Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

Araştırmadan Soru Sormak

Yanıt
Old 07-03-2007, 11:39   #1
gencerx07

kusura bakmayın ama bu site galiba tartışma yerine avukatları tembelliğe iten araştırma yerine soru sorup cevap alınan bir yer olmuş..eğer bir kişi yetki yönünden görevsizlik kararı verildiği zaman bunu kitaplardan ve kanunlardan çok kolay ulaşma imkanı varken burada sorup kolaya kaçması bence kişiye kazandırmaz kaybettirir..ama benimde tabiki bu formların amacını yanlış yorumlamış olma ihtimalimde var.öyle ise herkesten özür dilerim
Old 07-03-2007, 11:55   #2
__av.zeynep__

sn meslektasım
takdir edersiniz ki kitaplar ve mevzuat bilgileri pratikte pek bir işe yaramıyor.Bilgi alışverişinde bulunarak pratik hayatta önerilecek trikleri değerlendirerek yanlış yapma riskini azaltmanın nesi kolaycılık pek anlamış değilim?bir çok hukukçunun da benim gibi düşündüğünü düşünüyorum
Old 07-03-2007, 15:06   #3
Hekimbaşı

Sn.Admin,

Kimse herşeyi bilmez. Bildiği herşey de doğru olmayabilir. Bu nedenle çok basit gibi görünse de ilke olarak bütün soruları hoş karşılamak gerekir. Ancak; bu site veya başka siteler ya da kitaplar, yasalar vs de cevabı olan konuların soru olarak buraya konmaları da abes kaçar.

Bilişim dünyasında bu tür sorular iki grupta değerlendirilmektedir:

1. 'How to' -nasıl yaparım, nasıl altından kalkılır soruları- grubu
2. 'FAQ' -sık sorulan sorular- grubu; ki bunlar da ikiye ayrılmaktadır:
a) site FAQ ları
b) topic FAQ ları (örneğin bunlar hukuk alanlarına veya çalışma gruplarına ayrılmış olabilir)

Bunlar en görünür yere konmakta, ilgili soru gelirse nazikçe oraya işaret edilmekte, ve böylece birçok gereksiz faaliyet ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca sorular, tartışmalar, haberlere ilişkin yorumlar birbirinden kesin çizgilerle ayrılmaktadır. Sitedeki yönetici konumundakilerin de; (1) ve (2) deki bilgilerin tümüne vakıf, eksikliklerini farkedebilir olmaları beklenmektedir.

Bence artık THS nin de bunları derleme, toparlama zamanı gelmiş. Epey zor bir iş; ekip çalışması ister. Ama eminim, bittikten sonra; müşterileriniz veya katılımcılarınız, ne derseniz deyin; en az 2-3 kat artacaktır.

İzleyeceğiniz yöntem ve onun alt yapısı tartışmaya konu olursa, isterseniz, yardımcı olmaktan çekinmem. Ama 'önlem almak' dan kastınız yasaklama veya cezalandırmayı içeriyorsa; bunu hiç önermem.

Kolay gelsin.

Saygılarımla,
Old 07-03-2007, 16:00   #4
Av.G.K.

Cem Bey öneriniz ve üslubunuz çok yerinde ve doğru,öneriniz doğrultusunda yapılacak çalışma yasaklama ve cezalandırma gibi önleyici!tedbirlerden çok daha etkili ve Sayın Kavili'nin deyimi ile ''yakışıklıdır''
Old 07-03-2007, 16:28   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Admin'in ifadesinden ben bir yasaklama ya da yaptırım anlamı çıkaramadım. Bir tür tedbir almaktan bahsedilmiş. Bu tedbir soru yönelten biz hukukçulara bir hatırlatma şeklinde olabilir. Ya da çok çok basit sayılabilecek hususlardaki sorulara cevap vememek olabilir. Ben şahsen bu tarz sorulara cevap vermek istemiyorum ve genelde cevap yazmıyorum.

Hukukçuların bir konu hakkında başkalarının bilgi ve tecrübesine ihtiyaç duyması normal ve doğaldır. Normal olmayan husus işin alfabesinin bir sorun olarak algılanıp, THS' de paylaşılmasıdır. (Öğrencileri ayrık tutuyorum, öğrenciler araştırmak, öğrenmek durumundadır!)

