Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

Hukuk biblografyası

Yanıt
Old 03-07-2008, 01:05   #1
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Hukuk biblografyası

Türk hukuk literatürü zayıf gibime geliyor. Hukukçu ve baro dergilerinin artması ile bu tür derlemeler da zor olacaktır. Artık onlarca baro dergisi var.

Geçmişte biblografaya açısından çalışmalar oldu. Son örnekleri Sn. Yılmaz-Çağların çalışmaları.

Bu son derece güç bir çalışma. yapan herkese şükran borçluyuz.

Ben sitenin böyle bir çalışmayı daha kolaylıkla gerçekleştirebileceğikanısındayım.

Her arkadaşımız okuduğu makaleyi, gördüğü makaleyi buraya aktarabilir.

Burada sorun konu başlıklarının belirlenmesinde ve aynı yazıların bir daha girilmesinde ortaya çıkacaktır.

Bu çerçevede konuyu brlirleyecek ve bilgisayar işletiminden anlayan arkadaşlar ile bir komisyon oluşturulmasını, yapılacak program çerçevesinde aynı makalalerin yeniden girilmesini ve hangi konunun seçileceğini(en zoru da bu) belirleyecek bir proglanma yapılmasını isterim.

Olur mu olmaz mı bilemem? Olursa çok yararlı olur.

Saygılar.
Old 06-07-2008, 03:26   #2
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Arkadaşlar;
Sorun şurada:
Sisteme uygun biçimde bilgileri girebilmek.

ben data girmeye hazırım. Data sısflandırılmadıktan sonra çok işe yaramayacaktır. Bu nedenle bilgisayar ve programcılıktan anlayan arkadaşlarımıza ihtiyaç var.

Yoksa ben kendi kafama göre başlayacağım
Old 06-07-2008, 09:37   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Her arkadaşımız okuduğu makaleyi, gördüğü makaleyi buraya aktarabilir.

Sayın Erdoğan, telif hakları sorunu olacaktır.
Old 06-07-2008, 11:04   #4
Admin

Sayın Aladağ,
Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Erdoğan, telif hakları sorunu olacaktır.
Yanlış anlamadıysam, Sayın Erdoğan makale ve kitap içeriklerinin değil, yazar, yayım yılı, başlık gibi ayrıntılarının indeksleneceği bir oluşumdan söz ediyor:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Bibliyografya
Old 06-07-2008, 14:54   #5
Av.Cengiz Aladağ

Evet, haklısınız sayın Admin. Dergi, makale derken, hele sayın Erdoğan'ın alıntı yaptığım tümcesi ile "Burada sorun konu başlıklarının belirlenmesinde ve aynı yazıların bir daha girilmesinde ortaya çıkacaktır." tümcesi beni yanılttı.
Bibliyografya için programdan çok bilgi girişi sorun. Çok zaman alır ve ancak imece ile kolaylaşabilir. Bu konuda bir komisyon kurulursa ve asp programlamaya gereksinim olursa yer almak isterim.
Old 09-07-2008, 23:56   #6
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Program yapılırsa ben 200 civarında makale ismi ve yayın yeri gireceğim

Kendim için yaptım. Hazır

Ama benim giriş biçimim kullanıma elverişli değil
Old 10-07-2008, 00:11   #7
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Konuyu hukuk sohbetleri veya başka bir alana taşırsak daha fazla ilgili insanın çıkabileceğini düşünüyorum.

Arkadaşlarımızın ilgisi bilgilenmede daha fazla yoğunlaşıyor. Site hakkında değil.

Zor olanı başarmak güzel olacaktır.

Sorun hukuki anlamda konuları sınıflandırmak ve makalenin hangi konuya ilişkin olduğunu saptayabilmekte.

Burada arama motorlarında kullanılan başvuru tanımlamaları kullanılabilir mi bilemiyorum.

Eser (Makale/Tez/Kitap) ismi giren insanların çoğu bu konuda zorluk çekecektir. Bence doğru olan konuların baştan saptanıp açılır pencelerden girilmesidir. Farklı yazılar gelince uyarı üzerine yeni konu açılır pencere içinde açılabilir. Bilemiyorum nasıl bir doğru çözüm oluşturulabilir.

Ben armağan olarak yazılmış kitapları tasnif etmeye uğraşırken konu açısından sıkıntı çektim.

Daha Yargıtay Dergileri'ne bakmadım bile

Bence de Sn. Aladağ'ın dediği gibi bir komisyon gerekli.

Saygılar.
Old 10-07-2008, 07:11   #8
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Erdoğan, program veritabanında yer almasını istediğiniz bilgiler nelerdir? Örneğin; eser türü (makale/tez/kitap), yazarı, başlığı (adı), yayınlandığı medya (ya da bulunabileceği yer), tarihi vb.
Bunların çokluğu, programa bilgi girişini yavaşlatır ancak aramayı kolaylaştırır.
Old 10-07-2008, 07:19   #9
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Erdoğan, http://www.yalovabarosu.org.tr/yk.asp adresinde asp ile yaptığım basit bir yargı kararları veritabanı bulunmaktadır. Bu adrese bir gözatıp, veritabanında yer almasını istediğiniz bilgileri yazarsanız, programı öneriniz doğrultusunda değiştirerek bir makale/kitap/tez arama veritabanı haline getirebilirim.
Old 10-07-2008, 07:31   #10
Av.Cengiz Aladağ

9 no.lu mesajıma ek:
Sözettiğim yargı kararları programı şu değişkenleri kullanmaktadır: konu (yargı kararının konusu),onay (yargı kararının programda yer alması için onay değişkeni; veri girişinde boştur, program yöneticisince onaylanmadan yeni yapılan bir kayıt programda gösterilmez; mükerrer ve uygunsuz kayıtları engellemek için böyle bir değişkene gerek görülmüştür), daire (yargı kararının ait olduğu daire), metin (yargı kararının metni), tarih (yargı kararının tarihi), eklenme tarihi (yargı kararının programa eklenme tarihi), yazan (yargı kararını programa ekleyen).
Bu program kolayca istediğiniz doğrultuda uyarlanabilir.
Old 11-07-2008, 05:12   #11
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn. Aladağ,

Programa baktım. Hoş bir program.

Ben bilgisayar teknolojisi ile sizin kadar tanışık değilim. (Tembel olmayın öğrenin diyebilirsiniz. Haklı bir eleştiri.)

Öncelikle isimlerin aynı olmamasının denetlenmesi gerekir. Ama ben kendi bilgi girişini 2007 accessile yaptım

Girdiğim bir makale 264 karakterden uzundu ve kabul etmedi

2. olarak

Yaklaşımınız son derece doğru.
eserlerin makale kitap şerh tez vb biçiminde ayrılması gerekir.

Bu ayırımın başka insanların da katılımı ile belirlenmesi gerekir. Dediğim gibi ben bir çalışma yaptım ama sonuçlarından hoşnut kalmadım.

İfade ettiğiniz gibi makale /şerh /tez en azından zorunlu bir ayırım olarak ortaya çıkacaktır. Farklı biçimler de çıkacaktır.

eserin ismi, yazarı, konusu, yayınlandığı yer zorunlu koşullardır. sorun eserin isminin doğru girilmesinde ve konu tanımlamasında oluşacaktır.

Medeni hukuk tanımlaması tek başına ne kadar yeterli olacaktır? Medeni hukukun içinde eşya da var miras da aile de.

Ayrıntıya girdikçe olay içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Arama motorlarına baktığımda ilgili veya ilgisiz bir sürü kavram konulmuş oluyor. Onlar bunu tıklama sağlamak için yapıyor olabilir ama bizim öyle bir şansımız yok.

Öncelikli sorun konuların belirlenmesi.

MK. dedik kaç tane konu açacağız?

Yeni konu nasıl açılacak?

Benim buradaki önerim kanunda belirlenen ayırımlara göre sınıflama yapılmasıdır.

Bence konuların baştan saptanıp açılır pencerelerden seçilmesi uygun olur. Aksi halde herkes kendi gördüğünü ifade edeceği için aynı konu farklı biçimlerde yeniden ifade edilebilir.

Diğer sorunumuz ise diyelim ki aynı makalelerin harf yanlışları ile girilmesi olacaktır. Bu veri tabanını gereksiz olarak şişirecektir.

Mükerrek kayıt ve yanlış tanımlanmış kayıtlar bir sorun oluşturacak/mı dır. bilemiyorum. Bu proglamadan anlayan arkadaşların sorunları. (Ne kolay kaçtım ama değil mi?)

Ancak burada şöyle bir öneri sunabilirim. Tartışma genişlerse herhangi bir arkadaşımız kendi barosunun dergisinde yayınlanan yazıların girilmesini üstlenebilir. Bir arkadaşımız da Barolar birliği dergisini, başka bir arkadaşımız da kendi takip ettiği herhangi bir yayının girişini üstlenebilir. Dergiler sık periyodlarla yayınlanmadıkları için ben böyle bir mekanda bunun başarılabileceğini düşünüyorum. Her arkadaşımız ayda/üç ayda bir elindeki dergilerin bilgilerini girebilir. Yeter ki istesin ve üstlensin. Tartışma yeterince açılabilirse bir çok yayıncı da kendiliğinden bu bilgileri girmek isteyecektir.

Girilen bilgilerin doğruluğunu denetlemekte zorlanabiliriz. Bu da diğer bir sorun. X Barosu'nun dergisi (var mı yok mu bilmiyorum) benim elime geçmiyor.Bu anlamda bilgilerin doğruluğunu saptamak da ayrı bir sorun oluşturabilir.

Ben sitenin konumu nedeni ile bu işi sağlıklı olarak başarabileceği (en azından şu ana kadar yapılanlardan daha fazla) kanısındayım. Bence yararlı bir çalışma olacaktır. Başarabilirsek.

Saygılarımla.
Old 11-07-2008, 10:05   #12
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Erdoğan, hazırladığınız veritabanını bana gönderebilir misiniz? Yavaş yavaş başlayalım, değil mi?

Ayrıca,
Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Konuyu hukuk sohbetleri veya başka bir alana taşırsak daha fazla ilgili insanın çıkabileceğini düşünüyorum.
Aynı fikirdeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi