çözüme ulaşılabilir. Saygılarımla...
Old 30-03-2007, 01:11   #9
libra

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Gülsüm Sezen
Her ne kadar 1 yıl evli kalma şartı lafzen aransa da, uyygulamada en geniş takdir yetkisi Aile Mahkemelerinde söz konusu olduğundan, 10 gün evli kalınmış olunsa dahi, hakim davayı kabul edebilir
Alıntı:
Yazan Av.Gülsüm Sezen
kendi mesajımdan alıntı yaptım, zira yanlış anlaşıldım Demem o ki; anlaşmalı boşanmalarda 1 yıl şartı kesinlikle aranıyor, evet. Ancak dediğim gibi bir taraf USULEN davacı, diğeri de USULEN davalı olur, yani çekişmeli boşanma gibi gösterilir, ancak karşı taraf davayı kabul ederse, 1 yıl şartı aranmaksızın çözüme ulaşılabilir. Saygılarımla

Sn.Sezen,

yanlış anlaşıldığınızı düşünerek yaptığınız açıklamaya rağmen,
ben hala 1 yıllık evli kalınmış olma şartının aranması gerektiğini düşünüyorum, ikna olmuş değilim kusura bakmayın lütfen.

Zira anlaşmalı boşanmanın düzenlendiği MK.163/3 "evlilik en az bir yıl sürmüş ise,..." ifadesi ile başlamakta ve devamında da bunun istisnasından ya da bu süreyle ilgili olarak hakimin takdir yetkisinden bahsedilmemektedir. Bu durumda; karşı tarafın davayı kabulü durumunda 1 yıllık şart aranmaksızın çözüme nasıl ulaşılabileceğini ve de "bir yıllık evli kalma şartının lafzen aranmasından" ne anlamamız gerektiği konusunu biraz daha açarsanız sevinirim.

Saygılarımla.
Old 30-03-2007, 09:40   #10
Av.Gülsüm Sezen

 
Varsayılan

Sayın Libra;
Kusurunuz yok ki bakayım Anlaşılan hata bende, anlatamamışım. Diyorum ki, 1 yıl dolmadan boşanmak isteniyorsa; boşanma aslında anlaşmalı olacağı halde, USULEN ÇEKİŞMELİ GÖSTERİLİR.Dolayısıyla aslen anlaşmalı olan dava, çekilmeli gibi açılmış olacağından ARTIK 1 YIL ŞARTI ARANMAZ. Zira usulen anlaşmalı değil, çekişmeli hükümlerine tabi olur. Umarım anlatabildim, zira Sayın Konuğun beynini, sorusunun dışında meşgul etmek istemem. Saygılarımla.
Old 30-03-2007, 16:03   #11
djazz

 
Varsayılan

her iki meslektaşımın yazışmasını çok keyifle okudum.ancak anlaşmalı boşanma için evleliğin en az 1 yıl sürmüş olması şart.1 yıl dolmadan açılamaz , açılsada süreden reddedilir.Ayrıca varsa cocukların velayetinin kimde olacağı ,gerek cocuk ve gerekse diğer eş için ödenecek nafaka miktarı ve ödeme şekli ile günü ,eşyaların paylaşımı ,velayeti almayan taraf için cocukla kurulacak şahsi münasebetin günü ,varsa maddi manevi tazminat konusu konularında tamamen 2 trafta anlaşacaklar.Bu beyanlarını bir anlaşma tutanağına geçirip birlikte imzalayacak ve birlikte davayı açaçaklardır.Avukat tutsalar bile mahkeme yinede her iki tarafı duruşmada dinliyor ve hür iradeleriyle bu anlaşmayı imzalayıp imzalamadıklarını ve içeriğinin doğru olup olmadığıyla kabul edip etmetiklerini duruşma tutanağına imzaları da alınarak geçiriliyor.Ve tek celsede boşanabiliyorlar.
Ancak her konuda anlaşma sağlamak şart.yoksa anlaşmalı boşanma olmaz.
Birini açtığı boşanmayı diğer eşin gelip kabul etmesi şeklinde görülen davalarda elbet var.Ve bir yıllık süre şartı aranmıyor.Çünkü şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılmış bir dava oluyor.Ancak bu tür davalarda da Hakimler tek celsede boşamayıp tanık v.s delilleri toparlayıp karar veriyor ve bazen reddedekleride oluyor.Yani uzun süre istemiyorsanız ve anlaşmada hemfikirseniz anlaşmalı boşanma çok daha uygun
Old 30-03-2007, 16:28   #12
Av.Gülsüm Sezen

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan djazz
Birini açtığı boşanmayı diğer eşin gelip kabul etmesi şeklinde görülen davalarda elbet var.Ve bir yıllık süre şartı aranmıyor.Çünkü şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılmış bir dava oluyor.
Oh bee; bu kısım işte benim anlatmak istediğim; anlaşmalı değiiilll... Teşekkürler djazz...
Old 03-04-2007, 18:40   #13
Meryem DUYUL ERDOĞAN

 
Varsayılan Merhaba

Anlaşmalı boşanmalar, evliliğin en az bir yıl sürmüş olması koşuluyla tarafların birlikte başvurması ya da birininin açtığı davayı diğerinin kabul etmesi ve diğer parasal haklar ( nafaka ve tazminat gibi ) ve varsa müşterek çocukların velayetinin ne olacağı hususlarında anlaşmaya varılması ve hakimin de çocuklar yönünden bu anlaşmayı uygun bulması ve tarafların da bizzat hakim tarafından dinlenmesi kaydıyla olur.

Yani anlaşmalı boşanmalarda evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılacağından taraflar mahkemede şiddetli geçimsizliği, ispat külfetinden kurtulur.Evlilik en az bir yıl sürmedikçe taraflar anlaşmalı boşanamazlar.1 yıldan az olan evliliklerde Tanıkla ve diğer delillerle evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını ispatlamak zorunda kalacaklardır.

Av.Meryem DUYUL ERDOĞAN
Adana Barosu




,
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Anlaşmalı Boşanma güzin Hukuk Soruları Arşivi 4 05-03-2007 16:26
Anlaşmalı Boşanma? arzaplı Hukuk Soruları Arşivi 3 27-07-2006 20:04
Anlaşmalı Boşanma denetim Hukuk Soruları Arşivi 2 07-02-2005 11:18
Anlaşmalı Boşanma CANOLA Hukuk Soruları Arşivi 1 25-09-2003 16:33


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04405308 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.