Yoksa hepimiz gün oluyor sıkıntıya düşebiliyoruz. Soru sormaya sınır konulamaz.

Saygılarımla.
Old 07-03-2007, 16:37   #6
Hekimbaşı

Sn.Dikici,

Öğrencilere 'kıyak' geçmşsiniz, herşeyi sorabilirler demişsiniz. Buradan benim gibi 'kek' leri gözardı ederek, sorularımız veya sorgulamalarımız olmaması gerektiğini ima etmiyorsunuzdur umarım. Şahsen ben de kendimi 18 yaşında taze bir hukuk öğrencisi olarak görüyor ve sormak, öğrenmek istiyorum.

Saygılarımla,
Old 07-03-2007, 16:40   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Dr.Cem Hekimbaşı
Sn.Dikici,

Öğrencilere 'kıyak' geçmşsiniz, herşeyi sorabilirler demişsiniz. Buradan benim gibi 'kek' leri gözardı ederek, sorularımız veya sorgulamalarımız olmaması gerektiğini ima etmiyorsunuzdur umarım. Şahsen ben de kendimi 18 yaşında taze bir hukuk öğrencisi olarak görüyor ve sormak, öğrenmek istiyorum.

Saygılarımla,

Rica ederim Sayın Hekimbaşı,

Keşke her soru soran sizin kadar detayları düşünebilse. Asla ama asla sizi kastetmedim. Hukuk Fakültesi mezunları içindir cümlelerim.

Saygılarımla.
Old 07-03-2007, 16:41   #8
Hekimbaşı

Teşekkürler Sn.Dikici.
Old 07-03-2007, 16:46   #9
Av. Bülent Sabri Akpunar

Cem Bey,

Maalesef "hukuk" gibi bir deryada "FAQ" tarzı soru tipleri (ve cevapları) derlemesi yapılamaz.En basit gibi görünen bir konuda kitaplar yazılabilir/En karmaşık gibi görünen bir konuya ise neredeyse tek bir kanun maddesiyle yanıt verilebilir.Bu nedenle bu şekilde bir oluşumun "hukuk" sitesinde yer alması bana göre uygulanabilir olmayacaktır.

Araştırılmadan/sorgulanmadan/kurgulanmadan sorulan sorulardan biz rahatsız olsak da, bu site gönüllü katılım esasına dayan bir platform olduğundan sorulacak soruların niteliği açısından ön-şart koymak sitenin bu niteliğine aykırı olur diye düşünüyorum.

Yine de, "süzgeç" ("how to") uygulamaların işe yarayabileceği düşünülebilir. Mesela:

-Soruyu sormadan önce:
1)Soru tam olarak kafanızda netleşti mi?
2)Yanıt için ilk planda bir külliyat/mevzuat/içtihat araştırması yapıldı mı?
3)Yapıldıysa, sizin ulaştığınız sonuç nedir?Sonuçtan Sizi tatmin etmeyen husus nedir?(Hiç yanıt yok/yoruma dayalı yanıt var gibi)
4)Sitede bu soruyu sormadan önce site arşivindeki benzer soru ve yanıtları incelediniz mi?

Sonuç olarak bu şekilde bir uygulamanın işe yarayıp yaramayacağı deneme yanılma yoluyla ve gelen tepkiler sonucunda tespit edilebilir. Ne var ki, bunu yaparken şartların ve uslubun insanları siteye küstürmeyecek şekilde olması gerekir.

Saygılarımla
Old 07-03-2007, 18:23   #10
Hekimbaşı

Sn.Akpunar,

FAQ ların uygulanıp uygulanamayacağı konusunda kuşkularım var. Ama derin, ayrıntılı bir çalışma ve biraz da deneme yanılma gerektirdiği için pattadanak olur diyemem. Başarılı olur ya da olmaz, her halukarda çok fazla emek istediği kesin. Bu nedenle, söz söylemek bana düşmez, o emeği vereceklere düşer.

Saygılarımla,
Old 10-04-2007, 16:59   #11
Av. O. TEKGUL

Şahsen forum içi arama yaptığımda soracağım soru ile ilgili bir çok başlık bulabiliyorum ve gerçekten çok faydalı oluyor( bu vesile ile THS yöneticileri ve üyelerine teşekkür ederim). Ancak benzer birçok başlığın açıldığıda dikkatimi çekti sanırım forum içinde arama pek kullanılmıyor.
Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi